Karın Germe İşlemi

Karın Germe; Abdominoplasti olarak tıp literatüründe yer alan işleme karın germe ameliyatı denmektedir. Bu ameliyat ile karın bölgesinde meydana gelen yağlanmalar ve buna bağlı olarak gelişen sarkma görüntüleri ortadan kaldırılarak, daha estetik görünümlü ve güzellik açısından düzgün bir karın elde etmek amaçlanmaktadır. Bu estetik ameliyattan daha çok kadınlar faydalanıyor olsa da son zamanlarda erkekler de karın estetiği yaptırmak için başvurabilmektedir.

Kadınlarda meydana çıkan karın bölgesi sarkıntıları genelde, gebelik döneminden sonra daha fazla ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde kilo alım verme işleminde de karında belli başlı sarkmalar meydana gelmektedir. Erkeklerde bu durum genelde kilo alıp vermeden ve göbek erimesinden bu karın sarkmaları oluşabilmektedir. Bunlarla birlikte karın sarkmalarında, genetik faktörlerin de etkin olduğunu söylemek de yanlış olmayacaktır.

Sarkık Karın Görüntüsü Neden Oluşmaktadır?

Bilindiği üzere kilo alma durumlarında tüm vücutta aynı oranlarda yağlanmalar ortaya çıkmamaktadır. Bazı yerlerde daha az yağlanma olurken bazı yerler ise daha fazla yağlanabiliyor. İşte karın bölgesi de bu fazla yağlanan bölgelerin başında yer almaktadır. Karın insan vücudunda iç organları yerinde tutan bölgeye verilen isimdir. Karın bölgesinin daha düz görünmesini sağlayan karnın ön duvarlarıdır. Fakat aşırı kilo alma durumlarında, kaslar arasında mevcut olan dokularda yırtılmalar meydana gelmektedir.

Yırtılma işlemi gerçekleştikten sonra karnı düz tutan kaslar da birbirlerinden ayrılmaya başlamaktadır. Bu durumda karın içinde bulunan iç organlar da karna baskı uygulamaya başlamaktadır. Bu baskı sonucunda da karın ön tarafa doğru bir eğilim göstermeye başlar. Mevcut yağ dokularıyla beraber bu itme sonucunda bazı sarkmalar çıkmaya başlamaktadır. İşte bu fazlalıklar birden yok olduğu zaman da karın bölgesinde bazı sarkmalar meydana çıkmaktadır. İşte tüm sarkmaların en etkili çözümü de karın germe ameliyatı ile yapılmaktadır.

Elbette spor ile karın bölgesi germe işlemi yapılabilir. Fakat bu işlem genellikle yapılmadığından ve çok uzun bir süre aldığından, hastalar daha çok karın bölgesinde germe ameliyatını tercih etmektedirler. Bu ameliyat sayesinde oluşan fazla yağlanmalar da kesi yoluyla dışarı çıkarılabilmektedir. İşte bu yöntem sonucunda çok daha düz bir karın da elde edilebilmektedir.

Karın Germe Ameliyat İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

Karın bölgesi germe ameliyatı anestezi işlemi uygulandıktan sonra yaklaşık 2 ile 5 saat arasında sürebilmektedir. Bu süre genellikle hastanın karın bölgesinin ne durumda olduğu, yağ oranlarının ne kadar olduğu ile bağlantılı olmaktadır. Bu ameliyat işleminde genelde iç çamaşır altında kalan bölgeye 8 mm çapında bir kesi uygulanmaktadır. Bu işlem pubis kılı denilen bölgede yapılmaktadır.

Genelde V şekilli bir kesi uygulandığı için, ikinci bir kesi de gerekebilir. Bu yapılan ikinci kesinin amacı ise göbek deliğinin olması gereken yere transfer edilmesidir. Bundan sonraki aşamadan sonra fazla yağlar çıkarıldıktan sonra, içeriden dikiş yöntemi uygulanarak kapatılma işlemi gerçekleştirilmektedir. Bundan sonra pansuman işlemi de yapıldıktan sonra ameliyatın sona erdiğini söyleyebiliriz.

Ancak ameliyat bölgesinde yani kesi uygulanan bölgede bazı sıvıların meydana geldiğini söyleyebiliriz. İşte oluşan bu sıvının sağlıklı bir biçimde vücuttan atılması için, ameliyat bitmeden hemen öncesinde dren takılmaktadır. Hastanın durumuna ve kesinin büyüklüğüne bağlı olarak takılacak olan dren sayısı 2’ye çıkartılabilir. Bu takılan drenler yaklaşık olarak 5 gün sonra çıkartılabilir.

Kimler Germe Ameliyatı Yaptırabilir?

  • Karın derilerinde sarmalar ve gevşemeler meydana gelen kişiler germe işlemi yaptırabilirler.
  • Karın kaslarının aralarında gevşeme olan yani açılan kişiler germe ameliyatına başvurulabilir.
  • Karın bölgelerinde fazla yağ birikmiş olan kişiler de bu germe işlemine başvurabilir.
  • Aynı zamanda karın derilerinde çatlaklar meydana gelen kişiler de bu işleme başvurabilmektedir.

Karın Germe AmeliyatıGerme İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Teknolojinin son derece ilerlemiş olmasıyla birlikte birçok işlem artık çok daha risksiz bir hale gelmiştir. Fakat bu riskleri daha da azaltmak için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Germe ameliyatı yapılmadan önce de bazı gerekenlerin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle de hastaya çeşitli uyarılar yapılmaktadır. Hastanın da bu uyarıları dikkate alması sonucunda, germe operasyonunda oluşabilecek riskler en aşağı seviyeye çekilmektedir.

Sigara içme konusunda, işlemi yapacak olan kişiler dikkat etmelidirler. Yani hasta en az 15 gün öncesinden sigarayı bırakmış olması gerekmektedir. Tabi sigara içme işlemini ameliyattan sonra en az 15 gün daha devam ettirmelidir. Bununla beraber ameliyat öncesinde hastanın güneşe çıkması çok fazla önerilen bir durum değildir. Kan sulandırma görevi olan tüm ilaçların alımı da en az 10 gün öncesinden bırakılması gerekmektedir. Eğer E vitamini alınıyorsa buna da bir son verilmesi önem arz eden bir konudur.

Bunlarla birlikte ameliyat olacak kişilerin, ameliyattan önce diyet yapmaları kesinlikle önerilmeyen bir durumdur. Ayrıca hastalarda grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyon hastalıkları gelişmişse bundan mutlaka doktor haberdar edilmelidir. Ayrıca bu hastalıklar dışında başka hastalıklar da olursa hekimin bilgilendirilmesi gerekiyor. Böyle durumlarda doktor gerek görürse ameliyatın ertelenmesi söz konusu olabilmektedir.

Mini Germe Ameliyatı Ne Demektir?

Karın germe ameliyatında belirleyici olan noktalar, karın bölgesinin ne oranda sarktığı, derinin hangi oranlarda elastikiyete sahip olduğu, karın kaslarının hangi miktarlarda genişlediği olmaktadır. İşte karın gölgesi germe ameliyatı da tüm bunlar dikkate alınarak planlanmakta olan bir işlemdir. Bu planlama yapıldıktan sonra ise karın bölgesi germe operasyonuna herhangi bir engel bulunmamışsa başlatılabilir. Deride eğer sarkma ve çatlaklar yoksa, mini germe operasyonu da uygulanabilmektedir. Fakat çatlaklar ve sarkmalar fazlasıyla meydana gelmişse bu durumda mini karın bölgesi germe ameliyatının pek işe yaradığını söylemek mümkün olmamaktadır.

Karın Bölgesi Germe Ameliyatı İle Mini Karın Germe Ameliyatı Arasında Ne Gibi Farklar Bulunmaktadır?Karın Bölgesi Germe Ameliyatı İle Mini Karın Germe Ameliyatı Arasında Ne Gibi Farklar Bulunmaktadır?

Normal olan germe ameliyatında, karın derisinde fazla yağlanma ve sarkmalar meydana gelmişse uygulanmaktadır. Fakat mini karın germe ameliyatında sadece göbek deliği altında kalan bölgeye ameliyat işlemi uygulanmaktadır. Yani sadece bu bölgede meydana gelen, fazla olmayan yağlanma ve sarkmalarda işlem uygulanmaktadır. Aynı zamanda mini karın bölgesi germe ameliyatının, bel ve kasık bölümüne etki etmediğini de söylemek gerekiyor. Ancak karın bölgesi germe operasyonunda bu bölgelerde kolayca etki edilme işlemi yapılabilir. Kişinin cilt esnekliği de göz önünde bulundurularak, bu iki işlemden biri tercih edilmektedir.

Germe Ameliyatı Yapıldıktan Sonra Ne Olmaktadır?

Karın bölgesi germe ameliyatında gelişen durumlar hastaları fazla rahatsız etmeyen durumlardır. Sadece operasyonun yapıldığı bölgede hafif bir şişkinlik durumu söz konusu olabilmektedir. Son derece doğal olarak gelişen bu duruma aynı zamanda hafif bir ağrı da eşlik edebilir. Bu ağrı da hekim tavsiyesine bağlı olan olan ağrı kesiciler ile kolayca kontrol altında tutulabilmektedir. Bu nedenle bu durumlarda herhangi bir endişe durumu söz konusu olmamaktadır.

Bunun haricinde ameliyattan sonra meydana gelen sıvı birikimi için de ameliyat esnasında drenler takılmaktadır. Drenler daha önce de belirttiğimiz gibi ameliyattan yaklaşık olarak 5 gün sonra çıkartılmaktadır. Bunlarla birlikte hastanın genel durumuna bağlı olarak, eğer istenirse 1 ile 3 gün arasında bir istirahat süresi gerekebilir. Ameliyat sonrasında genellikle ilk günlerde hastalar yürümekte zorluk çekerler fakat bu yürüme sorununu ortadan kaldırmak için hastanın muhakkak yürümeleri gerekmektedir. Ameliyat sonrasında dikişler alınmadan banyo yapılması tavsiye edilmemektedir. Fakat dikişlerin ne kadar süre sonra alınacağı da tamamen hastaya bağlı olan bir durumdur.

Eğer hastanın dokuları erken iyileşirse, dikişler de rahatça çıkarılabilmektedir. Bunun için dikişlerin çıkarılması ile ilgili bir süre belirtmek ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Ameliyattan yaklaşık 2 hafta sonra ise hastalar gerekli olan tüm işlemleri artık daha kolayca yapılabilir. Hatta birkaç hafta sonrasında bazı egzersizlerin yapılması da hekim tarafından önerilebilir. Bu egzersizler karın kaslarının güçlenmesinde önemli bir rol almaktadır. Kesi izleri ise yaklaşık olarak 2 ay kadar sürebilir. Bu süre sonrasında ise izler yavaş yavaş ten rengine dönecektir. Zaman içerisinde de belirginliği tamamen ortadan kalkmaktadır.

Karın Germe Ameliyatında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir? Ameliyat Sonrasında Şişlikler Ne Zaman Geçmektedir?Karın Germe Ameliyatında Sıkça Sorulan Sorular Nelerdir? Ameliyat Sonrasında Şişlikler Ne Zaman Geçmektedir?

Karın bölgesi germe ameliyatı sonrasında oluşan şişlikler yaklaşık olarak 1 hafta sonra tamamen ortadan kaybolmaktadır.

Diyet Yaptım Karın Bölgesi Germe Ameliyatı Olabilir Miyim?

Karın Bölgesi germe ameliyatı yapılmadan önce muhakkak en az iki hafta önceden yapılan diyetin bırakılması gerekmektedir.

Karın Bölgesi Germe Ameliyatı Tekrarlanabiliyor Mu?

Birçok ameliyat gibi karın bölgesi germe ameliyatı da gerekli görüldüğü takdirde tekrarlanabilir.

Ameliyat İçin Doğru Zaman?

Ameliyat istenen her zaman diliminde yapılabilir. Fakat zaman dilimini seçme konusunda hastanın kendisini iyi hissetmesi gerekmektedir.

Liposuction İşlemi İle Birlikte Yapılabilir Mi?Liposuction İşlemi İle Birlikte Yapılabilir Mi?

Karın Bölgesi germe işlemi eğer gerekli görülürse liposuction işlemi ile birlikte kombin bir biçimde yapılabilir. Fakat burada hastanın isteği ve doktorların kararı önemli olmaktadır.

Karın Germe Ameliyatı Bittikten Sonra Ne Zaman İşe Gidebilirim?

Karın bölgesi germe ameliyatı çok ağır bir ameliyat değildir. Bu nedenle en fazla iki hafta sonra hastalar isterlerse iş hayatlarına dönebilirler. Fakat en az 3 aylık bir sürede karnı zorlayabilecek herhangi bir şey yapılmaması gerekmektedir. Vücut estetiği denildiğinde vücudun  en önemli alanlarından biriside karındır.

Bu Uygulama İle Çatlaklar Da Yok Edilebilir Mi?

Fazla deriler çıkarıldığı zaman oluşmuş çatlaklar da kendiliğinden ortadan kaybolmaya başlayacaktır. Fakat uygulamanın çatlakları giderilmeye yönelik olduğunu söylemek mümkün olmamaktadır.

Karın Bölgesinde Selülitim Var Ne Olacak?

Karın bölgesinde selülit olması, karın bölgesi germe ameliyatı için herhangi bir engel teşkil etmemektedir. Bunun haricinde Popo Estetiği de yapılmaktadır.

Daha Önce Liposuction İşlemi Yaptırdım Karın Germe Ameliyatı Olabilir Miyim?

Daha öncesinde liposuction işlemi yaptırmış olmak karın germe ameliyatı için herhangi bir engel teşkil etmiyor.

Karnımda Fazla Yağ Yok Ama Sarkmalar Var Ne Yapmalıyım?

Karın bölgesi germe ameliyatı yağları çıkarmaya yönelik yapıldığı gibi fazla olan derileri çıkarmaya yönelik de yapılabilmektedir.

Karın germe ameliyatı olmak için 18 yaş ve üstünde olmak yeterlidir. Bu nedenle bu yaştan sonraki olan tüm kişiler karın bölgesi germe ameliyatı işlemi yaptırabilir.Ameliyat İçin Kaç Yaş Üstünde Olmak Gerekiyor?

Karın germe ameliyatı olmak için 18 yaş ve üstünde olmak yeterlidir. Bu nedenle bu yaştan sonraki olan tüm kişiler karın bölgesi germe ameliyatı işlemi yaptırabilir.

Germe Ameliyatının Riskleri Bulunuyor Mu?

Birçok ameliyatta belirli riskler vardır. Karın bölgesi germe ameliyatında hem anesteziden hem de diğer kaynaklı riskler bulunmaktadır. Fakat bu riskler kolay bir biçimde kontrol altında tutulabilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Kilo Alırsam Sorun Olur Mu?

Ameliyattan sonra mutlaka sağlığınıza iyi gelecek olan yiyecekler tüketmeye çalışın. Ancak olmazsa ve kilo alırsanız da herhangi bir risk teşkil etmemektedir.

Ameliyat Aç Karnına Mı Yapılmaktadır?

Her ameliyat gibi bu ameliyat işleminde de hastanın en az 6 saat öncesinden aç kalması gerekmektedir.

Ameliyattan Sonra Ne Zaman Spor Yapabilirim Peki?

Ameliyattan sonra 2 ay sonra spor faaliyetlerine başlanabilir.