Genital Bölge Estetiğinde Büyük Dudakları Küçültme Operasyonları

Genital Bölge Büyük Dudak Küçültme; Genital bölgede gerçekleştirilen estetik adına vajina büyük dudak küçültme operasyonu, her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Operasyon neticesinde büyük dudaklar daha sıkı, gergin ve dolgun hale gelir. Böylece birleşme esnasında daha sağlıklı bir cinsellik yaşama şansı elde edilebilmektedir.

Genital Bölgede Meydana Gelen Sarkma ve Kırışıklık İle Kabarıklıklar

Özellikle aşırı kilo veren kadınların genital bölgelerinde kırışıklık, sarkma ve kabarıklıklar yoğun olarak görünür. Bu durum estetik açıdan rahatsız bir görüntü verirken, cinsel konularda da problem yaratabilmektedir. Vajinal bölgenin dış kısmında bulunan ve kıllarla kaplı olan büyük dudaklar, bazı estetik kaygılar yaratabilmektedir. Bunlar arasında iri hacimli olması, geniş ve daha büyük görünmesi problemlerin başında gelmektedir. Psikolojik açıdan kadınlarda öz güven kaybına sebep olabilmektedir. Bunun temel sebebi nedenleri arasında rahatça tayt, pantolon ve bikini gibi giyim parçalarının rahatlıkla kullanılma zorluğu vardır.

Genital Bölge Büyük Dudak Küçültme; Diğer bir ismyile ’labia majora’ olarak bilinen büyük dudaklar için, artık estetik operasyonlar basit bir işlemle gerçekleştirebilmektedir. Genital bölgenin dış kısmında bulunan büyük dudaklar farklı isimlerle de bilinir. Bunlar labia majora ile birlikte external majora olarak geçmektedir. Vulva ismiyle bilinen dış dudaklar genital bölgenin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Bölge için farklı amaçlar altında yapılacak estetik operasyona verilen isim Labia majora rejuvenasyon olarak geçer. Dış dudak için yapılacak olan kırışıklık, sarkık ve küçülmeler, genelde labioplasti operasyonu şeklinde anılır. Ancak bu isim daha çok iç dudak estetiği olarak bilinmektedir.

 Farklı İnsanlarda Genital Bölgedeki Dudak Büyüklüğünün Nedeni

Bazı kişilerin genital bölgesindeki dış dudaklar daha iri hacimli ve büyüktür. Bu durum daha çok genetik olarak fizyolojik açıdan meydana gelmektedir. Temel nedenleri arasında cilt altı yağ dokusunun normalden daha fazla bulunduğu bölgelerde bazı etmenlerin ortaya çıkmasıdır. Özellikle irilik ve şişlik problemleri çok fazla kendini göstermekte ve rahatsız edici bir durum yaşatmaktadır. Göze çarpan bu etmesi kişide öz güven kaybına neden olabilmektedir.

 Büyük Dudakların Olduğu Bölgede Kırışıklık, Sarkma ve Gevşeme

Genital Bölge Büyük Dudak Küçültme; Genital bölgede meydana gelen bu problemler sadece cilt altı yağ dokusu ile gerçekleşmez. Yağ dokusunun az olduğu kişilerde de birtakım durumlar meydana gelebilmektedir. Cilt dokusunun genetik açıdan fazla olması sarkma durumlarını ortaya çıkarabilmektedir. Böyle bu durum daha çok kilolu kişilerin çok hızlı şekilde kilo vermesi ile meydana gelmektedir. Aşırı kilo kaybı neticesinde genital bölgedeki dış dudak kısmında çok fazla cilt doku birikmesi oluşur. Bu da doğal olarak belli başlı bazı sarkmalara neden olmaktadır.

Kilo kaybı ile büyük dudaklarda oluşan sarkıklık, kırışıklık ve gevşeme birtakım estetik kaygılar yaratabilmektedir. Örneğin menopoz dönemi ve yaşlılık ele alınabilir. Bu dönemlerde cilt altı yağ dokusunun azalması yaşlılık belirtisi olarak görünür. Bireysel anlamda görsel açıdan rahatsızlık verirken, cinsel konularda da öz güven kaybına etki etmektedir.

Ayrıca bazı hastalıklar için kullanılan kortizon bazlı kremler de kırışıklık, sarkık ve gevşeme problemlerine neden olabilmektedir. Bunlar içerisinde dermatit ve kronik egzama gibi sorunlarından söz etmek mümkün. Sürekli kullanılan bu kremler nedeniyle cilt zaman içerisinde daha yaşlı bir hale gelebilmektedir.

 Genital Bölgede Gerçekleştirilecek Estetik Nasıl Uygulanır?

Labia Majora Estetiği

Labia majora estetiği olarak bilinen bu operasyonel müdahale, genital bölgedeki dış dudakların gençleştirilmesi işlemidir. Bu estetik operasyon değişik isimlerle de anılmaktadır.

 • Labia majora gençleştirme
 •  Büyük Dudak labioplasti
 • Labia majora estetiği
 • Dış dudak estetiği

Bütün bu isimler ortak bir noktaya çıkmaktadır. Alanında uzman doktorlar bünyesinde gerçekleştirilen dış dudak genetik estetiğidir. Buradaki amaç dış dudak labioplasti ile birlikte bölgenin daha genç ve canlı görünmesine olanak vermektir.

Uygulama hem ameliyatta hem de ameliyatsız olarak iki farklı amaç altında ele alınabilmektedir.

 • Enjeksiyon yardımıyla büyük dudakların dolgun hale gelmesi: Bu işlem ile dış dudaklara yağ dolgusu uygulanır. Bu sayede bölgede dolgunlaşma gerçekleştirilir.
 • Büyük dudaklarda meydana gelen kırışıklığını alınması: Ameliyatla beraber ciltte bulunan fazlalıkların alınmasıdır. Özellikle kırışıklık ve sarkma gibi problemler bu cerrahi müdahale ile ortadan kaldırır.
 • Büyük dudaklar için ameliyat dolgunlaşma operasyonu: Genital PRP, lazer yöntemi üzerinden dolgunluk, mezoterapi. Bu işlemler dolgunluk oluşturacak kırışıklıkları yok etmektedir.
 • İri dudaklar üzerinden cilt altı yağ dokularının alınması: Ameliyatsız yağ eritme tedavi yöntemi, liposuction ile lazer lipoliz işlemleri.

Büyük Dudaklar İstenenden İri Hacimli ve Büyükse Ne Tür Uygulama Gerçekleştirilir?

Genital Bölge Büyük Dudak Küçültme; Büyük dudaklarda farklı sebeplerden dolayı cilt altı yağ dokusu aşırı hale gelir. Böyle durumlarda hem cerrahi hem de cerrahi olmayan müdahale gerçekleştirebilmektedir. Uygulanan cerrahi müdahale ile büyük dudaklar istenilen boyutlara getirilir. Ancak ameliyat üzerinden ortaya çıkan bazı risklere karşı, liposuction üzerinden aşırı yağlarının alınması da alternatiflerden biridir.

Genital Açıdan Büyük Dudakların Ameliyatsız İşleme Tabi Tutulması

Cerrahi müdahale karşısında risk taşıyan durumlar oluştuğunda ya da bu işlemden çekinen kişiler için, ameliyatsız yöntemler uygulanır. Bunlar arasında eximia, Mezoterapi Lipoliz, HIFU (Fokuslu Ultrasyon), gibi değişik yöntemler yer almaktadır. Tabii gerçekleştirecek bu seanslar belirli bir süreyi kapsamaktadır. Sabırlı olmalı ve ortalama 12 seans kadar uygulanmalıdır. Bu konuda doğru sonuçlar alabilmek için kombine tedavi büyük öneme sahiptir. Diğer bir deyişle farklı işlemler bir arada ele alınarak yapılması gerekir.

Genital Estetik Üzerinden Gerçekleştirilen Operasyonların Fiyatları Nedir?

Genital açıdan estetik olarak vajina büyük dudak küçültme operasyona farklı yöntemleri bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 • Uygulama yapılacak Teknik
 • Anestezi yöntemi
 • Müdahale gerçekleştirilecek noktanın genişliği

Genital estetik ameliyatı için ortaya çıkacak fiyatlandırmanın tam olarak belirlenmesi için, ilk olarak muayene gerçekleştirilmesi gerekir. Bu konuda önceden randevu alarak, geldiğiniz gün yapılacak müdahale ile operasyona girebilirsiniz.