Perine Estetiği (Perineoplasti) Operasyonu

Perine Estetiği; Çeşitli nedenlerle operasyonlar yapılmaktadır. Bu operasyonlar sağlık sorunlarının tedavisi için olabileceği gibi estetik olarak ta yapılabilmektedir. Estetik cerrahisi altında yapılan bu işlemler ilk aşama da estetik bir görüntü elde etmek için olduğu izlenimi oluşmaktadır. Ancak estetik amaçlı yapılan işlemlerde estetik kaygıyı ve oluşabilecek ruhsal sorunları ortadan kaldırmaktadır. Genital estetiği operasyonları da son yıllarda en çok yapılan estetik operasyonlar arasında yer almaktadır. Genital bölge estetik operasyonları ile birçok sağlık sorununun tedavisi mümkün olmaktadır. Hem estetik görüntünün düzeltilmesi hem de buna bağlı yaşanan sorunların giderilmesi mümkün olmaktadır.

Kadınların yaşamış olduğu birçok sorun son derece profesyonel bir çalışma süreci ile ortadan kaldırılmaktadır. Bu operasyonlar arasında perineoplasti de önemli bir yere sahiptir. Perine bölgesinde oluşan sorunun giderilmesi işlemleridir. Perine denilen bölge vajina alt girişi ile makat arasında kalan kısımdır. Bu kısımda yapılan işlemler de genital bölge operasyonları içerisinde yer almaktadır.

Perine Estetiği

Perine Estetiği (Perineoplasti) Nedir?

Perine bölgesinde yapılan işlemler ile bu bölgenin estetik ve sağlık açısından daha iyi duruma getirmesi mümkün olmaktadır. Bu işlemler perine estetiği ( perineoplasti ) olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda perine onarım operasyonu olarak da bilinmektedir. Son yıllarda en çok yapılan genital bölge operasyonları arasında ilk sırada yer almaktadır. En çok doğum sonrasında oluşan istenmeyen görüntü ve işlev bozukluklarının düzeltilmesinde uygulanmaktadır. Ayrıca perine bölgesinde oluşan cilt ve deri katlanmalarının alınmasında da perineoplasti ameliyatı yapılmaktadır. Bu ameliyat iki şekilde yapılabilmektedir.

  • Birinci şekilde sadece perineoplasti perine estetiği ameliyatı olarak
  • İkinci şekilde ise labioplasti ve vajina daraltma işlemleri ile birlikte yapılabilmektedir.

Perine; vajinanın alt kısmında bulunan girişi ile anüs arasında kalan bölgeye verilen isimdir. Tıbbi terim olarak perineum olarak adlandırılmaktadır. Bu alan 0,5-5 cm arasında değişen bir uzunluktadır. Bu bölgede kas ve bağ doku ile cilt altı dokusu bulunmaktadır. Bu bölgedeki kas dokuların güçlü olması doğum sırasında bebeğin doğumunu güçleştirmektedir. Bu tür doğumlarda müdehale edilmemesi durumunda perineal bölgede yırtılmalar oluşmaktadır. Bu durum istenmeyen bir durum olsa da en çok yaşanan sorunlardan birisidir. Bu nedenle de doğumda en çok uygulanan işlemlerden birisi Epizyotomi olmaktadır.

Epizyotomi; doğum sırasında bebeğin kolayca çıkışını sağlamak için perine bölgesine yapılan perine kesilmesi işlemine verilen isimdir. Burada amaç kontrolsüz perine yırtılmasını önlemektir. Perinenin doğum sonrası düzensiz ve sorunlu kalmasının da önüne geçmek amaçlanmaktadır. Aynı zamanda bebeğin daha kolay bir şekilde çıkışını sağlamaktır. Perine yırtılması durumunda sağlık ve estetik açıdan ciddi sorunlar oluşmaktadır. Bu nedenle de perine estetiği son derece önemli ve gerekli operasyonlar arasında yerini almaktadır.

Perine Estetiği (perineoplasti) Ameliyatının Gerekli Olduğu Durumlar

Perineoplasti görsel estetiğin yanında vajinanın işlevselliği üzerinde de son derece önemlidir. Yaşamı olumsuz etkileyen ve işlev bozukluğu olarak nitelendirilen çeşitli sorunların tedavisi olarak uygulanmaktadır. Perineoplasti gerektiren durumlar bulunmaktadır. Bunlar;

  • Doğum Sonrası Perineoplasti: Doğumun zor ve müdehale edilerek gerçekleşmesi ile oluşan görsel ve işlevsel bozuklukların tedavisi durumunda gerekli olmaktadır. Burada sadece epizyotomi sonrası dikiş izlerinin yok edilmesi gerekebilmektedir. Ayrıca doğum sırasında derin yırtıkların oluşması ve perine bölgesinin zarar görmüş olması perineoplasti gerektirmektedir. Doğum sonrasında perine bölgesinin doğru ve sağlıklı bir şekilde bakımı yapılması ile birçok sorunun da önlenmesi mümkün olmaktadır.
  • Perine Bölgesinde Deri Katlanmaları Olması Halinde Perineoplasti: Bu durumda da estetik açıdan istenmeyen görüntü oluşmaktadır. Özellikle de vajina daraltma gibi çeşitli operasyonların başarılı olması için perineoplasti yapılmaktadır. Genellikle estetik açıdan sorun oluşturan bu durum kimi zaman fonksiyon bozukluklarına da neden olmaktadır. Etkili ve doğru yöntemlerle uygulanan perineoplasti ile kusursuz denilecek kadar etkili bir uygulama yapılmaktadır. Sağlıklı bir yaşam sürmek de bu sayede mümkün olmaktadır.
  • Çeşitli Jinekolojik Tedaviler Sonucu Oluşan Deformasyonlarda Perineoplasti:  Jinekolojik olarak çeşitli uygulamalar yapılmaktadır. Vajinada bulunan kist, siğil ve apselerin alınması işlemleri cerrahi olarak gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler sonucunda perine bölgesi deformasyona uğrayabilir. Bu deformasyon şekil ya da fonksiyonelliği açısından sıkıntı oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda da perineoplasti yapılması gerekmektedir. Bu işlemler perineoplasti ameliyatının zorunlu tedavi olarak uygulandığı durumlardır.
  • Anatomik Olarak Doğuştan Gelen Olağan Dışı Durumların Tedavisinde Perineoplasti: Kişinin doğuştan itibaren normal dışı bir perine bölgesine sahip olması da olağandır. Bu gibi durumlarda kişinin yaşamını olumsuz etkileyen faktörler olmaktadır. Sorun yaşamamak ve sağlıklı vücut ve sağlıklı bir cinsellik için perine onarımı şart olmaktadır. Bu anormal yapının düzeltilmesi ve bireyin sağlıklı yaşamı için de en etkili şekilde perineoplasti işlemi uygulanmaktadır.

Perineoplasti Ameliyatındaki Amaç

  • Estetik Amaçlı Perineoplasti, estetik kaygıların ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Daha güzel görüntü oluşturulurken beyazlatmak için de yapılan uygulamadır.
  • Vajina Sıkılığının Artırılması, cinselliğin olumsuz etkilenmemesi için vajina işlevselliğini arttırmak amacı ile yapılmaktadır. Genellikle cinsel problemlerin tedavisi sürecinde uygulanmaktadır. Aynı şekilde vajina giriş açısını düzeltmek ve sağlıklı bir yaşam için yapılmaktadır.
  • Vajina Daraltmak,  vajina açıklığını olması gereken düzeyde tutarak hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı korunmak amacı ile de perineoplasti ameliyatı yapılmaktadır.

Prineoplasti Nasıl Yapılır?

Yapılacak olan işlemlere göre ameliyatın süresi belirlenmektedir. Sadece perine bölgesinin onarımı yapılabilmektedir. Diğer jinekolojik ameliyatlar ile birlikte de yapılabilmektedir. Bu tür uygulamalarda işlem süresi daha uzun sürebilmektedir. Ancak sonuç her zaman daha başarılı olmaktadır. Tek başına perineoplasti yapılması haline 40-45 dk süren bir operasyon ile işlem tamamlanmaktadır.

Lokal anestezi ile operasyon yapılmaktadır. Bu bölgede bulunan fazla ve kötü görüntü oluşturan kısımlar alınarak temizlenmektedir. Bu işlem sırasında atılan dikişlerde estetik görüntüyü etkilemeyecek şekilde atılmaktadır. Ayrıca cilt altı doku çökmesi olması halinde de en uygun şekilde düzeltilmektedir. Bu aşamada da karbondioksit lazer ve cilt altına yağ enjeksiyonu yapılarak var olan çöküntü en etkili şekilde tedavi edilmektedir. Koyu renkli görünüm ve renk bozuklukları da bu işlemler ile yok edilmektedir.

Profesyonel Operasyon Süreci

Perine estetiği ameliyatı son derece profesyonel bir süreç olarak ele alınmaktadır. Operasyonun tüm aşaması büyük bir özen ve dikkatle izlenmektedir. Perineoplasti ameliyatı etkili bir biçimde kişinin sağlığına uygun olarak yapılmaktadır. Gerek tek başına yapılan işlemlerde gerekse kombine operasyonlarda istenilen başarı elde edilmektedir.

Uygulamaların planlanması ve işleme alınması profesyonellik çerçevesinde yürütülmektedir. Cerrahi uygulama olması nedeni ile hijyenik ve steril bir ortamda alanında uzman hekim tarafından yapılmaktadır. Ayrıca yapılacak olan tüm işlemler, süreç ve beklentiler hakkında da hastaya bilgi verilmektedir. Ameliyat sürecinin en etkili şekilde yapılması ile iyileşme sürecide hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir.

Perineoplasti perine estetiği ameliyatı yapım aşamasında oluşan maliyete göre fiyatlandırılmaktadır. Ameliyatın durumu ve seyrine göre maliyet değişikliği olabilmektedir. Perine bölgesinin şekil olarak, renk olarak ve işlevsel olarak olması gerektiği gibi bir yapıya sahip olması sağlanmaktadır. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak isteyenler için son derece etkili bir onarım imkanı sunulmaktadır. Genital estetik söz konusu olduğunda perineoplasti il sırada yer almaktadır. Ayrıca son yıllarda çok fazla uygulanan bu yöntem ile çeşitli sağlık ve yaşamsal sorunların da ortadan kaldırılması mümkün olmaktadır.