Buz Hücre Saç Ekimiyle İlgili Her Şey ve Bu konuda bilmeniz gerekenler

Buz Hücre Saç Ekimi İle İlgili Her Şey yazımızda sizlere tüm detayları sunuyoruz. Günümüzde saç ekimi konusunda dünyanın birçok yerinde laboratuvarlarda bilimsel çalışmalar yapılmaktadır. Saç dökülmelerini önlemek adına birçok bilim insanı bu konuda akademik çalışmalar yapmakta, bununla ilgili teoriler üretmektedir. Fakat elbette yapılan bu çalışmaların tümünün de belli başlı maliyetleri bulunmakta, bu konularda yeni buluşlar için birçok harcama yapılmaktadır. Bu kadar çok harcama yapılmasının ana nedeni bir an önce en iyi çözüm yolunu bulmaktır.

Ne yazık ki bu çalışmalar bir anda gerçekleşmediğinden, belli süreleri kapsamaktadır. Saç ekimi konusunda yürütülen bilimsel çalışmaların en günceli olarak bilinen yöntem 2015 yılında İsveçli bilim insanlarının bulduğu, buz hücre ile saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem saç ekimi konusunda en günceli olmakla birlikte en etkili yöntem olarak da kullanılmaktadır. Bu yöntemde saç köklerinin kendi canlılıklarını yitirmeden nakil edilmesine, buz hücre saç ekim tekniği denmektedir. Bu yöntem de ülkemizde belli başlı klinikler dışında herhangi bir yerde yapılan yöntem değildir. Bu yöntemin yeni olması da bunun doğal bir sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Buz Hücre Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Saçın yapısı itibarıyla, doğumdan sonraki dönemlerde saç kendiliğinden uzamaktadır. Alının üst kısmından başlayarak, ense bölümüne kadar kaplı olan saçlar, vücudun aldığı vitamin ve minerallerle beslenmektedir. Bu nedenle bir insanın saç yapısına bakarak, hayatı hakkında belli başlı fikirler yürütmek mümkün olabilmektedir. Çünkü saçlar insanın yaşamsal faaliyetlerinin tamamını barındırmaktadır.

Demek istediğimiz şey, bir kişinin erken yaşlarda beyazlaması ya da dökülmesi hiç de şaşırtıcı değildir. Çünkü bu durumda olan kişiler genellikle ya çok fazla strese mağdur kalmakta ya da aşırı sigara ve alkol tüketimi yapmaktadır. Bunun yanında başka kötü alışkanlıkları da olabilmektedir. Aynı şekilde saçları bakımlı ve dökülmeyen kişilerin de bu tür kötü alışkanlıklardan uzak durma olasılığının daha yüksek olduğunu, yaşam seviyesinin de yüksek olduğunu belirtmek mümkün olabilmektedir. Yani gür saçlıların daha başarılı işler yaptığını, ekonomik anlamda daha rahat olduğunu belirtmek daha yerinde olmaktadır. Tabi ki bütün herkesi böyle kıyaslamak mümkün değildir. Ancak genellikle durum söylediğimiz gibi olmaktadır.

Saçlar Büyük Bir Önem İfade Eder

Saçlarımızın bu derece büyük bir önem ifade etmesi elbette ona yapacağımız bakımlarla orantılıdır. Yani dikkatle saçlarımızı beslemek bizim elimizdedir. Bununla birlikte saçlarımızın canlılığını korumak, onların görünümünü en iyi şekilde yansıtmak istiyorsak yiyeceklerimize de dikkat etmemizde fayda bulunur. Çünkü saçın kökünü oluşturan hücreler, vücuttan ihtiyaçlarını karşılayabildikleri müddetçe daha sağlıklı olurlar. Bir başka deyişle vücuttan aldıkları vitamin ve minerallere göre iyi bir görünüm kazanabilirler.

Saçların Yaşamsal Faaliyetlerini Gerçekleştirebilmesi

Bu durum diğer organlarımızın yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmek için ihtiyaç duydukları vitaminlerle yaşamsal faaliyetlerini sürdürmelerine benzetilebilir. Nitekim vücudumuzdaki bütün organlar da aynı bu yapıda yaşamsal belirtilerini sürdürebilmek için gerekli olan enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar. Yani kendi gelişimlerini yürütmek için belli bir sürdürebilirlik aşamasına ihtiyaç duyarlar. Saçımızda böyle olmakla birlikte, zamanla belli başlı yıpranmalara da gebe kalabilmektedir. Bu yıpranmalar genellikle çevresel faktörlerle alakalıdır. Çevresel faktörler zaman içerisinde saçlarımızda çeşitli dökülmeler, yıpranmalar meydana getirmektedir. Fakat yapılan bazı araştırmalar durumun sadece saç ekimi yaparak düzelebileceği konusunda çeşitli kaygıların oluştuğunu belirtmektedir.

Saç Kökleri Hassas Bir Yapıdadır

Nitekim saç köklerinin ne kadar hassas yapıda oldukları günümüz teknolojisinde artık çok daha kolay biçimde anlayabiliyoruz. Zaten binlerce saç olduğu düşünülürse, saç köklerinin ne kadar narin ve zayıf yapıda oldukları hakkında genel bir kanıya da varılabilmektedir. Bu yüzden saç ekimi esnasında, saç köklerine zarar verilebilir ya da yıpranabilir. Her ne kadar bu konuda birçok çalışma yapılsa da saç ekimindeki en büyük sorun olan saçların bekletilmesi konusuna herhangi bir çözüm bulunamamıştır.

İşte buz hücre saç ekimi yöntemiyle, bu sorunların tümünden kolayca kurtulabilirsiniz. Çünkü bu yöntemdeki soğuk zincir koşullarda saçların saklanması en güvenli yöntem olarak karşımıza bu yöntemi çıkarmaktadır. Bu yöntem sayesinde saç köklerini normal şartlardaki canlılık özelliklerini yitirmeden kolay bir biçimde nakil işlemine hazırlanabilmektedir. Yani bu sayede saçların hiçbiri kendi canlılık şeklini yitirmeden istenen bölgeye kolayca nakil edilebilmektedir. Böylece nakil işleminden sonra herhangi bir problemin meydana gelmesi de engellenmektedir.

Verimsiz Saç Kökü Nedir?

Saç kökleri genellikle donör denilen verici bölgeden alınmaktadırlar. Yani ekime uygun bölgeden transfer edilmektedirler. Bu bölge genellikle kulak arakaları olarak tabir edilen ense bölgeleridir. Bu bölgelere verimli bölge de denmektedir. İnce uçlu yapılardaki iğnelerle tek tek yapılan işlemler son derece dikkatli bir biçimde yapılmaktadır.

Bu saç köklerinin tek tek çıkarılma işleminden sonra bu saç kökleri de bir yerde bekletilmek üzere bırakılmaktadır. Her ne kadar tıbbi bir yöntemle bu bekletme işlemleri yapılsa da kesinlikle saç ekimi yapıldıktan sonra çeşitli sorunlara neden olabilmektedir. Bu sorunlar genellikle saçlarda çabuk biçimde yıpranmalar meydana çıkarmaktadır. Bu durumu daha iyi anlayabilmek için şöyle bir örnek verebiliriz. Bu durumu organ nakline de benzetebiliriz.

Yaşamsal faaliyetler için önem taşıyan organ nakli esnasında organların saklanmaları, nasıl büyük bir ifade ediyorsa, saç ekimi de aynı derecede saklanma koşulları gerektirmektedir. Yani saç kökleri ne kadar iyi muhafaza edilirse, saç ekimi işleminden sonraki dönemde yıpranma olasılığı da o kadar azalmaktadır. Fakat muhafaza işlemi iyi yapılmayan saç kökleri muhtemelen tüm canlılık özelliklerini yitirecek, ekim işlemi yapılsa bile daha sonra büyük yıpranmalara, dökülmelere yol açacaktır. Bu durumu kimse kendi başına istemez elbette.

Hassas Saçlar Yıpranabilir Mi?

Saç ekimi işlemlerinin 6-7 saat gibi süreleri kapladığı da düşünüldüğünde, hassas yapıdaki saçların yıpranmama olasılığı büyük oranda azalmaktadır. Bu bekletilme sonucunda saç kökleri büyük zarar görmüş olur, ekim işlemi yapılsa bile bir şey ifade etmeyecek duruma gelir. Hatta tümü değil sadece 10 tane saç kökünden 3 tanesi bile zarar görse, verimsiz saç köklerine neden olur. Bu durumda sağlam kalan saç kökleri de belli bir süre sonra bu tür köklerden zarar görmeye başlayacaktır. Verimsiz köklü olan saçlar aynı zamanda ekildikten sonra, hacim olarak da büyük kayıpların oluşmasına neden olabilir. Böylece ekim işlemi yapılmak istense de ne yazık ki kötü bir görüntünün ortaya çıkmasına engel olunamaz.

Peki Saç Ekiminde Soğuk Zincir Ne Demektir?

Soğuk zincir kavramı başta tıbbi bir terim olmakla birlikte, biyoloji ve gıda ürünlerinde de sıkça kullanılan bir tabirdir. Özellikle bozulmaya müsait olan yiyeceklerin ya da gıdaların elbette saklanma koşullarına ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Yani bu tür ürünler özellikle bozulmamak için muhakkak belli ısının altında saklanması gerekmektedir. Evde saklanan süt ürünleri ya da kanser ilaçları da bu tür ürünlere örnek olarak gösterilebilir. Bunun yanında çeşitli alanlarda üretilen ve muhakkak ısısı korunması gereken ilaçlar da bunlara örnek olarak gösterilebilir. Aksi durumlarda ise bu tür ürünlerin içerisinde bulunan bileşenlerde çeşitli bozulmalar meydana gelir ve yararlı olmak yerine zararlı bir hal alırlar.

Muhafaza İşlemi Ne Kadar Önemli?

Daha basit bir tabir kullanacak olursak, evimizden kullandığımız buzdolabını buna örnek olarak verebiliriz. Yiyecek ve içeceklerimiz başta olmak üzere tüm gıdalarımız nasıl buzdolabında saklanarak herhangi bir bozulmaya uğramıyorsa, aynı durum, Buz hücre saç ekim yönteminde de mevcuttur. Yani buzdolabı nasıl ki bu tür ürünleri muhafaza etmek için üretilmişse, saçları muhafaza etmek için de bu tür saklama koşulları geliştirilmiştir.

Saçlar özel olarak geliştirilen ıcecase adı verilen ünitelerde kolay bir biçimde saklanabilmektedir. Tabi ki bunlar tamamen buzdolabıdır denemez. Çünkü özel olarak saç köklerinin hassasiyeti de göz önünde bulundurularak geliştirilmiş bir teknolojidir. Bunlar sayesinde en hassas saç kökleri bile kolayca buralarda saklanarak, canlılık özelliklerini yitirmeden bekletilebilir. Bu şekilde ekim işlemi esnasında herhangi bir kayıp yaşanmadan, kolayca transfer işlemi yapılabilmektedir. Bu ekimden sonra herhangi bir kayıp yaşanmadığı için saçların gür ve doğal yapısına kavuştuğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

Buz Hücre Ekiminde Hangi Avantajlar Bulunmaktadır?

Buz hücre saç ekiminin diğerlerine göre birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avantajların en önemlileri saç kökleri herhangi bir canlılık kaybı yaşanmadığı için, ekim işleminden sonra da daha canlı görünmesini sağlamaktadır. Bunun yanında bu son teknoloji saç ekim tedavileri arasında en uygun fiyatla yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Sıradan saç ekim işleminde ücretler her bir saç için ayrı ayrı olarak belirlenmektedir. Fakat buz hücre saç ekim yönteminde durum daha farklıdır.

Bilindiği üzere diğer saç ekim işlemlerinde saç kökleri birçok zarar görmektedir. Doğru bir şekilde saklanmadıkları içinde hacim kayıplarına yol açabilmektedirler. Diğer saç ekim işlemlerinde bilindiği üzere ne yazık ki ölü hücrelerin de nakli yapılabilmektedir. Bu ölü hücreler saç ekiminden sonra tahrişlere bile yol açabilmektedir.

Bu yüzden bu saç köklerinde yeterince verim alınamamaktadır. Yani hiçbir etkiye sahip olmayan, ölü hücreli saç kökleri için de bir ücret talep edilmektedir. Nitekim tek tek saç ücreti alınmaktadır. Fakat buz hücre saç ekim yönteminde bu durumların hiçbirine izin verilmez. Her şeyden önce saç ekim işlemlerinde saç hücreleri hiçbir zarar görmemektedir. Başka bir ifadeyle belirtecek olursak ücret konusunda ölü hücrelerin de paralarını karşılamak zorunda kalmazsınız. Çünkü bu yöntemde saç kökleri en iyi şekilde muhafaza edilerek hiçbir zarar görmeden ekim işlemleri yapılmaktadır.

Buz Hücre Tedavisi Kolay Uyum Sağlar

Bu uygulamanın bir diğer önemli avantajı ise nakil işlemi yapıldıktan sonra kolay bir biçimde uyum sağlayabilmesidir. Çünkü saç kökleri ilk gündeki canlılıklarını koruyabildikleri için çok daha kolay bir biçimde adapte olurlar ve uyum sağlayabilirler. Böylece saçlar kendi büyüme alanlarını kolayca buldukları için kolayca hacim kazanırlar ve gözle görülebilen bir canlılık sağlarlar. Yani bu yöntem sayesinde saç döngüsü çok daha basit bir biçimde gerçekleşir ve saçlar daha rahat biçimde uzayabilir. Kısacası diğer yöntemlere göre çok daha kısa süreler içerisinde buz hücre yöntemi hızlı sonuçlar vermektedir.

Saç Dökülmelerini En Aza İndirmektedir

Buz hücre tedavisinin bir başka avantajı ise ileride yaşanabilecek herhangi bir saç dökülmesini engelleyici niteliğinde olmasıdır. Yani diyebiliriz ki saç ekimi yapmak elbette tüm dökülmelerin karşısına geçmek değildir. Nitekim normal ekimlerde saç köklerine zarar bile verilebilmektedir. Bu durumda henüz ekim işlemi yeni yapıldığında bile saç dökülmeleri baş göstermeye başlar.

Tabi ki bazı diğer saç dökülmelerinin farklı nedenleri de olabilmektedir. Örneğin bazı saç dökülmeleri genetik ya da çevresel faktörlere bağlı da gelişebilir. Yani diyebiliriz saç işlemi yapılan kişide de saç dökülmeleri doğal olarak yaşanabilmektedir. Hem doğal yollardan saç dökülmeleri yaşanabilirken hem de saç ekim işlemlerine bağlı olarak da yaşanabilmektedir. Hatta bazı saç ekimlerinden sonra eğer saç köklerine zarar verilmişse, ilerleyen zamanlarda saçlarda toplu olarak da kayıplar da yaşanabilmektedir.

Fakat buz hücre yönteminde durum biraz daha farklı olmaktadır. Saçlar en iyi şekilde korundukları için yapıldıkları bölgelerde en iyi biçimde dururlar. Bu sayede dökülmeler diğerlerine göre çok daha az miktarlarda olmaktadır. Yani başka ifadeyle belirtmek gerekirse, diğer yöntemlere göre saçlar daha da uzun ömürlü olabilmektedir. Böylece ileride yaşanabilecek olan dökülmeler engellenmekte ya da en az seviyeye indirilmektedir. Kısacası diğerlerine göre birçok avantaja sahiptir.

Buz Hücre Tedavisi Fiyatları

Saç ekimleri genellikle kişinin saç dökülmeleri göz önünde bulundurularak fiyatlandırılmaktadır. Yani diyebiliriz ki saç ekim fiyatı kişinin yapısına göre, kişiden kişiye değişim göstermektedir. Çünkü tüm insanlarda saç dökülme oranları aynı seviyede yaşanmaz. Diğer yöntemlerde ölü hücreler için tek tek ücretler ortaya çıkmaktadır. Fakat buz hücre tedavisinde ölü olan saç kök hücreleri için ekstra bir para ödeme gibi bir durum söz konusu değildir. Yani verimsiz olan saç kökleri olmadığı için bunun için bir ücret talep edilmez. Yani buz hücre tedavisi maksimum derecelerde verim sağlamaktadır.

Bu yönden ele alındığında bu yöntem diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlı olmaktadır. Neticede diğerlerinde yeterli verim sağlanamadan ücret alınırken, buz hücre tedavisinde ise en iyi verim alınarak aynı ücret alınmaktadır. Ancak buna rağmen herhangi bir net fiyat ancak muayene işlemi gerçekleştirildikten sonra belirlenebilmektedir. Yani kişinin ne kadar bir işleme ihtiyaç duyduğu önce öğrenilmekte sonra da buna göre bir fiyat belirlenmektedir.

Buz Hücre Tedavisinde Sıkça Sorulan Sorular

Buz Hücre Saç Ekimi Kimlere Uygulanabilir?

Buz hücre saç ekim işlemleri ihtiyaç duyan herkese kolaylıkla uygulanabilmektedir. Buradaki tek etken uygulama yaptırmak isteyen kişi de saç ektirmeyle ilgili herhangi bir sakınca bulunmaması. Yani kişinin saç ekimine müsait olması gerekmektedir.

Neden Buz Hücre Saç Ekimini Tercih Etmeliyim?

Buz hücre saç ekimi yönteminde, donör bölgeden alınan saç kökleri en iyi şekilde muhafaza ediliyor. Diğer saç ekim işlemlerinde ortalama her 10 saç hücresinden 3’ü ölürken burada hiçbir kayıp yaşanmamaktadır. Yine diğer yöntemlerde ölü hücreler için de para ödeyeceğiniz düşünülürse, buz hücre saç ekiminde ölü hücreler olmaz. Bu yüzden diğerlerine göre çok daha verimli olmaktadır.

Buz Hücre Saç Ekimi İçin Kaç Seans Gereklidir?

Bu yöntem genellikle tek seans üzerinden yapılabilmektedir. Fakat bazı zamanlarda bu değişiklik gösterebilmektedir. Yani tedavi edilecek bölgenin büyüklüğüne göre seans sayısı da belirlenebilmektedir.

Buz Hücre Saç Ekimi Yönteminde Risk Bulunur Mu?

Hayır. Saç ekimi yönteminin bir alt yöntemi olduğundan ve maksimum verim hedeflendiğinden kişinin sağlığına zarar verebilecek herhangi bir riski bulunmamaktadır.

Buz Hücre Saç Ekimi İşleminden Sonra Saç Ne Zaman Çıkar?

Genellikle kişisel olarak belirlenebilir. Fakat diğer yöntemlere oranlandığında çok daha kısa zamanlarda saçların çıktığını belirtmek yanlış olmaz. Yani saç ekiminde en hızlı yöntem diyebiliriz.

Buz Hücre Saç Ekiminde Herhangi Bir Sorun Ortaya Çıkar Mı?

Saç ekimlerinin tamamında saç ekildikten sonraki dönemde hafif kızarıklıklar meydana gelir. Ancak bu sorun kısa süre sonra zararsız bir biçimde doğal olarak kendiliğinden geçmektedir.

Bu Yöntem Çalışma Hayatıma Engel Olur Mu?

Hayır. Saç ekim işlemleriyle entegre bir şekilde yapılan Buz hücre saç ekim işlemi kişiye herhangi bir sorun çıkartmaz. Dolayısıyla çalışma hayatında herhangi bir sorun çıkarmayacağını söylemek mümkün.