Meme Küçültme – Göğüs Küçültme

Meme küçültme ameliyatı tek bir noktaya dayandırılacak nedenden oluşan girişim olmadığı en başta bilinmesi gereken konudur. Bunun en önemli unsurlarından birisi sarkık meme yapısını daha estetik bir görünüme getrime çalışmasıdır. Bu tarz cerrahi müdahale sonucunda ideal ölçülerde bir meme görüntüsü kazanmak en önemli beklentilerdendir. Aynı zamanda meme küçültme plastik cerrahi girişim olarak yapılmaktadır. Memelerin büyük olması kadınlarda genellikle bel ağrılarına neden olmaktadır. Aynı zamanda sırtta ağrıların oluşmasında memelerin olması gerekenden büyük olmasından kaynaklanmaktadır.

Küçük yaşta başlayan veya belirtisini gösteren meme büyüklüğü ilerleyen zaman içinde vücut yapısında şekil bozukluklarına neden olmaktadır. Bunların en belirgin olanı kamburluk sorunudur. Büyük memelere takılan sutyen bağlantı noktalarından oluşturduğum baskı nedeni ile nefes alma zorluğu yaşatır. Askının damarlara ve kaslara yaptığı baskı nedeni ile vücudun bu bilimlerinde uyuşukluklar oluşmaktadır. Bu tür sıkıntılardan kurtulmak için en uygun müdahale meme küçültme operasyonları olmaktadır.

Özellikle memelerinin sarkmasından şikayetçi olanların bu operasyonla sorunları çözümlenmektedir. Vücut yapısı ile daha orantılı bir meme büyüklüğüne kavuşmak için yapılan müdahale aslında oluşabilecek sağlık sorunları içinde çözüm oluşturmaktadır. Memelerin büyüme sebepleri olarak; emzirme dönemi, aileden gelen genetik sel yapı ve dengesiz beslenme sonucu kilo alma sorunları gösterilmektedir. Bu sebepler sonucunda sarkan ve şekil bozukluğu oluşan memeler deri tabakasında kaşıntı oluşturabilir. Eğer önemsenmezse alerjik rahatsızlıkların kaynağını oluşturabilir. Kaşıntı ve pişik sonucunda deri tahrişleri oluşacaktır. Hem estetik bir görünüm kazanmak, hem sağlıklı bir yaşama kavuşmak için bu operasyon kaçınılmaz bir gerçeği gözler önüne sermektedir. Eğer çok küçük bir meme yapısına sahipseniz Ameliyatsız Meme Büyütme işlemini isteyebilirsiniz.

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı Nedir?

Bayanların yetişkinlik dönemine yaklaştıklarında belirginleşen memelerinin vücut yapısı ile orantısız bir yapı sergilemesi sonucu sorunlar ortaya çıkmaktadır. İşte bu sorunları hem estetik yapıdan değerlendirmek hem sağlık sorunlarını en başta çözümlemek için yapılan estetik operasyondur. Memelerin estetik yapısını vücut gelişimine ve boyutuna uygun hale getirmektir. Vücuda taşımasında sıkıntı çıkarmayacak ve değişik ağrıların kaynağı olmayacak şekilde memelerin küçültülmesi için yapılan cerrahi müdahaledir. Eğer isterseniz Meme Başı Göçüklüğü sorunlarına müdahale isteyebilirsiniz.

Büyük Göğüslerin Sağlığa Zararı Nedir?

Memelerin vücut yapısına uygun gelişmemesi en başta sırt bölgesinde ve boyun bölgelerinde hissedilecek ağrı oluşumlarına neden olmaktadır. Memelerin deri tabakasını hava aldırmayacak şekilde sarkması ve örtmesi terleme ve nem oranını arttırarak tahriş etkisi yaratmaktadır. Gelişim çağından itibaren başlayan meme büyüme ve orantısız gelişim özellikle genç kızlarda kamburluk riskini yaratmaktadır.

 Göğüs Küçültme Ameliyatı Her Yaşta Yapılır mı?

Estetik cerrahi bir müdahale olan operasyon plastik cerrahisi olarak da uygulanmakta ve 18 yaşın üzerindeki herkes bundan faydalanmaktadır. Bu yaştan itibaren başlayan şikâyetlerin çözüm bulabilmesi için her yaştaki bayan bu sorundan kolaylıkla kurtulmaktadır.

 Herkes Göğüs Küçültme Ameliyatı Olabilir mi?

Geçmişten gelen sağlık sorunları nedeni ile anestezi etkisine engeli olmayanlar göğüs küçültme yaptırabilir. Bunun yanında cerrahi operasyon sonucu başka bir sorun ortaya çıkarmayacağına karar verilen herkes göğüs küçültme operasyonu sonucu ideal meme büyüklüğüne kavuşabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Muayene Nasıldır?

Göğüs Estetiği konusunda, Normal şartlarda herhangi bir rahatsızlık tespitinde yapılan testler yapılarak ön bilgiler elde edilmektedir. Bunun devamında hastaların rahatsızlık duydukları meme şikâyetleri değerlendirilir. Özellikle küçültme işlemi yapılacak meme dokusu detaylı incelenir. Hasta hikâyesi alınır. Meme ile ilgili orantı ve doku analizleri yapılır. Bütün ölçümler ve test işlemleri yapıldıktan sonra gerekli müdahale için operasyon planlaması yapılır. En önemli husus hastanın bu konuda kendisini hazır hissetmesi ve şikâyetinden kurtulmak için istekli olmasıdır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesinde Tetkik Yapılması Gerekir mi?

Genellikle insan sağlığı söz konusu olduğunda rahatsızlığın tespiti için en gelişmiş teknolojiler kullanılmaktadır. Bu konuda önemli olan hastalığın ortadan kaldırılması için gerekli alt yapının sağlam oluşturulmasıdır. Bu nedenle göğüs küçültme işlemine geçmeden öncelikle mamografi ve meme dokusu incelenme işlemi için ultrason ölçümleri yapılmaktadır. Bu tetkikler sonucunda yapılacak cerrahi işleme karar verilmektedir.

Ameliyatta Memeden Ne Kadar Küçülme Sağlanabilir?

Göğüs küçültme ameliyatları sarkık meme yapısını düzeltmek ve vücuda verdiği rahatsızlığı ortadan kaldırma amacıyla yapıldığı bilinmektedir. İşte bu nedenle memede küçültme oranı tamamen bu sorunlara çözüm üretebilecek ölçülerde estetik bir görüntü oluşturacak şekilde yapılmaktadır. Vücudun taşıyabileceği ideal meme ölçüsü elde edilecek şekilde küçültme sağlanmaktadır. Burada hastanın şikâyetlerinden kurtulması için talepleri göz önünde tutulmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Anestezi Yöntemi İle Yapılır?

Genellikle bu tarz cerrahi müdahaleden önce hasta hikâyesi detaylı bir şekilde alınmaktadır. Burada alına bilgiler ışığında hareket edilerek hastanın anestezi karşısındaki tepkisi değerlendirilir. Genellikle bu konunun uzmanları lokal anestezi tercih etmektedir. Çünkü hastanın bilincinin açık olması kontrol mekanizmasını daha etkili hale getirmektedir. Fakat ameliyat olma korkusu olanlar veya ameliyat sırasında olumsuz tepkiler verebilecek yapıda olanlar olabilir. Bunlar için genel anestezi yapılarak göğüs küçültme ameliyatı yapılmaktadır.

Göğüs Estetiği ve Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Göğüs küçültme ameliyat ortalama süresi 2,5 saat sürmektedir. Fakat bu meme büyüklüğü ve ideal kabul edilen meme büyüklüğünü elde etme oranına göre değişim göstermektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyüklüğünden şikayeti olan veya göğüs küçültme işlemini estetik bir görünüm kazanmak için yaptırmak isteyenlere bu müdahale yapılmaktadır. Bunun için öncelikle ideal büyüklük belirlemesi, yapılır. Bunun tespitinin ardından cerrahi müdahale için gerekli planlamalar yapılır. Bütün tetkikler ve ölçümler sonrasında ameliyat başlangıcında hastaya anestezi uygulanmaktadır.

Bu genel veya lokal olmasına doktor karar vermektedir. Büyük meme üzerindeki fazla yağ dokusu, meme derisi ve bez doku cerrahi işlem uygulanarak çıkarılır. Meme üzerindeki işlemlerde meme areola bölgesi, deri ve doku tabakası estetik yapı oluşturmak için doğru şekilde konumlandırılmaktadır. Bu sayede meme üzerinde estetik bir şekil oluşturulur.

Cerrahi müdahale sonucu kesik oluşan bölge dikilerek birleştirilir. Bu işlemler her iki meme içinde aynı oranda uygulanmaktadır.

Bu işlemler ortalama 2,5 saat sürmektedir. Fakat meme büyüklüğü ve uygulana işlemler sonucunda 3 ile 5 saat arasında değişim gösteren bir müdahale süresi oluşturabilmektedir. Hastalar müdahale işleminden sonra bir günlük gözetim altında tutulduktan sonra taburcu edilir. Taburcu olan hastalar haftalık kontrolleri yapılmak üzere klinik ortama çağrılmaktadır. Burada yapılan işlem sonucu rotaya çıkan değişim meme dokusu üzerinde takip edilir. Meme üzerindeki dikişler iki haftalık kontrol sonucunda alınır.

Ameliyat Sonrası Ağrı Kesici Kullanılır mı?

Meme küçültme ameliyatından sonra hafif derecede hissedilen ağrılar oluşmaktadır. Bunların tedavisi için ağrı kesici kullanımında herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle meme küçültme ameliyatı olanların bir süre sporcuların kullandığı sutyen türünden kullanması sallantı ve sarsıntıları önleyecektir. Yapılan cerrahi müdahalenin 12 aylık bir süre zarfında batma hissi olarak hissedilmektedir. Bunun yanında hafif yanma hissi ortaya çıkabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Neden Yapılır?

Vücudu yoracak büyüklükteki, meme yapısı en başta sağlığa zararlı olduğu bilinmektedir. Öncelikle kadınların vücudunu estetik bir görüntü içinde görme istekleri ameliyat gereksinimi hissettirmektedir. Fakat bunu sağlık açısından değerlendirecek olunursa; değişik rahatsızlıkların çözümü için yapıldığı açık bir şekilde görülmektedir. Bunların en önemlileri;

 •  Vücudun estetik görüntüsünü bozma.
 •  Göğüs bölgesine aşırı baskı uygulayarak nefes düzenini bozma.
 •  Sarkma ve sarsıntı önlemek için takılan sutyenlerin askılarının damar ve kas üzerine baskı uygulayarak el, kol ve vücudun bazı bölgelerinde uyuşma hissi yaratması.
 •  Vücudun öne doğru olan dengesiz ağırlık oluşumu nedeni ile kronik bel ve sırt ağrı oluşumları.
 •  Öne doğru olan ağırlık baskısı sonucu kamburlaşma riskini ortaya çıkarma.
 •  Omurilik bölgesine yaptığı baskı sonucu bu bölgede oluşan rahatsızlıklar.
 •  Vücutta dengesiz ağırlık dağılımı nedeni ile fiziksel aktivitelerin kısıtlanması.
 •  Gibi nedenlerden ortaya çıkan sağlık sorunlarını gidermek amacı ile meme küçültme operasyonu klinik ortamlarda yapılmaktadır.

Ameliyattan Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 •  Meme ameliyatı önemli bir cerrahi işlem olduğu için sonrasında uyulması gereken kurallar olarak;
 •  Meme küçültme işlemi ardından en az 3 gün süreli evde dinlenilmelidir.
 •  Düzenli olarak cerrahi işlem yapılan bölgeye klinik ortamda pansuman yaptırılmalıdır.
 •  Operasyon sonrasında bir aylık süre zarfında kollar zorlayıcı hareketlere maruz bırakılmamalıdır.
 •  Bir ay süresinde ağırlık taşınmamalıdır.
 •  Meme küçültme ameliyatı ardından değişik ölçülerde ödem oluşumu gözlemlenebilir. Bu sorun uygulana tedavi ve vücut direnci sayesinde bir ay içinde kendiliğinden kaybolmaktadır.
 •  Dikiş alma işlemi 12 gün sonra gerçekleştirilir. Bu zaman içinde ve sonrasında ağrı kesiciler doktorun uygun gördüğü periyotlarda aksatılmadan kullanılmalıdır.
 •  Özellikle sigara kullanan hastalar için ameliyattan sonraki bir ay içinde kesinlikle sigara kullanılmamalıdır.

Ameliyat Sonrasında Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Meme küçültme ameliyatı olan hastalar bu süreç sonrasında aşırı ağrı hissetmeden sıkıntısız bir iyileşme dönemi yaşayacaktır. Özellikle doktor tavsiyelerini harfiyen uygulayan hastaların daha konforlu iyileşme dönemi yaşayacakları kesindir. Evde istirahat sırasında kolları fazla çalıştırmadan ağırlık taşımadan geçen süre iyileşme sürecini daha konforlu hale getirecektir. Ameliyat sonrasında bayanların vücut bakımına özen göstermeleri banyo ihtiyacını doğurmaktadır. Doktor tavsiyesinin dışına çıkmadan ameliyat sonrası dördüncü gün duş alınabilir. Dikişlerin iki haftalık süre sonrasında alınmasının ardından meme küçültme işlemi yaptıran hastalar günlük faaliyetlerini gerekli prosedürleri uygulayarak gerçekleştirecektir.

Meme Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Memelerinin büyüklüğünden rahatsız hastaların gerçekleştireceği cerrahi işlemler hijyenik klinik ortamlarda yapılmaktadır. bu konuda uzman doktorların yaptığı meme küçültme ameliyat fiyatları değişik nedenlerden dolayı değişim göstermektedir. Bunlar;

 •  Hastanın vücut gelişimine bağlı büyüyen meme yapısı
 •  Meme küçültme işleminde uygulamasına karar verilecek müdahale boyutu ve teknik yöntemler.
 •  Meme küçültme operasyonu yapacak doktor tecrübesi ameliyat maliyetini, etkilemektedir.
 •  Genellikle bu konuda merak edilen fiyatlandırma detayları klinik ortama müracaatta bulunanlar tarafından gönderilen görseller sayesinde ortalama fiyat belirlenmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatından İstediğiniz Sonucu Elde Etmek İçin Tavsiyeler

Meme küçültme ameliyatı olmak demek büyük memelerin ortaya çıkaracağı olumsuz etkileri bir an önce bertaraf etmek demektir. Bu nedenle bu işlemden en olumlu sonucu alabilmek için hastaların karar aşamasını hızlandırması çözümü hızlandıracaktır.

Meme küçültme ameliyatı olmaya karar vermeden önce tüm detayları gözden geçirmelisiniz. Bunların en başında güvendiğiniz bir hekim bulmalısınız. Bu hekimle başlangıçtan sonuç aşmasına kadar tüm planları beraber hemfikir olarak yapmalısınız. Özellikle günlük yaşantınızdaki hareket mekanizmanızı meme ameliyatı öncelik alarak plan yapmalısınız. Çünkü iş ortamında izin alamamak, evde bakıma muhtaç birisini arkanızda bırakmam gerginlik yaratır. Ameliyat öncesinde ve ameliyat sırasındaki bu gerginlik olumsuz sonuçlar doğurur. Bu nedenle her detayı en ince şekilde hekimle birlikte planlamalısınız.

Hayat sürecini keyiflendirdiği düşünülen fakat kısıtlayan bir unsur olan sigarayla tamamen olmasa da bir süreliğine vedalaşmalısınız. Özellikle ameliyattan önceki 10 günlük süreçte kesinlikle içmek bir yana içilen ortamlardan dahi uzak durmalısınız. Meme küçültme ameliyatı sonrasında geçecek bir ay içinde kesinlikle sigara dumanı ile buluşmamalısınız.

Meme küçültme ameliyatı vücudun dış bölümünde oluşan bir işlem olduğu için içsel bir işlem kadar önemsenmeyebilir. Fakat ameliyat olan hastaların bütün olumsuzlukların vücudun dışından içeriye doğru ilerleyen sorunlar olduğu unutulmamalıdır.

Bu nedenle ameliyat sonrasında verilen ilaçlar ve periyodik kontroller doktorun önerdiği şekilde uygulanmalıdır. Bunun yanında vücut hareketleri ve istirahat süreleri kesinlikle göz ardı edilmemelidir.  Ameliyat öncesinde olduğu gibi ameliyattan sonrada beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir. Kilo alma korkusu ile doktor tavsiyesi olmayan diyet uygulamalarından kesinlikle uzak durulmalıdır. Beslenme kadar vücut temizliğine de aşırı dikkat edilmeli enfeksiyon riski asla unutulmamalıdır.

Meme Küçültme Hakkında Her Şey

Meme küçültme ameliyatı ihtiyacı hisseden hastaların genellikle ortak bir noktada buluştukları görülmektedir. Estetik bir görünüm kazanmak ve sağlıksız yapıyı ortadan kaldırmak. Memeleri vücut yapısına göre büyük olan kadınların genel şikâyetlerine bakıldığında;

 •  Sarkan memelerin alt kısımlarında tahriş oluşumu sonrasında yara ortaya çıkması.
 •  Memelerin büyümesi ve uç kısımlarında rahatsız edici sarkmaların oluşması.
 •  Memelerin ön kısımdan uyguladığı ağırlık etkisi sonucu sırtta ve boyun bölgesinde ağrı oluşturması.
 •  Özellikle büyük beden iç çamaşırı kullanımına gerek duyulması ve bununda tedarik edilmesindeki zorluklar.
 •  Özellikle yetişkinlik dönemimde genç kızlarda görülmeye başlayan omuzlarda çökme ve kamburluk belirtisi.
 •  Spor yaparken memelerin sarsıntısı ve vücut dengesini bozması sonucu aktiviteye engel olması
 •  Memelerin büyük yapısı sonucu göbek ve göğüs bölgesindeki şişkinliğin şişmanlık belirtisi oluşturma.

Gibi bütün şikâyetlerin en basit çözümü meme küçültme ameliyatı olmaktadır. Klinik ortamda yapılan işlemlerden sonra vücut yapısında 10 yıllık bir değişim söz konusu olduğu belirtilmektedir. Estetik bir yapı kazandırmak ve vücudu forma sokmak için genç yaşta rahatsızlık hissedilen memeler küçültülerek bu sosun başlamadan sonlandırmak en akıllıca verilecek bir karar olmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Emzirebilir miyim?

Meme küçültme ameliyatı hastaların yaşam standartları göz önüne alınarak yapılmaktadır. Çocuk sahibi olma durumu söz konusu olan hastalara meme ucuna ve meme bezine zarar verilmeden işlem yapılmaktadır. Böylece emzirme sorunu oluşturmadan çözüm gerçekleşir. Fakat meme büyüklüğü aşırı derecece olduğuna karar verilen hastalarda bu işlem için meme bezi bölgesine müdahale edilerek yapılma zorunluluğu vardır. Bu gibi durumlarda hastaların onayı alınarak ameliyata karar verilmektedir.

Meme Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Meme ameliyatı cerrahi bir kesikle oluşan müdahale olduğu için dikiş izleri pembe bir kalıntı bırakmaktadır. Fakat zamanla vücut rengini alarak bu iz kaybolmaya yakın bir görüntü bırakacaktır. Meme başına yakın bölgede ters olarak T, L veya I şeklinde dikkatli bakıldığında görülecek iz bırakmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme işlemi kansere neden olacak cerrahi müdahale olmamaktadır. Ayrıca kanser riskini arttırıcı etki yaratmayacaktır. Sadece 40 yaşın üzerinde olan kadınlar için bu konuda ayrıntılı bir tetkik yapılarak ultrason ve mamografi çekimleri yapılır. Bunun sonucunda kanser riskinin oluşumunda ihtimaller değerlendirilir.

Ameliyattan Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Ameliyat cerrahi bir işlem olması nedeni ile hafif ölçüde ağrı oluşacaktır. Bu tedavi aşamasında ağrı kesici ve buz uygulaması ile ortadan kaldırılır. Ameliyat sonrasında 12 aya kadar farklı aralıklarla yanma ve batma hissedilir. Bu sorunda 12 ay sonrasında tamamen yok olmaktadır.

Göğüslerde Ne Kadar Küçülme Elde Edilir?

Meme küçültme ameliyatı öncesinde memelerin büyüklüğünün vücuda verdiği rahatsızlık gözlemlenir. Bunun sonucunda vücut yapısına en uygun küçültme işlemi uygulanmaktadır. Bunun yanında estetik görüntü amacıyla yapılan ameliyat için vücut genel yapısı ve omuz yapısı göz önüne alınarak meme etrafından ne kadar bir küçültme yapılacağı belirlenir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bütün cerrahi operasyonlarda olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da kendine göre risk barındırdığı bir gerçektir. Fakat günümüz tıbbi teknolojik gelişmeleri kullanılarak ve hastaların hassasiyeti sayesinde bu risk minimuma indirilmektedir. Genel olarak karşılaşılması muhtemel riskler;

Kesik oluşumlarından kaynaklanan kanama ve hematom riski en başta gelmektedir.

Hastanın vücut gelişimine bağlı doku yapısına göre ameliyat izi kalma durumu değişmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sırasında derin yapılı cerrahi işlemler uygulanırken fazla miktarda doku çıkarılmaktadır. Bu doku alınması sırasında süt bezleri kollanmasına rağmen kesikler oluşmaktadır. Bu kesikler sonucunda süt bezlerinde ortaya çıkan tahribat emzirme riskini ortaya çıkarmaktadır.

Ameliyat sırasında olmamış olsa da sonrasında ufak bir dikkatsizlik enfeksiyon riski yaratacaktır.

Bunun yanında iltihaplanma ve dikişlerin patlama riski, yaraların zamanla açılma riski olabilecek olumsuz durumlardan sayılabilir.

En önemli risk oluşumlarından birisi de meme ucunun kaybedilmesidir. Bu tekrar kazanılsa da, risk oluşumu bilinmesi gereken konulardandır.

Meme Küçültme Ameliyatı İdeal Büyüklükte ve Simetrik Bir Meme Görünümü İçin Yeterli midir?

Özellikle genç bayanların meme küçültme ameliyatı için başvurması sonucu ideal büyüklükte meme oluşumu sağlanmaktadır. Aynı zamanda simetrik bir yapı elde edilerek sarkan memeler dikleştirilerek estetik bir görüntü kazanılır. Bu işlem için anne olmayı beklemeye gerek yoktur. Çünkü gerekli işlemler sonucunda küçültülen memeler emzirmeyi etkilemeyecek büyüklük elde etmektedir. Bu sayede idea simetrik sağlıklı bir meme yapısı oluşturulmaktadır. Kıyafet seçimlerinde ve spor aktivitelerindeki rahatlık kadınların psikolojik yapısını da olumlu yönde etkileyecektir.

Asimetrik Meme Görünümünü Düzelten Meme Küçültme Ameliyatı

Meme yapısındaki asimetrik yapının sebeplerinin başında doğuştan kaynaklanması, emzirme sırasında tek memenin kullanılması ve hormonsal dengesizlikler olduğu bilinmektedir. Bu tarz bir görünüm kadınlarda psikolojik açıdan bir sorun teşkil etmektedir. bu genellikle büyük olan memenin küçültülmesi veya küçük olan memeye silikon takviyesi uygulanarak simetrik bir yapı elde edilmektedir.

Fakat genellikle kalıcı çözüm olması amacıyla küçük olan meme ölçüsü baz alınarak büyük olan memeye cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu konuda hastaların talepleri daha çok göz önünde tutulur. İsteğe bağlı olarak küçük göğüs üzerinde işlem yapılabilir. Bunun için büyük olanın sarkma oranı yok edilirken küçük olan silikon takviyesi yapılarak aynı formda iki simetrik meme ortaya çıkarılır.

Simetrik Meme İçin Meme Küçültme Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Özellikle 18 yaşının üzerindeki, bütün bayanlar görsel açıdan rahatsızlık hissettikleri asimetrik görünümlü memeler için meme küçültme ameliyatına başvurabilir. Gelişme döneminin bitmiş olmasına rağmen asimetrik meme sahibi olanlar meme küçültme yaptırabilir. Hormonsal dengesizlikler sonucunda memelerinde dengesiz büyüne olanlar bu ameliyatı olabilir. Emzirme işlemi sırasında tek meme üstünde yoğunlaşmadan ortaya çıkan asimetrik yapı ortadan kaldırılmak için ameliyat yapılabilir. Meme küçültme ameliyatı olacaklarda önemli olan husus, doğum yapacak olanların bu işlemi emzirme sonrasında yaptırmasıdır.

Kombine Uygulanan Meme Küçültme ve Meme Büyütme Ameliyatı

Bu işlem tamamen hastaların talepleri doğrultusunda karar verilerek yapılmaktadır. Küçük olan memenin ölçüsü dikkate alınarak yapılan küçültme ameliyatı yanında kombine bir işlemde yapılabilir. Bu işlem için hastanın kendine uygun gördüğü ideal ölçü baz alınmaktadır. Bu işleme başlandığında küçük olan meme silikon desteği uygulanarak istenilen ölçüye getirilir. Buna karşılık düşük olan meme küçültme ameliyatı uygulanarak simetrik bir meme boyutu elde edilir.

MEME KÜÇÜLTME AMELİYATI HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Ne Zaman İşe Gidebilirim?

Kolları fazla kullandırmayan ve fazla efor gerektirmeyen işlere bir hafta sonra başlanabilir. Ağırlık kaldırmadan ani hareket gerektirmeyen işlerde ameliyattan bir hafta sonra iş başı yapılabilir.

Ameliyat Sonrası Memede Yeniden Büyüme Olur mu?

Vücut yapısı aşırı kilo alma riski olanların vücudundaki, kilolara bağlı olarak memeler de büyümektedir. Fakat gelişim aşamasında ideal ölçüdeki alınan kilo meme büyümesine neden olmaz.

Meme Küçültme Ameliyatı Tekrarlanabilir mi?

Memelerin hastaların istediği ölçüye getirilmesi için meme küçültme ameliyatı tekrar edilebilir.

Doğumdan Hemen Sonra Meme Küçültme Ameliyatı Yapılır mı?

Meme küçültme ameliyatı yapılması için hastaların hormon yapısında oluşacak dengelerin tam anlamı stabil seviyede oluşması gerekir. Doğumdan sonra emzirme dönemi yaşanması ve bunun üzerinden 6 aylık bir süre geçtikten sonra ameliyat yapılabilir.

Ameliyattan Sonra Göğüs Ucu Hissi Kaybedilir mi?

Meme ameliyatı sırasında oluşacak riskler sayılırken meme ucu kaybı riskinde sayılmaktadır. Fakat bu risk çok büyük bir olasılık olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca kaybedilen meme ucu geliştirilen teknikler sayesinde yeniden kazanılmaktadır. Ayrıca operasyon sırasında hiş oluşturan tüm sinir yapısı koruma altına alınmaktadır. Bu nedenle oluşacak meme ucu hissi kaybolma riski ortadan kaldırılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Öncesi Nelere Dikkat edilmeli?

Meme küçültme ameliyatı için bazı fedakârlıkların yapılması iyileşme sürecini hızlandıracak hususlarıdır. Bunlara uymak istenilen sonucun başarı oranını artıracaktır. Bu nedenle en başta sigara tamamen hayatınızdan çıkarılmalıdır. Eğer bu mümkün değilse ameliyat öncesi bir hafta sigaradan uzak durulmalı. Aynı şekilde alkolde hayatınızdan çıkarılmalıdır. Eğer bu olmuyorsa bir hafta önceden bunları bırakmalısınız. En önemlisi kan sulandırıcı etkisi olan ilaçların kullanımına ara vermelisiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatında Meme Dikleştirme Yapılabilir mi?

Genellikle meme küçültme ameliyatı memelerin simetrik bir görünüm kazanmasının yanı sıra dik bir pozisyona gelmesini sağlamaktadır. İstediğiniz diklikte meme görüntüsü kazanabilirsiniz.

Göğüs Küçültme Ameliyatından Sonra Sarkma Olur mu?

Göğüs küçültme ameliyatı sarkmış ve vücutta rahatsızlık oluşturan memeleri toparlamak ve dikleştirmek için yapılmaktadır. Memelerin büyüklüğüne bağlı olarak sarkmalar ortaya çıkabilir. Fakat yapılan cerrahi operasyona bağlı bir sarkma söz konusu değildir. Yaş ilerledikçe deri tabakasındaki değişim yüzünden zaman ilerledikçe yaşa bağlı sarkmalar oluşacaktır.

Ameliyat sonrası Dikişler Ne Zaman Alınır?

Meme küçültme ameliyatı memelerin dokusunda gelişen bir operasyon olduğu için kişiye göre iyileşme süreci değişmektedir. Genel olarak bu iyileşme süreci maksimum 15 gün olarak kabul edilmektedir. Bu zamandan önce iyileşme görüldüğünde dikişler alınmaktadır.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Süt Bezlerine Zarar Verir mi?

Bu konuda yapılan cerrahi müdahale sırasında süt bezlerine dokunulmamaya özen gösterilmektedir. Her türlü risk göz önüne alınarak operasyon yapılmaktadır. Bu nedenle süt bezlerine zarar verilmemesine azami dikkat edilmektedir. Emzirmeye zarar verilmeyecek işlemler yapılmaktadır. süt oranını değiştirecek risk faktörleri çok detaylı hesaplanmaktadır. Buna rağmen doğum yapacak olan annelerin meme küçültme ameliyatını emzirme bitiminde yapmaları tavsiye edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatının Riski Var mı?

Bütün cerrahi müdahale gerektiren tıbbi girişimlerin oluşumlarına göre risk oluşumu mümkündür. Bunların ortak noktası olarak eğer anestezi uygulanacaksa buna bağlı riskler ortaya çıkabilir. Bütün bunlar için gerekli tetkikler ölçümler ve testler yapılarak risk oranları minimum seviyeye indirilmeye çalışılmaktadır.

Meme Küçültme Ameliyatı İz Bırakır mı?

Meme küçültme ameliyatı deri tabakada ve yağ dokusu üzerinde kesi oluşturularak yapılan bir işlemdir. Bu nedenle kesi sonrası yapılan dikiş işlemi hafifi bir iz bırakacaktır. Fakat derin kesi izi tamamen kaybolarak hafif bir çizgi halinde derinin rengine bürünecektir. Çok dikkatli bakıldığında görülebilecek özellikte belirsiz hale dönüşecektir.