Meme Dikleştirme ve Göğüs Estetiği

Meme dikleştirme estetiğinin ana amacı, memelerin daha güzel bir görünüme sahip olması, simetrik bir görünüm elde edilmesi ve vücut hatlarıyla uyumlu olabilmesi amaçlanmaktadır. Meme kaldırma, mastokpeksi olarak da isimlendirilen bu işlemi, kliniğimiz aracılığıyla siz de güven içerisinde yaptırabilirsiniz. Burada öncelikli olarak, meme yapısı ve şekli tespit edilip, daha sonra vücut ölçüleriyle uyumlu hale getirme hedeflenmektedir. Şayet memelerde herhangi bir asimetrik durum olduğunda, tespit edilmektedir.

Bilindiği gibi her kadında iki memenin görüntüsü birbirinden farklı olabilmektedir. İşte burada memelerin alt çizgileri tespit edilerek, simetrinin nasıl sağlanacağı ile ilgili bir planlama işlemi yapılmaktadır. Bu planlama memelerde oluşan sarkıklığı gidermek amacıyla yapılmaktadır. Nitekim çizilen çizgilerde de hangi memenin daha aşağıda olduğu, sarkıklık boyutunun ne olduğu belirlenir. göğüs dikleştirme operasyonu yaptırmak isteyen kişiler öncelikle, ayna karşısında memelerini incelemelidirler. Şayet meme uçları memelerin katlantı çizgisinin alt bölümüne inmişse, göğüs dikleştirme ameliyatının yapılması gerekmektedir.

 Peki Göğüsler Neden Sarkıyor?

Göğüs Estetiği bozulması Göğüslerin sarkması birçok nedene bağlanabilir. Özellikle yaş ilerleme döneminde hormonal dengenin de bozulması sonucunda, memelerdeki dokuz bozuklukları oluşmaktadır. İşte bu doku bozukluğu sonucunda, meme içleri azar azar boşalma gösterir. Bu boşalma neticesinde de belirgin bir biçimde sarkmalar meydana gelmektedir.

Özellikle emzirme ve hamilelik dönemlerinde memelerin sarkması son derece olası bir durumdur. Çünkü meme içerisinde sürekli bir biçimde, süt dolma ve boşalma olduğundan sarkmalara yol açmaktadır. Bununla birlikte yer çekimi bile memelerin sarkmasında doğal bir etken olarak gösterilebilir.

Yaşın ilerlemesiyle beraber, yer çekimin etkisi de artış göstererek memelerde belirgin bir biçimde sarkma, eğilme meydana getirmektedir. Bazı durumlarda ise meme sarkmaları henüz genç yaşlarda bile gerçekleşmektedir. Bunun ana sebebi ise genetik faktörlerdir. Bununla birlikte memeleri taşıma görevi gören bağ dokusunun zayıf kalması ya da zedelenmesi de memelerin sarkmasında öncül nedenler arasında yer almaktadır.

 Meme Dikleştirme Yöntemleri Nedir?

Memelerin muayene edilmesi sırasında, sarkıklığın ne kadar olduğu, memelerin büyüklüğünün hangi boyutlarda olduğu ve hangi tekniklerin kullanılacağı belirlenir. Memelerdeki sarkma miktarı ne denli çok olursa, operasyon sonrasında kalacak iz miktarı da o denli çok olacaktır. Bu nedenle bu izleri göz önüne alınarak kişi meme ameliyatı yaptırmalıdır. Bu izlerin kalıcı izler olmadığını, bir süre sonra yok olacağını da bilmelidir.

 Sarkıklığın Az Olduğu Kişilerde Ne Yapılır?

Bu operasyondaki ana hedef, memenin etrafında halka biçiminde olan fazlalık çıkarılıp, memenin başı olması gereken yere çekilmesidir. Şayet memelerde sarkma biçimi aşırı değilse, bir başka deyişle sarkma miktarı az ise ayrıca meme küçük ise bu operasyonla düzeltilebilir. Bu operasyon esnasında damla biçiminde olan slikonlar, meme büyütmek için kullanılabilir. Tabi bu işlem tamamen hastanın kendi isteği doğrultusunda yapılmaktadır.

 Sarkıklık Ve Gevşeklik Oranlarının Orta ve İleri Seviyede Olan Memeler

Bu durumlarda yapılacak olan ameliyat işlemleri ikiye ayrılmaktadır. Şayet memedeki sarkıklık orta seviyedeyse, meme başındaki fazlalıklar kesilerek çıkartılmaktadır. Alt bölgeden ise meme dokusu toparlanmaktadır. Ayrıca yapılan kesi yerleri de dikiş yöntemi uygulanarak kapatılır. Bu durumda genelde hastaların meme uçlarında bir iz kalır. Sarkma ve gevşeme seviyesi ileri olan kişilerde de tıpkı orta seviyede olduğu gibi kesi açılarak doku toparlaması yapılır. Daha sonrasında ise kesi yerleri dikiş yöntemleri ile kapatılmaktadır. Bu dikişlerden sonra da meme dikleştirme operasyonları son bulmaktadır.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında İyileşme Süreci Ne Kadardır?

Göğüs dikleştirme operasyonu yapıldığı esnada bandajlar yerleştirilmektedir. İşte bu bandajlar nedeniyle memelerde şişlikler oluşmaktadır. Bu şişlikler de memelerde belli başlı şekil bozukluklarının ortaya çıkmasını tetiklemektedir. Hatta memenin alt bölümlerindeki dik keselerin yanında potluk oluşabilmektedir. Bazen bu memelerin arasında da bir asimetrik durum bile söz konusu olabilmektedir. Tüm bu saydığımız bu olumsuz etkiler, herhangi başka bir durum olmadığı sürece, en fazla bir ay kadar sürmektedir. Sonrasında ise hasta istediği şekle kavuşmaktadır. Ancak daha öncesinde hastalarda herhangi bir asimetri söz konusu olmuşsa, bu asimetrinin tamamen geçmesi beklenmemelidir. Bunun nedeni de vücuttaki iki taraf birbirinden farklı olduğundan ve farklı olacağından istenen asimetrinin tamamen sağlanması mümkün olmamaktadır.

Meme dikleştirme operasyonu sırasında belirgin bir biçimde acı ya da ağrı hissedilmez. Ancak sonrasındaki dönemde memelerde bir ödem ya da morluk oluşması söz konusudur. Şayet memelere protez de takıldıysa, kollarda yaklaşık bir hafta sürecek olan hafif bir ağrı meydana gelebilmektedir. Fakat belirttiğimiz gibi oluşan bu morluklar, ağrılar çok fazla sürmemektedir. Hatta eğer istenirse, doktora danışılarak belli miktarlarda ağrı kesici ilaçlar da bu dönem içinde kullanılabilir. Meme dikleştirme ameliyatından sonra, göğüs bandajlarının çıkarılması 3 gün almaktadır. 3 gün sonunda ise bu bandajlar tamamen çıkarılabilir. Bu bandajların çıkartılmasından sonra hastaların, yarım atlet şeklinde olan, sporcu sutyenlerini takmaları da önerilir.

Bunun yanında göğüs dikleştirme operasyonu geçiren kişilerin, en az bir ay süreyle; kol egzersizleri, yüzme sporu gibi etkinlikleri yapmamaları gerekmektedir. Ayrıca kesi yerlerinde kullanılan dikişlerde genellikle kendiliğinden yok olan dikişlerdir. Bu yüzden hastalar ekstra olarak bu dikiş sorunuyla da uğraşmak zorunda kalmamaktadırlar. Göğüs dikleştirme operasyonundan sonra, bu etkilerin geçmesi, memelerin yeni kalıbını alması, memelerdeki doku kayıplarının tamamen giderilmesi, yaklaşık olarak altı ay gibi bir süreyi kapsamaktadır. Hatta bazı değişken durumlarda bu süre bir yıla kadar da uzayabilmektedir.

Hastalar Ne Zaman Normal Yaşamlarına Dönebilmektedirler?

Meme dikleştirme ameliyatı olan kişiler, genellikle bir hafta süre sonra kendi işlerine dönüş yapabilmektedirler. Ancak bu işlemi yapan hastalar, ağır ve zorlayıcı işlerde çalışıyorlarsa en az 3 ay gibi bir süre kadar beklemeleri gerekmektedir. Kliniğimiz bu konuda, sizin de içinde bulunduğunuz şartlar doğrultusunda gerekli olan tüm bilgilendirmeleri yapacaktır. göğüs dikleştirme operasyonu, hasta için kalıcı etkiler bırakan, evlilik hayatında partneriyle olumlu anlamda ilişkiler yaşamasını sağlayan, bir uygulamadır. Memeler aldıkları bu şekli de uzun bir süre koruyabilmektedirler.

Fakat meme dikleştirme operasyonlarından önce olduğu gibi, yaşın ilerlemesi, hamilelik, emzirme, yer çekimi, sıkça kilo alıp verme gibi etkenler neticesinde, memelerde sarkma ve gevşemeler meydana gelebilmektedir. Bu da meme dikleştirme operasyonunun, tamamen isteneni vermediğini ya da yaşla ilgili problemlere engel olamadığını göstermektedir. İşte bu yüzden meme dikleştirme ameliyatı olacak olan kişiler mutlaka bu detay hakkında bilgili olmaları gerekmektedir. Yani beklentilerini en üst seviyede tutmamaları, yaş ve diğer etkenlerden dolayı meme sarkma durumlarının tekrarlanabileceğini mutlaka bilmeliler.

Göğüs Dikleştirme Operasyonuyla Düzeltilemeyen Sorunlar Nelerdir?

Göğüs dikleştirme operasyonu hastanın memelerinin boyutlarında bir değişim sağlamaz. Ayrıca yuvarlak olan üst kısım dediğimiz yer de tamamen değiştirilemez. Bu nedenle eğer meme büyütme ya da küçültme yapmak isterseniz ayrıca işlem yapmanız gerekecektir. Bunun için kliniğimizi cerrahlarından gerekli olan tüm bilgileri kolaylıkla alabilirsiniz. Bu kararları vermeden önce mutlaka ayna karşısına çıkarak, memelerinizi kontrol etmeniz, hangi eksiklerinizin olduğunu belirlemeniz ve bu doğrultuda yapacağınız işlemler için de karar vermeniz gerekmektedir.

Bunların dışında meme dikleştirme ameliyatı yapıldığı sürede, hastaların meme doku kalitesi değiştirilemez. Bu operasyonun ana ve tek amacı memelerin olduğundan daha dik bir hale gelmesini sağlamaktır. Eğer göğüs dikleştirme ameliyatı yapan kişinin, cildi hassas bir yapıda ise operasyon sonrasın belirgin bir biçimde sarkmalar, gevşemeler tekrardan meydana gelebilmektedir. Tabi burada özellikle cilt yapısı ve yer çekimi önemli bir etkendir. Bu hastalar ameliyatın çok uzun sürelerle etkili olmasını beklememelidirler. Fakat diğer tür hastalar da durum tam tersidir. Yani göğüs dikleştirme operasyonu bu hastalarda sonuçları uzun süreli ve kalıcı olmaktadır.

Meme Dikleştirme Operasyonunda Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir?

Meme Dikleştirme Operasyonu Göğüsteki Çatlakları Giderir Mi?

Meme dikleştirme operasyonu adından da anlaşılacağı gibi memeleri dikleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Bu nedenle memenin başındaki ve üstünde bulunan çatlakların, göğüs dikleştirme operasyonuyla geçirmek imkansızdır. Daha doğrusu birbirinden tamamen alakasız olan konulardır.

Meme Dikleştirme Operasyonundan Sonra Dikişler Nasıl Olur?

Bilindiği gibi tüm estetik amaçlı yapılan göğüs ameliyatlarında belli bir amaç vardır. Eğer meme dikleştirme ameliyatı da sadece protez slikonlar kullanılarak yapılmışsa, 3-3,5 santim arasında bir kesi uygulanmaktadır. Bu kesiler genellikle meme altında kaldığından, dikişlerde kişiyi rahatsız etmemektedir. Ayrıca yapılan dikişler genellikle kendiliğinden kaybolduğu için, herhangi bir dikiş çıkarma işlemi yapılmamaktadır. Tabi bu durum yapılan ameliyatın boyutu ve şekline göre değişkenlik gösterebilir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonunda Çıkabilecek Olan Sorunlar Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatında da bir kan kaybı, aşırı kanama ve çeşitli problemler ortaya çıkabilmektedir. Bunun yanında ayrıca oluşan yaraların geç bir biçimde iyileşmesi ya da çıkacak olan yara izlerin uzun bir süreyle belirginliğini koruması söz konusu olabilmektedir. Bununla birlikte sigara ya da alkol kullanan kişilerin yaralarında geç iyileşme gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Bu geç iyileşme belirttiğimiz gibi tamamen hastanın kullandığı kötü alışkanlıklarla daha uzun sürebilmektedir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Öncesinde Nelere Dikkat Etmek Gerekmektedir?

Göğüs dikleştirme operasyonundan önce hasta ile doktor arasında sıkı bir bilgi alışverişi olmalıdır. İlk önce hastanın ilerleyen yıllarda çocuk sahibi olmak isteyip istemeyeceği, hastanın genetik yapısının ne olduğu, göğüslerdeki gevşeme ve sarkıklık miktarının ne kadar olduğu, vücut proporsiyonu, deri yapısı tamamen incelenmelidir. Tüm bu konular üzerinde detaylı bir biçimde hasta ile doktor arasında sıkı bir bilgi alışverişi yapılmalıdır. Buna göre de net bir plan yapılması gerekmektedir. Bunların yanında hastaya uygulanacak olan tüm anestezi tipleri, operasyonun süreci, ameliyattan sonra neler yaşanabileceği, dikkat edilmesi gereken konular baştan aşağıya incelenmeli ve hastanın bilgi sahibi olması gereklidir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonuna Nasıl Hazırlanmalı?

Göğüs dikleştirme ameliyatı gerçekleştirecek olan kişilerin yaş faktörleri oldukça önemli bir konudur. Hasta 40 yaş üzerindeyse mamografi istenmektedir. Şayet hasta 40 yaşın altında ise ultrasonografi istenebilmektedir. Aynı zamanda ameliyat olacak olan kişinin, kliniğe geldiğinde mutlaka bir refekatçi ile birlikte gelmesi önerilmektedir. Bunun yanında operasyondan önce kan sulandırabilecek ilaçların en az bir haftadan önce bırakılması gerekmektedir. Hasta farklı ilaçlar kullanıyorsa ya da başka bir hastalığı bulunuyorsa mutlaka doktor bilgilendirilmelidir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonun Teknikleri Nelerdir?

Göğüs dikleştirme operasyonunda üç teknik kullanılabilmektedir. Bu teknikler; Superior, Superoreteral ve inferior pediküllü teknikleridir. Bu teknikler hastanın vücut yapısı, nasıl operasyon geçireceği tamamıyla cerrah kontrolüyle belirlenmektedir. Yani hangi tekniğin kullanılacağına tamamen hastanın yapısına uygun bir biçimde, doktor tarafından belirlenmektedir.

Meme Dikleştirme Ameliyatında Uygulanan Anestezi Tipi Nedir?

Meme dikleştirme operasyonunda hastaya uygulanana anestezi türü, genel anestezidir. Anestezi uygulamasının sağlıklı bir biçimde geçmesi için hastanın mutlaka doktorun uyarılarını dikkate alması beklenmektedir. Örneğin doktor kan sulandırıcı bir ilacın kullanılmamasını istemişse, kullanılmamalıdır. Tabi doktorun burada uyarılarının dikkate alınması, anestezi işleminde herhangi bir sorunun doğmamasıyla paralellik göstermektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Kaç Saat Sürmektedir?

Meme dikleştirme operasyonunun ne kadar süreceği, hastanın göğüs tipine, yapılacak olan ameliyatın niçin yapılacağıyla doğrudan bağlantılıdır. Yani nasıl bir ameliyat olacağı süre üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Ancak genel itibarıyla bu süre genelde 2 ile 4 saat arasında sürmektedir. Değindiğimiz gibi bu süre tamamen kişinin deri yapısına, nasıl bir ameliyata ihtiyaç duyduğuyla direkt bağlantılıdır.

Meme Dikleştirme Operasyonunda İyileşme Süreleri Ne Kadardır?

Meme dikleştirme operasyonunda kesi yapılan bölgede hafiften bir ağrı meydana gelebilmektedir. Fakat bu durum tamamen beklenen bir durumdur ve doktorun uygulayacağı, önereceği ağrı kesiciler ile giderilebilir. Meme dikleştirme operasyonu olan kişilerin, ağır egzersizler yapmaması, spor yapmaması, eşya kaldırmaması, kollarını aktif bir biçimde kullanmaması gerekmektedir. Bu durumlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bu Ameliyat Kimlere Yapılabilir?

Meme dikleştirme operasyonları; genetik problemleri olan kişilerin, hormonlarında sorun olan kişilerin, emzirme döneminde olanların, gebelik döneminde olanların, kilo alıp veren kişilerin göğüslerine uygulanan bir operasyon türüdür. Amaç ise tüm bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan sarkıklık ve gevşemeleri ortadan kaldırmaktadır.

Göğüslerdeki Sarkıkların Derecesi Nasıl Anlaşılmaktadır?

Göğüs sarkıklıkları genellikle çeşitli biçimlerde kategorize edilirler. Bu sarkma ve gevşemeler hastadan hastaya değişimi gösterdiğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur. Kategoriler ise meme sarkması, meme gevşemesi şeklinde ayrılabilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Silikon Protezler İle Yapılabilir Mi?

Bu durum tamamen hastada bulunan sarkma derecesi ile ilgilidir. Eğer hastanın göğsünde hafif bir biçimde sarkma bulunuyorsa, slikon bir protez ile sarkıklık tamamen giderilebilir. Fakat hastanın sarkıklık derecesi yüksekse, ayrıca meme büyütme isterse bu durumda protez yeterli olmayacaktır. Kısacası tamamen hastanın istekleri doğrultusunda şekillenen, hastanın yapısına göre planlanan bir durumdur.

Meme Dikleştirme Operasyonundan Sonra Ne Zaman Normal Hayata Dönülebilir?

Meme dikleştirme estetik operasyonu olan kişiler genel anlamda yaklaşık bir hafta sonra normal hayatlarına dönebilirler. Fakat biraz ağır şartlarda çalışan hastaların, aktif olarak çalışanların en az üç ay gibi bir süreyle beklemeleri tavsiye edilmektedir. Eğer operasyondan sonra herhangi bir problemin yaşanması istenmiyorsa mutlaka bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer bu kurala uyulmazsa, memelerde tekrar sarkıklıklar meydana gelebilir.

Meme Dikleştirme Operasyonları Hangi Sorunları Gideremez?

Özellikle birçok kişi, meme dikleştirme ameliyatıyla, küçük olan göğüslerin büyütüldüğünü sanmaktadır. Fakat göğüs küçültme ya da büyütme operasyonları tamamen farklı bir işlemdir. Eğer hem dikleştirme hem de farklı bir işlem yapılacaksa doktor bilgilendirilmelidir. Yani kısaca diyebiliriz ki hasta meme dikleştirme operasyonunu tek yapmak istiyorsa, farklı bir sorunun giderilmesini beklememelidir.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Hangi Riskleri Barındırır?

Diğer bütün ameliyatlarda olduğu gibi, meme dikleştirme ameliyatında da çeşitli bazı riskler bulunmaktadır. Bu riskler genellikle hastanın kendi yapısıyla, cildinin hassasiyetiyle, deri yapısıyla ilgili olan bir durumdur. Hastanın kilosu, yaşı bu konuda büyük bir önem taşımaktadır. Meme dikleştirme ameliyatından sonra kişide, kanama, enfeksiyon kapma, dikişlerin açılması gibi bazı durumlarla karşılaşabilmektedir. Bunların dışında meme dikleştirme ameliyatı olacak kişilerin, başka hastalıkları varsa bu konuda doktorun mutlaka bilgilendirilmesi gerekir. Aksi durumlarda ise meme dikleştirme operasyonun herhangi bir risk taşımadığını söylemek doğru olur.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Meme dikleştirme ameliyatı, 18 yaşını tamamlamış, herhangi bir ağır hastalığı olmayan, göğüs bölgelerinde yüksek derecede sarkıklık olan kişiler için uygulanan bir yöntemdir. Yani bu durumlardaki olan tüm kişiler için uygun bir operasyondur. Ayrıca bu ameliyatı olan kişilerin mutlaka bebek planlarından sonra olmaları gerekmektedir.

Tüm Kadınların Göğüsleri Sarkar Mı?

Göğüslerin sarkmasına neden olan birden fazla faktör bulunmaktadır. Bu faktörler arasında hormonal bozukluklar, gebelik, emzirme gibi durumlar bulunmaktadır. Ayrıca göğüsleri büyük olan kişilerde bu durum diğerlerine göre daha fazla olmaktadır. Ancak bütün kadınların göğüsleri sarkar demek yanlış olur. Buna bu durumda olan kişilerin ve yaşı belli bir seviyeye gelen kişilerin göğüsleri sarkar demek daha doğru olabilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Emzirmek İçin Engel Olur Mu?

Emzirme, bilindiği gibi süt kanalları yoluyla gerçekleştirilen bir yöntemdir. Meme dikleştirme operasyonunda bu süt kanalları hiçbir zarar görmezler. Çünkü bu alanlara müdahale edilmemektedir. Bu da doğal olarak, meme dikleştirme operasyonunun kişinin emzirmesine engel olmayacağını göstermektedir.

Sarkmış Olan Göğüsler Başka Bir Yolla Dikleştirilebilir Mi?

Kadınlarda sarkan göğüslerin herhangi bir krem vasıtasıyla ya da başka bir ilaçla düzeltilmesi mümkün olmamaktadır. Bu nedenle meme dikleştirme operasyonu tamamen cerrahi müdahaleler uygulanarak yapılabilir. Kısacası doğal ya da kimyasal yollarla memeleri dikleştirmek mümkün olmamaktadır.

Meme Dikleştirme Ameliyatına Nasıl Karar Verilmektedir?

Meme dikleştirme operasyonu yapılmadan önce, hasta doktor tarafından detaylı bir muayeneden geçirilir. Hastanın meme başı, meme derisi incelendikten sonra, operasyonun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar vermektedir. Ayrıca operasyonun gerçekleşmesi aşamasında, hastanın ağır bir hastalığı bulunuyorsa ya da buna engel olabilecek herhangi bir durum söz konusuysa, operasyon gerçekleşmez. Kısacası, ameliyatın yapılıp yapılmayacağı hastanın cilt yapısına ve cerrahın kararlarıyla doğru orantılıdır.

Meme Dikleştirme Ameliyatı Sonrasında Tekrar Eden Bir Sarkma Meydana Gelir Mi?

Meme dikleştirme ameliyatı yapıldıktan sonra, hasta eğer kilo alıp verirse, gebelik ya da emzirme dönemi yaşarsa sarkmalar tekrar edecektir. İşte bu yüzden meme dikleştirme operasyonunun iyi bir sonuç verebilmesi için mutlaka gebelik döneminden çok önce ve ideal kilo dönemindeyken yapılması gereklidir. Aynı şekilde ameliyat sonrasında herhangi bir kilo kaybı yaşanmaması için mutlaka kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonunun Genel Anlamda Yan Etkileri Nelerdir?

Meme dikleştirme operasyonunun en öncelikli hedefi, hastanın göğüslerinin kendisine zarar vermemesi, rahatsızlık doğurmaması nedeniyle yapılmaktadır. Görünüm açısından birçok faydası bulunan meme dikleştirme operasyonunun, aynı zamanda bazı yan etkilerinin olduğu da unutulmamalıdır. Bu anlamda kliniğimiz zaten gerekli bilgilendirmeleri, hastalarına yapmaktadır. Risk oranları çok düşük oranda olmasının yanında, hastaların bu riskleri bilmesi de gerekmektedir. Şayet ameliyat sonrasında belli bir enfeksiyon ya da kanama yaşanacaksa, kliniğimiz cerrahları tüm bunları rahatça giderebilmektedirler. Fakat meme dikleştirme operasyonuyla direkt bağlantılı olan yan etkilerin de bilinmesi gerekmektedir. Bu yan etkileri bilerek yaptırılan estetik işlemleri çok daha sağlıklı olmaktadır. Peki bunlar tam olarak nedir. Şimdi bunlara göz atalım.

Memelerde Belirgin Bir Sertlik Meydana Gelebilir:

Operasyon gerçekleştirildikten sonra, yağ nekrozları yüzünden belirgin bir şekilde memelerde sertlikler meydana gelebilmektedir. Çok nadir olarak görülen bir yan etki olsa dahi, önceden tahmin edilemeyen yan etki gurupları arasında yer alır.

Yaraların Geç İyileşmesi Durumu:

Meme dikleştirme ameliyatı olan kişilerde bazı durumlarda, meme başlarında ya da memenin derisinde geç iyileşme gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu hassas ciltili olan kişilerde daha çok görülen bir durumdur. Ayrıca bu durumdan mutlaka pansumanın daha dikkatli yapılması gerekmektedir. Ancak bu yaraların geç iyileşmesi süresi genellikle, sigara ve alkol tüketimi yapan kişilerde daha çok görülmektedir. Çünkü bu alışkanlıklar yara iyileşmesinde görev gören hücrelere zarar vermektedir. Hastaların mutlaka ameliyat öncesinde ve sonrasında en az 20 gün sigara içmemeleri gerekmektedir. Aksi halde dediğimiz gibi bazı geç iyileşmeler söz konusu olmaktadır. Bu nedenle hastaların bu konuda dikkat etmeleri gerekmektedir.

Memelerde Asimetrik Bozukluklar Doğabilir:

Bütün kadınlarda meme simetrisi farklı olmaktadır. Bir başka deyişle insanları sağ ve sol yapıları birbirinden farklı olduğundan, net bir simetri söz konusu olmaz. Ancak bazı durumlarda, operasyondan kaynaklı simetri sorunları da meydana gelebilmektedir.

Meme Hastalıkları Doğabilir:

Bu genelde milyarda bir görülen bir yan etkidir. Genellikle meme dikleştirme ameliyatıyla hiçbir bağlantısı söz konusu değildir. Hastaların mutlaka düzenli bir biçimde göğüs kontrollerini yapmaları, meme hastalıklarının doğmasında engelleyici olmaktadır. Hastaların kendi ailelerinde meme kanserleri vakaları görülse bile, meme dikleştirme operasyonları herhangi bir anlamda, bu hastalığı tetiklemez. Daha önce gerçekleşmiş olan sorunlardan kaynaklı olarak gelişme gösterebilir. Bu nedenle kliniğimiz, hastalarına önceden mamografi, meme ultrasyonu gibi tetkikler almaktadır. Bu sayede eğer herhangi bir kitle gelişimi söz konusuysa, mutlaka önceden tespit edilmektedir. Kısacası meme hastalıklarının öncesinde ve sonrasında doğmaması için mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerinin yaptırılması gerekmektedir.

Emzirme Riski:

Daha önceden değindiğimiz gibi, operasyon sırasında meme kanallarının zarar görmesi söz konusu değildir. Tabi bu tamamen doktorun bilgi ve becerisiyle ilgili bir durumdur. Ancak bazı durumlarda, sarkıklık derecelerinin fazla olması, meme başlarının tekrar yer değiştirmesi, süt kanallarının hasar görmesi söz konusu olabilir. Bu durumlarda da hastalarda emzirme konusunda bazı problemlerin ortaya çıkması beklenebilir. Fakat tüm bu bilgilendirmeler, kliniğimizin tecrübeli cerrahları tarafından hastalara anlatılmaktadır. Bu riskin en aza indirilmesi için de hastanın mutlaka doktorların verdiği uyarıları dikkat etmesi beklenmektedir. Bu konuda bilgili olan hastaların, çok daha kolay bir biçimde emzirme yapabilir.

Alerjik Tepkiler Meydana Gelebilir:

Alerjik tepkimeler genellikle hastanın bağışıklık sistemleriyle alakalı bir durumdur. Hastanın bağışıklık sistemi zayıfsa birçok operasyonda olduğu gibi, meme dikleştirme operasyonunda da ortaya çıkması gayet normal bir durumdur. Bunlarla birlikte duyarlı olan kişilerde; ameliyat esnasında kullanılan, pomat, dikiş, flaster gibi ürünlerde de lokal alerji doğurması da beklenen bir durumdur. Dediğimiz gibi bu genellikle hastanın kişisel bağışıklık sistemleriyle alakalı olan bir durumdur. Meme dikleştirme operasyonuyla ilgili olan bir durum söz konusu değildir. Fakat klinik doktorlarımız da bu konuda gerekli olan tüm değerlendirmeleri operasyon öncesinde değerlendirmeye alır ve bu doğrultuda hastayı bilgilendirirler.

Hastalarda Beslenme Düzensizlikleri:

Meme dikleştirme operasyonları dikkat edilmesi gereken bir uygulamadır. Kesinlikle hafife alınmamalı, doktorun söyledikleri doğrultusunda hareket edilmelidir. Bunların dışında hastaların kendi beslenme düzensizliklerinden kilo alım verme gerçekleşebilir. Eğer böyle bir surum olursa, hastalarda meme dikleştirme operasyonları, farklı sonuçlar doğurabilmektedir. Yani hastanın operasyon sonrasında mutlaka dengeli beslenmesi, kilo alma verme konularına mutlaka dikkat etmesi gerekmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonunda Hekim Önemli Midir?

Her operasyonda olduğu gibi burada da hekim önemlidir. Söz konusu bir ameliyat söz konusu olduğunda, cerrahın iyi seçilmesi, tecrübelerinin olması, daha önce birçok kez bu ameliyatı gerçekleştirmiş olması gerekmektedir. Kliniğimizde bulunan cerrahlarda bu konuda yeterli bilgi ve tecrübeye sahiptirler. Gönül rahatlığıyla bu estetik operasyonunu yaptırabilirsiniz.