Saç Ekimi İle İlgili Sorular Ve Cevapları

Saç Ekimi İle İlgili Sorular ve Cevaplar; Saç ekimi günümüzde en çok tercih edilen operasyonların başında geliyor. Özellikle saçların belli bir yaştan sonra seyrelmesi ya da genetik faktörlere bağlı olarak saç dökülmesinin başlaması ile birlikte birçok kişi saç ekimi konusunda detaylı bilgiler alarak saç ekimi işlemlerine başlıyorlar. Saç ekimi operasyonları ile ilgili detaylı bilgiler elde etmek isteyen birçok kişi çeşitli sorular sorarak bu sorulara cevap arıyorlar.

Saç Ekimi Operasyonları İçin SGK ya da Özel Sağlık Sigortasından Yararlanmak Mümkün mü?

Saç ekimi ve saç tedavisi ile ilgili işlemlerde Sgk ve Özel Sağlık Sigortasından yararlanma imkanı söz konusu değildir. Saç ekim işlemi saç ekim merkezlerinde belirlenen bedellerinin tamamının ödenmesi şartı ile yerine getiriliyor. Saç ekim merkezleri saç ekim işlemi yaptırmak isteyen kişilere belirli ödeme kolaylıkları sağlıyor. Toplam tutarı çeşitli taksitlere bölerek kişilere ödeme kolaylığı sağlanarak saç ekim işlemlerinden yararlanmalarına imkan sağlanıyor.

Saç Ekimi İle İlgili Sorular

Hangi Sağlık Hizmetleri Sunuluyor?

Saç dökülmelerinin tedavisinden dökülen saçlar yerine yeni kıl kökleri ile saç ekimi işlemleri yapılarak kaliteli ve sağlıklı hizmetler veriliyor. Saç Ekimi İle İlgili Sorular ve cevaplarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kadın Hastalar İçin Saç Ekimi ya da Saç Tedavi Hizmetleri Uygulanıyor Mu?

Kadınlar da erkeklerde olduğu gibi androgenetik alopesi sonucu ortaya çıkan saç kayıpları nedeni ile dökülmeler ve saçlarda seyrekleşmeler görülebiliyor. Bu nedenle kadınlara da saç ekimi ve saç tedavi hizmetleri veriliyor.

Saç Ekimi Operasyonu İçin Neler Yapılmalıdır?

Saç ekimi işlemleri için öncelikle saç ekimi merkezi ile iletişime geçilerek detaylı bilgi alınmalıdır. İstanbul dışında ya da yabancı bir ülkede ikamet ediliyorsa saç ekimi için ön değerlendirme yapılabilmesi için saçın ön, yan, arka ve tepe noktalarının fotoğraflarının çekilerek gönderilmesi gerekiyor. Bu işlem karar aşamasını hızlandırması açısından oldukça önemlidir. Fotoğraflarda saçın genel durumu hakkında genel bilgiler elde edilerek uzmanlar tarafından nasıl bir saç ekim yöntemi uygulanacağına karar veriliyor. Verilen karar ilgili hastaya bildirilerek yapılması gereken işlemler hakkında haberdar ediliyor.

Saç Ekim İşleminde Ömür Boyu Garanti Sunuluyor Mu?

Evet, saç ekimi sonrasında saç ekiminin profesyonel anlamda yapıldığına ve ömür boyu yeni ekilen saçların herhangi bir sorun ile karşılaşmayacağına dair garanti belgesi veriliyor. Yeni ekilen saçlar saç dökülmesine neden olacak operasyonlara maruz kalmadığı sürece saç ekim merkezinin vermiş olduğu garanti kapsamındadır. Hastaya yeni ekilen saçlar kendi doğal saçları gibi çıkmaya başlıyor. Bu durum kişiye doğal bir görünüm kazandırıyor. Saç ekim neticesinde verilen garanti belgesi hastanın kemoterapi ve radyoterapi gibi kanser tedavisi gibi önemli hastalıklar için kullanılan yöntemlere bağlı dökülme yaşanmadıkça geçerliliğini koruyor.

Saç Ekim Hizmetlerinde Hastalara Sunulan Başlıca Ek Hizmetler Nelerdir?

Hastalar eğer ki İstanbul ve yurt dışından geliyorsa onlar için otel rezervasyonu, rehberlik hizmeti ve transfer gibi ek hizmetlerden yararlanmalarına olanak sağlanıyor.

Saç Ekimi Hizmetleri Ne Kadar Sürüyor?

Saç ekim işlemlerinin ne kadar sürdüğü ile ilgili en sağlıklı bilgi kişilere yapılacak saç ekim adeti ile yakından ilgilidir. Bu nedenle maksimum olarak 12 saat süren bir operasyondan sonra saç ekimi işlemleri sonuçlandırılıyor.

Saç Ekimi İşlemleri Lokal Anestezi ile Mi, Genel Anestezi ile Mi Yapılıyor?

Saç ekimi işlemleri sadece kafa derisi ve kıl köklerinin bulunduğu bölgelere yapılan lokal anestezi yöntemi ile yapılıyor. Lokal anestezi süresi saç ekim işleminin bitimine kadar etkisini gösterdiğinden işlemler çok kolay ve sağlıklı bir şekilde yerine getiriliyor.

Saç Ekimi Esnasında Acı Hissediliyor Mu?

Saç ekimi esnasında lokal anestezinin etkisi nedeni ile herhangi bir ağrı ve sızı hissedilmiyor. Bu nedenle hastalar hiçbir şey hissetmeden saç ekimi operasyonları sağlıklı bir şekilde yerine getiriliyor.

Saç Ekimi İçin Belli Bir İdeal Yaş Var Mı?

Saç ekimi işlemleri yapılmadan önce doktor muayenesi yapılarak hastaların saç ekimine uygun olup olmadıkları tespit ediliyor. Hastanın saçlarının yapısı ve dökülme evresine bağlı olarak doktor tarafından saç ekimi operasyonu yapılıyor. Bunun haricinde saç ekimi işlemleri için belirlenen belli bir yaş aralığı yoktur.

İkinci Saç Ekimi Operasyonu İçin Ne Kadar Beklenmelidir?

Saç ekimi işlemlerinin yapılmadığı gölgeler için en az saç ekimi işleminden 65 ay, ekim işlemlerinin yapıldığı bölgeler için ise 1 yıl beklenilmesi uzmanlar tarafından öneriliyor.

PRP Destekli Saç Ekiminin Önemi Nedir?

Saç ekimi konusunda en etkili yöntem PRP yöntemidir. Bu yöntem ile birlikte yüksek oranlı başarılar ve olumlu sonuçlar elde ediliyor. PRP yöntemi ile kişiden alınan kan örneği kafa derisi altına enjekte edilerek buradaki kılcal damarlar bu kan örneği ile destekleniyor. Bu işlemden sonra kıl köklerinin kıl kanallarına ekilmesi ile saçlar alınan kan sayesinde yeteri kadar beslendiğinden sağlam bir şekilde kafa derisinde yer alıyor.

Saç Ekimi İşlemlerinde Alınan Greftler Nasıl Korunuyor?

Saç ekimi için genellikle ense bölgesinden greft alınıyor. Bu greftler saç ekimi yapılmadan önce özel bir solüsyon ile harmanlanarak soğutma işlemine başlanıyor ve sonrasında ise saç ekimi işlemi hazır hale gelene kadar muhafaza ediliyor.

Micro Grafiting Fue Özellikleri Nelerdir?

Saç ekimi yaptırmak isteyen kişilerin hemen hemen hepsi bu işlem sonrasında herhangi bir kesi izi olup olmayacağı konusunda merak ediyorlar. Micro grafting fue yönteminde herhangi bir kesi izi olmadan saç ekimi yapılacak olan kişilerin kıl köklerinin kıl kanallarına oturtulması sağlanıyor. Ense bölgesinden dikiş işlemi uygulaması yapılmadan 0.6 ile 0.8 mm çağında çok ince bir punch ucu ile kıl köklerinin içine girilerek kıl köklerinin çıkartılması ve kafa derisi üzerinde seyrek olan noktalara uygulanması işlemidir. Bu yöntem ile kişinin isteğine göre saçlara istenildiği gibi şekil ve yön verilebiliyor. Bu yöntem ile hastaların saçları doğal bir görünüm kazanarak saç ekimi yapıldığı fark edilmiyor.

Saç Operasyonu Öncesinde Saçların Kesilmesinde Bir Mahsur Var Mı?

Saç operasyonu öncesinde hastaların uzun saçlı bir şekilde gelmeleri doktorun saçların yapısını net görebilmesi ve nasıl bir operasyon yöntemi uygulanmasına karar vereceği konusunda oldukça önemlidir. Bu nedene saç ekimi operasyonu öncesinde saç kesilmemesi sağlıklı tespitler için oldukça önemlidir.

Operasyon Öncesinde Finasteride ve Minoxidil Alınması Kesilmeli Midir?

Hastalar saç ekimi öncesinde herhangi bir ilaç kullanıyorlar ise kullandıkları ilaçları mutlaka doktorlarına bildirmeleri gerekiyor. Çünkü bazı ilaçların kullanımı esnasında saç ekimi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Eğer ki kullanılan ilaçlar hiçbir şekilde operasyona engel değilse ve bu durum doktor tarafından belirtilmiş ise ilaçların kullanımına devam edilebiliyor.

Saç Ekimi Öncesinde Alkol Kullanmak Yasak Mı?

Operasyon esnasında uygulanan lokal anestezi ya da doktorlar tarafından hastalara verilecek bir takım ilaçlar alkollü bir bünyeye ters tepki yaratabiliyor. Bu nedenle saç ekimi öncesinde alkol alınmaması doktorlar tarafından öneriliyor. Operasyon sonrasında ise doktorun önereceği antibiyotik tedavisi nedeni ile ilaçların bitimine kadar alkol alınmaması gerekiyor.

Operasyon Öncesi ve Sonrasında Sigara İçilebilir Mi?

Sigaranın olumsuz etkileri nedeni ile damarlarda olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle saç ekimi öncesi ve sonrasında belli bir süre sigara kullanmamak kişinin yararına olacak bir gelişme olarak dikkat çekiyor.

Saç Ekimi Öncesinde Düzenli Kullanılan İlaçlara Ara Verilmeli Mi?

Saç ekimi öncesinde rutin olarak kullanılan ilaçların herhangi bir yan etkisi söz konusu olmadığı için ilaçların kullanımına devam edilebiliyor. Ancak ne olursa olsun kullanılan rutin ilaçlar hakkında doktorun bilgilendirilmesi gerekiyor.

Saç Nakli İşlemi Tam Anlamı İle Ne Kadar Süre İçinde İyileşme Gösterir?

Saç ekimi için kullanılan Micro Fue yöntemi ile çok kısa süre içerisinde iyileşme görülüyor. Operasyonun bitiminde işlem yapılan bölgede kabuklanma ve kırmızı noktalar oluşur. Tam olarak 15 gün sonra bu kabuklanmalar ve kırmızı noktalar tamamen geçer. Sonrasında ise hastalar normal görünüme kavuşurlar.

Yapılan İşlemler Sonucunu Tam Olarak Ne Zaman Gösterir?

İşlemin bitiminden yaklaşık olarak iki ay içinde yeni saçlar çıkmaya başlıyor. Saçların çıkmasından sonra ise 4 ile 6 ay arasında saçlardaki büyüme hızı hızlanıyor. 12 ile 18 ay arasında ise saç ekiminin kesin sonuçları kendisini göstermeye başlıyor.

Şok Saç Dökülmesi Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Şok saç dökülmesi genel anlamı itibari ile ekilen saçların iki ay içerisinde dökülmesine verilen bir kavramdır. Bu dönemin son bulması ile kalan saçlar uzamaya başlar.

Hastayı Saç Ekimi İşleminden Sonra Neler Bekliyor?

Saç ekimi işlemlerinin hemen akabinde ende ve kafa derisinde şişlik ve ağrı şikayetleri görülebiliyor. İşlemden 15 gün sonra doktorun önerileri göz önüne alınarak saç yıkama işlemlerine başlanabiliyor. 15 günlük süre içerisinde kıl köklerinin alındığı ve işlem gördüğü yerlerdeki dokular tamamen iyileşerek hastaların ağrı ve sızı şikayetleri de son bulur.

Hastalar İşlem Sonrasında İşlerine Ne Zaman Başlayabilirler?

Saç ekimi işleminden iki ya da üç gün sonra hastalar işlerine dönerek rutin hayatlarına devam edebiliyorlar. Ancak hastalar ekim yapılan bölgede meydana gelen kabuklanmanın 15 gün boyunca etkisini göstereceğini bilmeleri gerekiyor.

Operasyon Sonrasında Ne Zaman Spora Başlanabilir?

Operasyondan sonra 15 gün içinde terlemeye neden olacak aktivitelerden uzak durulması gerekiyor. Çünkü saç ekimi yapılan bölgedeki gözeneklerde kabuklaşma meydana geleceğinden ter ile temas etmesi durumunda sızı ve ağrı şikayetleri baş gösterebilir. Kabukların tam anlamı ile dökülmesinden sonra spor faaliyetlerine başlanabiliyor.

Operasyon Sonrasında Minoxidil Kullanılmalı Mı?

Doktor işlem sonrasında hastasına yapılması gereken konular hakkında bilgiler veriyor. Eğer ki doktor minoxidil kullanılmasını öneriyorsa hastaların kabukların tam olarak dökülmesini beklemeleri öneriliyor.

Operasyon Sonrasında Saç Kesimi Ne Zaman Olmalıdır?

Operasyondan 1 ay sonra hastalar saçlarını makas ya da makine ile kısaltabiliyorlar. Ancak jilet kullanımı için 6 ay kadar beklenilmesi gerekiyor.

Operasyon Sonrasında Kaşıntı Hissedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

Operasyon sonrasında bazı hastalarda kaşıntı şikayetleri olabiliyor. Böyle bir durum ile karşılaşan hastalara doktor tarafından önerilen anti histaminik ilaçlar kullanılması sağlanıyor.

Ağrı ve Sızı Hissedilmesi Durumunda Ne Yapılmalıdır?

İşlem sonrasında hastalar hafif boyutlu ağrı şikayetleri ile karşılaşabiliyorlar. Böyle bir durumda doktorun önerdiği ağrı kesiciler kullanılabiliyor.

Operasyon Sonrasında Saç Ekimi Yapılan Bölgedeki Sivilceler İçin Ne Yapılmalıdır?

Operasyonun bitiminden itibaren ilk 2 ya da 3 ay içinde ekim yapılan bölgelerde sivilceler meydana gelebiliyor. Ancak bu sivilceler endişe yaratacak türden değiller. Kendiliğinden geçme özelliğine sahipler. Bu nedenle bu sivilcelerin işlemin doğal süreci olarak görülmesi ve hiçbir şekilde müdahale edilmemesi öneriliyor.

Hangi İlaçlardan Faydalanılabilir?

Deri mezoterapisinde herhangi bir ilaç kullanımı söz konusu değildir. Ancak farklı gelişmeler görülen hastalara doktorun önerdiği ilaçlar geçici süre verilebiliyor.