Bacak Estetiği ve Bacak Estetiğinin Önemi

Bacak Estetiği; Özellikle kadınlar için bacakların güzel olması ve estetik bir biçimde görünmesi önem arz eden bir konudur. Nitekim bacakların güzel görünmesi, vücudunda sağlıklı olmasının göstergelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği gibi geçmiş zamanlarda çarpık bacakların tetikleyicisi olan raşitizm hastalığı, bacak estetiğinin ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu belirleyen unsur olarak karşımıza çıkıyor. Kadınlarda özellikle yağ dokularının fazla olmadığı bacaklar, güzel görünümlü bacaklar olarak kabul ediliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık dileyen herkes estetik ve güzel bacaklara kavuşma imkanına sahip olabiliyor.

Bacak EstetiğiBacak Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Bacak estetiği öncesinde öncelikli olan konu gerekli muayenelerin yapılması ve planlamanın hangi şekilde ilerleyeceğidir. Nitekim bacak estetiğinde tek bir ameliyat olduğundan, bacakların hangi bölgelerinde problem olduğu, nerelere müdahale yapılacağı büyük bir önem taşımaktadır. Bacak estetiği genellikle lokal anestezi işlemi uygulanarak yapılmaktadır. Bu lokal anestezi işlemi ile belden aşağı tarafı uyuşturulur. Ancak gerekli görüldüğü zamanlarda genel anestezi işleminin yapıldığını belirtmemiz gerekiyor. Eğer bacakta belirgin bir biçimde kemik eğriliği bulunuyorsa, bu kemiğe hiç müdahale yapılmadan, eğriliğin bacağa olan yansıması gizlenmeye çalışılır. Burada en çok tercih edilen yöntem de yağ alma işlemidir. Eğer hasta ihtiyaç duyuyorsa, bacağın iç kısımlarından da gerekli olan yağlanmalar alınabilmektedir. Nitekim dize yapılan bu müdahale, bacak görünümü açısından büyük bir önem taşımaktadır. Dizdeki fazla olan yapıların alınması, bacak güzelliğini çok daha kolay biçimde ön plana çıkartmaktadır. Bu açıdan fazla yağların liposcution işlemiyle yapılması büyük bir avantaj sağlamaktadır. Çünkü çıkarılan fazla olan yağlar, bacağa daha estetik bir görüntü sağlayabilmek için başka bölgelere de transfer edilme imkanına sahip olabiliyor.

Peki Güzel Bacaklar Nasıl Olmalıdır?

Bacakların günümüz şartlarında estetik açıdan güzel sayılabilmesi için deri kısımlarının sarkık olmaması gerekmektedir. Aynı şekilde diz eklemlerinin güzel olması da bacak estetiği açısından etkileyici unsur olarak kabul görülüyor. Tabi kadınlardaki bacakların erkeksi görünmemesi de son derece önem taşıyan bir hadisedir. Bu durumda iç kısımlarda bulunan kaslar da köşesiz olmaması son derece önem arz etmektedir. Kısacası bacakların ayaklara uzandığı bölgeleri hem içten hem de dış taraftan ince olması gerekiyor. Bunun yanında ayak inceliği de bacakların daha estetik bir görünüm sağlaması açısından son derece önem arz eden bir konudur. Bu dudumda çok geniş kalçalarla birlikte, çok ince bacakların olması estetik açıdan güzel görünmediğini söylemekte yarar var. Bu açıdan da bacakların vücudun her tarafıyla orantılı olması son derece önem arz eden bir konudur. Bu işlemler ile beraber Vücut estetiği daha iyi bir şekilde ortaya çıkar.

Bacak Estetiği Neden Yapılmaktadır?

Bilindiği üzere birçok kadın bacak eğriliğinden ya da estetik görünmediğinden dolayı etek giymeye yanaşamıyor. Ayıca kadınların vücutlarında belki de en çok önem verdikleri noktaların başında bacak güzelliği geliyor. Bu yüzden bacakların güzel görünmemesi kadınları fiziksel sorunların yanında, psikolojik olarak da etkileyebiliyor. Bu noktada yapılan bacak estetikleri, bacakların çok daha estetik görünmesi ve güzel görünmesi için yapılıyor. Fakat burada bilinmesi gereken husus, bacak estetiğinin çarpık bacakları düzeltmek için yapılmadığıdır. Bacakların estetik alanına giren noktalar, bacaklardaki geçişler, kalınlaşmalar ve incelmeler olmaktadır. Aynı zamanda bacaklarda olası fazla derilerin bulunması durumunda buradaki fazlalıklarda çıkartılarak estetik açıdan güzel bir görüntü elde edilebiliyor. Bacaklar ile beraber Popo Estetiği de yapılabilir.

Bacak Estetiğinde Ameliyat Şart Mı?

Bacak Estetiğinde Ameliyat Şart Mı?

Bilinmesi gereken noktaların başında bacak estetiğinin tek bir prosedür üzerinden yapılmadığıdır. Hastanın bacaklarında belirtilen değişikleri, bacakların ameliyat gerektirip gerektirmeyeceği konusunda belirleyici etken olarak kabul edilmektedir. Yani bacak estetiği sadece ameliyat yapılan bir işlem değildir. Birçok hastada sadece liposuction işlemi yapılarak, bacak estetik işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Ancak bacaklarda çok fazla incelmelerin olması isteniyorsa, bacak estetiğinde ameliyata başvurulabilir. Ancak bilinmesi gereken nokta liposuction işlemi yapıldığında deride belli derecelerde sarkmalara ortaya çıkabiliyor. Bu sarkmalar da kesi işlemi uygulanıp, fazla deriler çıkartılabiliyor. İşte bu durum da da ameliyat devreye girebiliyor. Yani kısacası bacak estetik işlemleri ameliyatsız ya da ameliyatlı biçimde yapılabilmektedir.

Bacak Estetiğinde Liposuction ve Yağ Transferleri

Bacak estetik işlemlerinde, liposuction ve yağ transferleri, yaklaşık 3 mm kesi işlemi yapılarak uygulanabiliyor. Bu kesi işlemlerinden sonra çok hafif bir şekilde kızarıklık meydana çıkabilmektedir. Ancak bu kızarıklık çok kısa bir süre sonra geçmektedir. Dolayısıyla bacak estetiği yapıldığında derin bir biçimde ameliyat ve kesi izleri kalmaktadır. Vücudun başka bölümlerinden alınan yağlar da bacak estetiği bakımından yağ işlemleri yapılabilmektedir. Bu yağ işleminde ayrıca fazla yağ olan bölgelerde de yağların alınması neticesinde, estetik bir görünüm kazanılabiliyor. Kısacası bacaklar için yapılan estetik işlemlerinde vücudun her tarafının güzelleştiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bacak Estetik Fiyatları Ne Kadardır?

Daha öncede belirttiğimiz gibi bacak estetiği bacaklar üzerinde birçok işlemin yapılmasını sağlamaktadır. Böylece bacak estetiğinin yapılacağı bölge, yapılacak olan işlemin ne olduğu da bacak estetiği fiyatlarını büyük oranlarda değiştirebilmektedir. Yani hastanın detaylı bir muayeneden geçirilmesinden sonra, bacaklarda uygulanacak olan estetik planlar, bacak estetiği işleminde fiyatı belirleyen hususların başında yer almaktadır. Kısacası bacak estetiği fiyatları hastadan hastaya bazı değişikler gösterebilmektedir. Bu yüzden her hasta için genel bir rakam söylemek yanıltıcı olabilir. Eğer siz de detaylı bir fiyat bilgisi almak isterseniz kliniğimiz ile iletişime geçebilirsiniz.

Bacak Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir? Diyet Yaparken Bacak Estetiği Olabilir Miyim?Bacak Estetiğinde Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir? Diyet Yaparken Bacak Estetiği Olabilir Miyim?

Bacak estetiği yapılmasına kişi eğer karar vermişse, bununla birlikte diyet yapması sakıncalı olacaktır. Bu nedenle diyetin sonlanmasını beklemek daha sağlıklı bir bacak estetiği için önemli bir noktadır.

 • Kesi İşlemi Uygulanabilir Mi?

Bu tamamen hastanın bacak görünümüyle ilgili olan bir durumdur. Eğer gerekli görülürse kesi işlemi yapılabilmektedir.

 • Dikiş İşlemi Uygulanabilir Mi?

Yine bu da tamamen fazla derinin olmasıyla ilgili bir durumdur. Eğer bacaklarda fazla deri bulunuyorsa bu fazla deri çıkartılmaktadır. İşte bu deri işlemi yapıldıktan sonra, gerekli bir şekilde dikiş işlemi uygulanabilmektedir.

 • Bacak Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

İşlemden sonra bazı zamanlarda iz kalma durumu söz konusu olabilir. Fakat bu izler genellikle birkaç gün sonra geçmektedir.

 • İşlem Sonucu Kalıcı Olabiliyor Mu?

Bu işlemin tamamen kalıcı olduğunu söylemek yanlış olacaktır. Liposuction ile yapılan inceltme işlemlerin kalıcılığını korurken, yağ transferiyapıldığında yağların erimesi söz konusu olabilmektedir.

 • Bacak Estetiği İşlemi Her Yaşta Yapılabilir Mi?

Bacak estetiği işlemi yapılma yaşı, 18 yaşından sonra olmaktadır.

 • Peki Sonrasında Korse Giyilir Mi?

Estetik işleminden sonra korse kullanımı tavsiye edilebilir. Bu korse kullanımı da yaklaşık olarak 1 ay kadar süre ile devam edebilir.

 • Estetiğin Sonucunu Ne Zaman Görebiliriz?

Bacak estetiği sonrasında kısa süreli devam eden bir ödem oluşmaktadır. Ancak 2-3 gün sonra ödem dağılmakta ve bacak estetiği sonucu net olarak görülebilmektedir.

 • İşlem Sadece Diz Bölümüne Yapılabilir Mi?

İşlem eğer uygun görülürse sadece diz bölümüne kolayca yapılabilmektedir.

 • Yaralanmalara Bağlı Olarak Gelişen Asimetrik Görünüm Düzeltilmesi Sağlanabilir Mi?

Bacak estetiğinde öncelikli olarak işlemin ne olacağına karar verilir ve işlem yapılır. Kısacası bacak estetik işleminde asimetrik görünüm düzeltilebilmektedir.

 • Bacak Estetiğinde Risk Bulunuyor Mu?

İşlemde anestezi kullanılmaktadır. Bu nedenle anesteziden dolayı bazı risklerin olduğunu da bilmek gerekmektedir. Fakat bu riskler bacak estetiğinde çok nadir görülmektedir.

 • Estetikten Sonra His Kaybı Meydana Geliyor Mu?

Bacak estetiğinden sonra bir his kaybı söz konusu olmamaktadır.

 • Erkekler Bacak Estetiği Olabilir Mi?

İsteyen herkes bacak estetiğini olabilmektedir. Bu tamamen kişinin bacaklarını düzeltme isteğine bağlı olmaktadır.

 • İşlemin Tekrarlanma Gibi Bir Durumu Söz Konusu Mu?

Bacak estetiği işlemi, tamamen kişinin estetik isteğiyle yapılan bir işlemdir. Bacak estetiği işleminden sonra eğer olası istenmeyen durumlar ortaya çıkarsa ya da kişi isterse bacak estetiği işlemi yapılabilir.

 • Bacak Estetik İşleminde İyileşme Ne Zaman Olur?

Bacak estetik işleminde iyileşme süresi tamamen yapılan işleme göre farklılık göstermektedir. Eğer hafif bir estetik işlem yapılacaksa çok daha az sürebilmektedir.

 • Bacak Estetiği İşleminde Kalınlaştırma Yapılabilir Mi?

Eğer kişi isterse yağ transferi yapılarak, kalınlaşma işlemi yapılabilmektedir.

 • Ameliyat İşlemi Aç Karnına Mı Yapılıyor?

Evet. İşlem yapılmadan önce en az 8 saat bir süreyle aç kalınması gerekmektedir.

Bacak Estetiği Öncesi Nasıl Olmaktadır?

Eğer bacak estetiği işlemi yapılacaksa, bu işlemden en az 15 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçların kullanılmaması gerekmektedir. Bununla birlikte bacak estetiği yapacak olan hasta, başka ilaçlar da kullanıyorsa, bu konuda mutlaka doktorunu bilgilendirmesi gerekmektedir. Ameliyat öncesinden en 8 saat öncesinde herhangi bir yiyecek tüketilmemesi de önem arz etmektedir. Şayet ameliyat öncesinde, grip ya da nezle gibi bir hastalık olmuşsa mutlaka ameliyat ertelenmesi gerekmektedir. Tabi bu tür durumlarda ameliyatı gerçekleştiren cerrahın vereceği karar da son derece önem arz etmektedir. Aynı şekilde ameliyat öncesinde hasta tarafından cerrahın bilgilendirilmesi gerekmektedir. Ayrıca zararlı alışkanlıkların bir süre kullanılmaması da gerekmektedir.

Bacak Estetiği Sonrası Nasıl Olmaktadır?Bacak Estetiği Sonrası Nasıl Olmaktadır?

Ameliyattan sonraki dönemde, bacağa yapılan işlemlere bağlı olarak 2 hafta ile 1,5 ay gibi bir süreyle elastik bir çorap kullanılması gerekmektedir. Nitekim bu konuda hekimlerimiz hastaya gerekli olan tüm bilgileri vermektedir. Kullanılacak olan çorapların diz üstü ya da diz altı olabileceği yapılan bacak estetiği işlemine göre değişkenlik göstereceğini söylemek gerekmektedir. Ameliyat yapıldıktan sonra 4 – 5 saat dinlenmek gerekmektedir. Tabi bacak estetik işleminde hangi anestezi işleminin kullanımına bağlı olarak da doktorun kararıyla bir gün süreyle klinik istirahat gerekebilir. Bu dinlenme süreleri evde yaklaşık olarak 1 ile 2 hafta arasında değişim gösterebilmektedir. Bununla beraber 3-4 haftalık sürelerle de yürürken çeşitli ağrıların hissedilmesi gayet normal bir durumdur.

Bacak Estetiği Esnasında Transfer Edilen Yağlar Neden Erimektedir?

Bilindiği gibi yağ transfer işlemleri vücudun birçok yerine yapılabilmektedir. Fakat vücudun neresine yapılacaksa yapılsın, belli derecelerde yağ erimesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu durum bacak estetiğinde de geçerli olmaktadır. Yani yağ transferinde, yağ kök hücrelerle zenginleştirilirse bile, belli oranlarda erimenin söz konusu olduğunu söylemek doğru olur. Tabi bu yağ erime oranları da bölgeden bölgeye değişim gösteriyor. Örneğin yüz bölgesine yapılan yağ transferlerinde erime miktarı daha az iken, bacak estetiğinde yapılan işlemde daha fazla olabilmektedir. Bunun nedeni tamamen o bölgenin deri şekliyle ilintilidir. Bacaklardaki deriler daha gergin olduğu için ve bacakların sürekli hareket etmesi, yağların daha hızlı erimesine neden olmaktadır. Ancak yüz bölgesinde hareket ihtimali neredeyse hiç olmadığından erime burada çok daha az olmaktadır. Kliniğimizde bu konuda yapacağınız muayenelerde gerekli olan tüm bilgiyi kolayca alabilirsiniz.