Burun Estetiği

Burun Estetiği; Burun, yüz bölgesinde en dikkat çeken organlardan biridir. Burnun şekli ve büyülüğü yüzün görünümünü olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebiliyor. Hatta burun kıkırdak yapısında meydana gelen herhangi bir bozukluk, kişiyi fiziksel anlamda da sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü burun solunumun başladığı yerdir. Burnun kıkırdak yapısının bozuk olması solunum fonksiyonlarının da yerine getirilmesine engel teşkil etmektedir.

Burun yapısındaki estetik bozukluk doğuştan olabileceği gibi sonradan da oluşabilmektedir. Doğuştan var olan bozukluklar genellikle genetiğe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Burnun kıkırdak dokusu oldukça hassasiyete sahiptir. En ufak bir çarpma ve kaza sonucu kanamaya sebep olabilmektedir. Hatta dokunun kırılmasına ve şekil bozukluklarının meydana gelmesine sebep olabilir.

Özellikle çocukluk çağında bazı kazalar sonucu kırılan kemik dokusu kendi kendine kaynarsa şekil bozukluğu oluşabilir.

Burun estetiği son yıllarda oldukça fazla tercih edilen operasyonlardan biridir. Bunun ilk sebebi burun estetiği ile ilgili sorunların sağlığı da olumsuz etkilemesidir. Burun ameliyatları ile burnun genel yapısı, görünümü anında değişmektedir. Burnun ciddi anlamda değişim göstermesi yüzün genel görünümünün değişmesini sağlamaktadır.

Burun Estetiği Operasyonu

Burun estetiği ile ilgili herhangi bir şikayete sahip olan hasta, alanında uzman bir doktora giderek genel muayeneden geçmelidir. Genel anlamda yapılan muayenede bu estetiksel sorunun sağlık açısından ne kadar problem teşkil ettiği saptanmaktadır. Hastalar bu konuda şikayetlerini doktora bildirmektedir. Burun estetiği operasyonu konusunda net karar verilmeden önce yüzün genel yapısı da incelenmektedir.

Doktorun detaylı incelemeleri sonucu hasta için en uygun burun ve yüz yapısı belirlenmelidir. Bu konuda işinin uzmanı ve profesyonel bir uzmandan destek almak her zaman olumlu sonuçlar verecektir. Bazı risk içeren durumları da ortadan kaldırmak böylece mümkündür. Çünkü seçilen burun şekli kişinin karakter yapısına da uygunluk taşımak zorundadır. Dışarıdan bakıldığında yüz yapısı ile uyumlu olup, zarif bir görünüme sahip olmalıdır.

Burun estetiği ameliyatı ortalama 3 saat süren kolay bir ameliyattır. Genel anestezi yöntemiyle yapılmaktadır. Yüz bölgesine yapılan detaylı bir operasyon olması sebebiyle genel anestezi yöntemi tercih edilmektedir. Teknolojide ve Tıp biliminde meydana gelen gelişmeler sayesinde ameliyattan sonra şişlik ve morluk gözlenmez. Burun delikleri üzerinden açılan kesiler ile burun çevresi rahatlıkla düzeltilebilir.

Ameliyatın ardından burun içine tampon yerleştirilmektedir. Burun delikleri çevresine atel yerleştirilir. Hastalar, genellikle aynı gün taburcu edilmekte ve iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Ameliyattan sonra genellikle istenen sonuç gözlenmektedir. Bu sonuç hem estetik görünüm hem de sağlık açısından kendini göstermektedir.

Burun Estetiği. Ameliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken NoktalarAmeliyattan Sonra Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Burun estetiği ameliyatı oldukça kolay ve hızlı sonuç alınabilen bir ameliyattır. Az sayıda risk içermektedir. Bu riskler ise her ameliyat sonrası ortaya çıkabilecek olan birtakım komplikasyonlardır. Ancak bazı noktalara dikkat edilirse bu riskler de ortadan kolayca kaldırılabilir:

  1. Hasta ağızdan nefes almaya özen göstermelidir.
  2. Yediklerinize dikkat etmeli, sert gıdalardan uzak kalmalıdır.
  3. Ağızdan nefes alındığı için ağız kuruluğu oluşabilir. Dudak kremi kullanmaya özen gösterilmelidir.
  4. Ameliyattan sonra yüzde şişlik olabilir. Bu durumu en aza indirmek adına dinlenirken ve uyurken yastığı belli bir açıda yüksek tutmak gerekmektedir. Bu durum kan dolaşımına yardım ederek şişliği engellemektedir.
  5. Burun temizliği konusunda doktorun önerilerine dikkat edilmelidir.
  6. Burnu bir yere çarpmamaya özen göstermelidir.
  7. Enfeksiyon riskini önlemek adına doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmak gerekmektedir.
  8. Aspirin gibi kanı sulandıran ilaçlardan uzak durmak gerekmektedir.
  9. Ağız kuruluğu bol bol su içerek giderilebilir. Ancak hasta su içerken pipet kullanmaya özen göstermelidir.

Başarılı Bir Burun Estetiğinin Önemi

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen burun estetiği operasyonu başarıyla sonuçlandığı taktirde hasta açısından da önemli etki oluşturmaktadır. Hastanın psikolojik olarak rahatlamasını sağlayan başarılı bir operasyon fiziksel komplikasyonların da sonlanmasını sağlar.

Başarılı bir operasyon için öncelikle hasta doktor iletişimi sağlıklı olmalıdır. Hasta doktoruna şikayetlerini tam ve doğru olarak aktarmalıdır. Bununla birlikte estetik görünüm açısından da ne istediğini doğru şekilde belirtmelidir. Doktorun hastayı iyi dinlemesi, gerekli yerlerde yönlendirmesi de önem taşımaktadır.

Doğru planlama yapabilmek adına hasta hikayesini doktora doğru aktarmalıdır. Her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatında da hastanın hikayesi önem taşımaktadır. Kullandığı ilaçlar, sahip olduğu hastalıklar ve alışkanlıklar oldukça büyük öneme sahiptir. Hastanın özellikle kanla ilgili hastalıkları dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu noktada komplikasyon yaşanmaması adına birtakım önlemler alınmak zorundadır.

Sigara kullanan, alkol alan ya da herhangi bir bağımlılığı olan hastalar durumu doktora net olarak aktarmalıdır. Başarılı bir operasyon için tüm bunların yanı sıra alanında başarısını kanıtlamış profesyonel bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

Özellikle mesleki etiğe önem veren ve dürüstçe ameliyatın başarılı olma ihtimalini hastalarına aktaran doktorlar tercih edilmelidir. Hastanın beklentisinin yüksek tutulması halinde sonuç hayal kırıklığı olabilmektedir. Hasta doktor iletişimi ameliyatın her anlamda başarıya ulaşması açısından büyük gereklilik taşımaktadır.

Başarılı Bir Burun Estetiğinin ÖnemiBurun Estetiği Ameliyatı Hasta Beklentisini Karşılar Mı?

Her estetik operasyonda olduğu gibi burun estetiği operasyonunda da hastalar birtakım hayallerle uzmana başvurmaktadır. Her hasta burnunun belli bölgesinden şikayet etmekte ve beklentilerini dile getirmektedir. Operasyon sonucunda tamamen kusursuz bir burna sahip olmak mümkündür. Ancak bu durum belli şartlar ölçüsünde değişiklik göstermektedir. Bu noktada doktor dürüst bir şekilde açıklama yapmak zorundadır. Hasta ise beklentisini bu açıklamaya uygun nitelikte tutmalıdır.

Burun estetiği operasyonunun başarı oranı yalnızca doktora bağlı değildir. Hastanın burun yapısı da bu konuda önemli belirleyicidir. Örneğin önemli kemik dokusu zedelenmeleri sebebiyle operasyon 0 sonuç vermeyebilir. Ancak eskisinden daha güzel görünüme sahip bir burunun ortaya çıkacağı aşikardır. Burnun estetik yapısında oluşan görünüm aynı zamanda yüze de etki eder. Yüz daha estetik, zarif ve güzel görünmeye başlar.

Burun estetiği operasyonu 0 kusursuz görünüm oluşturmaz. Ancak faydaları oldukça fazladır. Bu faydalar yalnızca estetik görünümle sınırlı değildir. Solunum yollarında yaşanan tüm problemler kavuşmaktadır. Hastalar daha rahat ve sağlıklı nefes alıp vermektedir. Rahat nefes alıp veren hasta kendini daha mutlu hisseder. Buna bağlı olarak kendine olan güveni gelişmeye başlar.

Burun Estetiği Operasyonu 18 Yaş Altına Önerilmez!

Sağlık açısından önemli neticeler doğuran burun estetiği operasyonu 18 yaş altı hastalara önerilmez. Çünkü 18 yaş ve altı kişilerde çene kemiği yapısı henüz olgunluğa erişmemiştir. Bununla birlikte yüz kemikleri de henüz yeterli düzeyde gelişmemiştir. Yüz yeterli olgunluğa oluşmadığı için istenen sonuç alınmayabilir.

Yüzün en çıkıntılı bölgesi olan burun, herhangi bir estetik bozuklukta yüz şeklini olumsuz etkileyebilir. Bu durum ise özellikle ergenlik çağındaki çocuklarda öz güven bozukluğuna sebep olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak adına operasyon geçirmek isteyen pek çok hasta mevcuttur. Ancak doktorlar 18 yaş altı hastaların gelişimini henüz tamamlamamış olması sebebiyle operasyon yapmamaktadır.

Burun estetiği operasyonunun 18 yaş altı hastalarda uygulandığı istisnai durumlar da mevcuttur.

Çarpa ve kazalar sonucu oluşan travma sonucu burun fonksiyonları yerine getirilemeyebilir. Bu gibi durumlar söz konusu olduğunda operasyon gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle kanamalar ve nefes almakta zorlanma gibi sebeple operasyonu zorunlu hale getiren etmenler arasındadır.

Burun Estetiği Operasyonu Sonrası İyileşme SüreciBurun Estetiği Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği operasyonu sonrası hasta en geç ertesi gün hastaneden tabucu edilmektedir. Ancak aynı gün iyileşme gerçekleşmez. Hasta belli bir süre belli etmenlere dikkat etmek zorundadır. Bu zorunluluk belli komplikasyonları önlemek adına gereklilik taşır. Ameliyattan hemen sonra doktor kontrolünde soğuk yüz maskesi uygulanmaktadır. Yüz maskesi ağrı, şişlik ve morluk gibi olumsuz etmenleri en aza indirir.

Ameliyattan iki gün sonra burunda kullanılan delikli silikonlar alınmaktadır. Ancak atel bir süre daha kullanılmaya devam eder. Özellikle duş sırasında ateli ıslatmamaya özen göstermek gerekmektedir. Atel ameliyattan en fazla bir hafta sonra alınmaktadır. Atel alındıktan sona ödem oluşumunu önlemek adına bant yapıştırılır. En geç bir hafta içinde iş hayatına dönülebilmektedir. Bu süreç hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Özellikle kalın derili hastalarda şişlik ve morluk daha uzun zamanda geçmektedir.

Doktor tarafından burun spreyi verilmektedir. Bu sprey burun içi temizliğini kolaylaştırmaktadır. Böylece iyileşme sürecinde sümkürme işlemini engeller. İlaçlarla birlikte sprey düzenli kullanılmalıdır. Yaklaşık 3 hafta denize girmemeli ve gözük kullanmamaya özen göstermelidir. Ameliyattan sonra sigara içilmesi kesinlikle önerilmez. Kan dolaşımı üzerinde olumsuz etkiye sahip olan sigara özellikle ilk yıl enfeksiyona sebep olabilmektedir. Doktor burun yapısına özel birtakım masaj teknikleri önermektedir. Düzenli olarak uygulanması olumlu etki oluşturacaktır.

Burun Ucu Estetiği Nasıl Gerçekleşmektedir?

Burun ucu estetiği burun estetiğine göre daha kolay gerçekleşmektedir. Burun ucu estetiği operasyonunda yalnızca burun ucuyla ilgili estetik duruş problemleri düzeltilmektedir. Böyle hastaların burun yapısında şekil bozukluğu gözlenmez. Sorun yalnızca burun ucunda olduğu için o bölgede operasyon gerçekleştirilir. Ameliyattan önce doktor ve hasta net olarak görüşmektedir. Burnun fotoğrafı çekilmekte ve operasyondan sonra muhtemel görüntüsü hastaya yansıtılmaktadır.

Burun ucu estetiği operasyonu sırasında burun anatomik yapısına ve kemiğine herhangi bir işlem yapılmaz. İşlem yalnızca burun ucu ince dokuda ve kıkırdak kemikte gerçekleşir. Burun ucu estetiğinde tampon ve atel kullanılmaz. Bu sebeple iyileşme süreci daha hızlıdır. Şişlik ve morluk oluşmaz. Yalnızca burnun dış bölgesi özel bantlar yardımıyla kapatılmaktadır.

Genellikle burun ucu aşırı düşük, aşırı kalkık, asimetri problemi olan hastalara uygulanır. Ameliyat sırasında kıkırdak dokuya ilave yapılmakta, sanatsal olarak estetik bir güzellik oluşturulmaktadır. Kesi yeri ise dikişle kapatılmaktadır. Operasyon en fazla 1 saat sürer. Aynı gün taburcu edilen hasta 1 ya da iki gün içinde normal hayatına geri dönebilir. En fazla bir hafta sonra bantlar kaldırılmaktadır. Doktorun önerdiği masaj teknikleri düzenli olarak yapılmalıdır. Burun ucu alması gereken şekli 6 ay içinde amaya başlar. Bu aşamaya kadar doktor kontrollerini ihmal etmemek gerekmektedir.

Burun Ucu Estetiği ve Burun Ucu DolgusuBurun Ucu Estetiği ve Burun Ucu Dolgusu

Burun estetiği operasyonu direk burna uygulana bir operasyondur. Hastalar, burunla ilgili estetik görünüme dair problemlerden dolayı başvurmaktadır. Ancak yalnızca bunun için burun estetiği operasyonu geçirilmez. Genellikle beraberinde nefes alıp vermeye dair birtakım sorunlar yaşanmaktadır. Bazen de geçirilen herhangi bir kaza sonucu burun estetiği operasyonuna başvurulmaktadır. Vücut estetiğinde ve yüz estetiğinde en önemli alan burun estetiğidir. Yüz estetiği ve burun estetiği kadınlar için vazgeçilmez alanlardır.

Özellikle travma yaşayan hastalar acilen ameliyata alınmaktadır. Bu durum öncelikle burun fonksiyonlarının düzenli şekilde işlemesi için gereklilik taşımaktadır. Burun ucu estetiği burun estetiğinden farklı olarak yalnızca kıkırdak dokuya uygulanmaktadır. Ancak burun ucu estetiği için de ameliyat gerekmektedir. Burun ucu dolgusu için ameliyat uygulanmaz. Burun ucu dolgusu ameliyatsız olarak estetik problemlerin düzeltilmesi adına uygulanan yöntemdir.

Burun ucu dolgusu bir diğer adıyla ameliyatsız burun estetiği olarak bilinmektedir. Doktor tarafından burun muayenesi yapıldıktan sonra hastanın durumuna göre tavsiye edilebilir. Genellikle burun kemik yapısıyla ilgili sorunu olmayan hastalara uygulanan bir yöntemdir. Burun ucu kıkırdak yapısı için de ciddi düzenlemeler gerekmiyorsa dolgu uygulanmaktadır. Enjeksiyon yardımıyla tıbbi ürünler burun ucuna enjekte edilmektedir. Bu işlem 15 dakikalık bir işlemdir. Herhangi bir sağlık sorunu yaşatmaz.Bir yıla kadar kalıcıdır. Daha sonra tekrar uygulanması gerekmektedir. Kalıcılığının az olması sebebiyle bazı hastalar tercih etmez. Ancak operasyon geçirmekten kaçınan hastalar için avantajlı bir yöntem olduğu söylenebilir.

Piezo Burun Estetiğinin Avantajları Neledir?

Genel anestezi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen burun estetiği operasyonuna rinoplasti uygulaması adı verilmektedir. Rinoplasti uygulamasından sonra ortaya morluk ve şişliklerin çıkma ihtimali daha yüksektir. Ancak piezo uygulaması son teknolojik sisteme uygun olarak gerçekleştirilen bir teknik olması sebebiyle daha avantajlıdır.

Piezo burun estetiği sırasında daha az morluk ve şişlik oluşmaktadır. Ayrıca bu morluk ve şişlikler daha kısa sürede ortadan kaybolmaktadır. Bu sebeple son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Bu yöntemle burna şekil vermek daha kolaydır. İyileşme ise çok daha hızlı gerçekleşir. Bu sebeplerle birçok hasta ve doktor tarafından tercih edilen bir uygulamadır. Operasyon sonrası yapılan hatalara müdahale etmek çok daha kolaydır. Ancak rinoplasti uygulamasında yapılan en küçük hataya dahi müdahale etmek çok emek istemektedir.

Piezo uygulaması sırasında dokuya ve damarlara aşırı baskı uygulanmaz. Yumuşak dokuya uygulanan küçük çapta baskı ise gözaltında ve burun çevresinde hafif morlukların oluşumuna sebep olmaktadır. Bu morluklar hastayı rahatsız etmeyecek düzeyde olduğu için dikkat çekmemektedir. Uygulanan yöntemin tıp biliminde artı puan alması sonucun başarılı olma ihtimalini artıran unsurlardandır. Ancak bununla birlikte doktorun mesleki tecrübesi, başarılı operasyon sayısı ve hasta görüşleri de önem taşıyan unsurlar arasındadır.

Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Uygulanır?Revizyon Burun Estetiği Ne Zaman Uygulanır?

Hastalar herhangi bir sebepten dolayı burun estetiğine ihtiyaç duyabilmektedir. Operasyondan önce cerrahla detaylı şekilde konuşan hasta beklentilerini açık bir şekilde ifade etmelidir. Doktor ise hastanın burnunun operasyon sonrası alacağı muhtemel şekil hakkında detaylı ve doğru bilgi vermelidir. Bu durum hastada kabul edilebilir bir beklenti oluşturur. Böylece hasta operasyon sonrası hayal kırıklığı yaşamaz.

Bazı operasyonlardan sonra hastanın burnunda gözle görülür hatalar saptanmaktadır. Böyle durumlar söz konusu olduğu zaman operasyon yeniden yapılmasa da ufak düzeltmeler gereklilik taşır. Bu düzeltmelerin gerçekleştirildiği operasyonlara revizyon burun estetiği operasyonu adı verilmektedir. Revizyon burun estetiği aynı cerraha yaptırılmak zorunluluğu taşımaz. Bu işlem sırasında burunda oluşan görsel ve fonksiyonel sorunlar için son rötuşlar yapılmaktadır. Düzenlemeler sonucu burun son şeklini almaktadır.

Revizyon burun estetiği için çok gerektiği durumlarda ameliyatla ve genel anestezi uygulanarak işlem yapılır. Ancak bazen ameliyatsız yöntem de uygulanabilir. Bu noktada devreye estetik cerrahın bilgisi girmektedir. Hastanın hikayesini iyi anlayan ya da bilen cerrah daha olumlu sonuç almaktadır. Bu uygulamayı yapan birçok cerrah mevcuttur. Bu işlem hasta için son şans olmakla birlikte tüm ön yargıların kırılmasına davetiye çıkarmaktadır.

Revizyon burun estetiği sırasında başarılı olma oranını artıran belli etmenler mevcuttur. Daha önce burunda bulunan fazla doku alınmış ve kesi oluşturulmuş ise işlemin başarılı olma ihtimali artmaktadır. Ameliyatla gerçekleştirilen revizyon burun estetiği ufak ağrılarla atlatılır. Ameliyat genellikle 1 saat ile 5 saat arasında sürer. Ameliyat süresi hatanın oranına göre değişiklik gösterir. Ameliyat sonrası yaşanan ağrı ve sızı da hatanın oranına göre farklılık göstermektedir.

Burun Estetiği Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Burun estetiği fiyatları bazı etmenlere göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle doktor tercihine göre ciddi farklılıklar gözlendiği bilinen bir gerçektir. Bu noktada hastalar öncelikle sağlık durumlarına göre başarı düzeyi yüksek ve tecrübeli doktorları tercih etmeye özen göstermelidir. Bununla birlikte uygun fiyat avantajı sunan kaliteli doktorlardan destek almak önemli etmenler arasındadır.

Burun estetiği operasyonu hastanın sağlık durumuna ve hikayesine göre belirlenmektedir. Fiyatlar da bu noktada dikkate alınır. Bölgede gerçekleştirilecek olan operasyonun miktarı fiyat konusunda oldukça büyük öneme sahiptir. Bazı operasyonlar yalnızca burun estetiği ile ilgilidir. Ancak bazı operasyonlarda burnun fonksiyonel özellikleri aksamaktadır. Bu anlamda ciddi problemler yaşayan hastalar için önemli bir müdahale gerekmektedir. Fiyat bu noktada devreye giren unsurlar arasındadır. Son yıllarda burun estetiğine olan talebin artmasıyla birlikte fiyatlar da müşteri beklentilerine uygun hale getirilmiştir.

Bazı hastalarda burun yapısında problem ortaya çıkmaz. Bu durumda estetik operasyon yalnızca burun ucunda gerçekleşmektedir. Burun ucu estetiği ve burun estetiği operasyonu fiyatları birbirinden farklı nitelikler taşımaktadır. Cerrah hastası için operasyondan sonra revizyonu genellikle ücretsiz olarak gerçekleştirmektedir. Ancak hasta revizyon işlemini başka bir cerraha yaptırıyorsa bu işlem için uygulanacak müdahale miktarına göre ücret talep edilmektedir. Burundaki fazla doku alınmış ve küçük hatalar mevcutsa ücret daha azdır.

Burun estetiği operasyonu fiyatlarının belirlenmesi adına hastanın muayeneden geçmesi gerekmektedir. Doktorla konuşup tıbbi hikayesini anlatması da büyük öneme sahiptir. Beklentilerini dile getiren hasta muayeneden sonra fiyat talep edebilir. Doktor muayene işleminden sonra fiyat hakkında net bir bilgi verebilir.