Dövme Silme İşlemi ve Süreçleri

Dövme Silme İşlemi Türkçe adıyla dövme yani Tattoo özellikle genç yaşlarda pek çok kişinin yaptırdığı deri altına çeşitli mürekkeplerle yapılan kalıcı işlemlerdir. Dövmeler genellikle bireyin kişiliğini ve ruh halini yansıtan figürlerden oluşmaktadır. Dövmeler kalıcı ve geçici dövme olarak ayrılır. Geçici dövmeler ortalama 20 gün kadar kalır ve daha sonra silinmeye başlar. Kalıcı dövmeler ise ilk günkü gibi deride kalır. Sevilerek yaptırılan kalıcı dövmeler zamanla kurtulunması gereken bir hale gelmektedir.

Kalıcı dövmelerin silinmesi son bir kaç seneye kadar pek mümkün değildi. Ancak, gelişen teknoloji sayesinde lazerle dövme silme uygulamaları da yaygınlaşmıştır. Lazer uygulamaları sayesinde istenmeyen kalıcı dövmeler silinebilir hale gelmiştir. Lazer ile dövme silme işlemi haricinde farklı yöntemler de mevcuttur. Bu yöntemler çoğu zaman tehlikeli yöntemler olmaktadır. Bu nedenle, yapılan işlem neticesinde de vücutta ve deri üzerinde kalıcı izler oluşabilmektedir.

Lazerle dövme silme uygulaması günümüzde pek çok kişinin faydalandığı bir uygulamadır. Bu açıdan uygulama da oldukça güvenlidir. Fakat doğru uygulama açısından mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Uzman ile yapılan her işlem uygulama açısından daha yüksek başarı sağlayacaktır. Özellikle sağlık açısından daha büyük yarar gösterecektir.

Dövme Silme İşlemi

Dövme Sildirme İşlemleri

Lazer uygulamaları son zamanlarda birçok sağlık tedavisinde etkin olarak tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle dövme silme işlemlerinde lazer uygulamasının etkisi oldukça büyüktür. Dövmesini sildirmek isteyen kişiler lazer uygulamasının güvenli olması sebebiyle sıklıkla tercih edilmektedir. Dövmeyi lazer uygulaması ile silmek için herhangi bir güzellik uzmanına başvurmak çoğu zaman hatalı bir işlem olmaktadır. Çünkü dövmeyi lazer ile sildirmek için uygun lazer çeşidini bulmak önemlidir.

Dövme silme işleminde kullanılan lazer çeşitleri genellikle; Q-switched Nd: yağ lazeri olarak bilinmektedir. IPL benzeri epilasyon işlemlerinde kullanılan ve oldukça yüksek atımlı ışınlara sahip olan lazerler ile dövme silme işlemi oldukça sakıncalı olacaktır. Çünkü bu tür lazerler dövme çıkarma işleminde istenilen sonucu vermeyecektir. Bu açıdan tercih edilen klinikler de önem kazanmaktadır.

Yanlış lazer uygulamaları ile dövme silme işlemi yapıldığında deri üzerinde yanık izine benzer bir görüntü oluşacaktır. Bu açıdan mutlaka bu iş üzerine profesyonel hizmet veren uzmanlar ile iletişime geçmek daha doğru olacaktır. Özellikle hastane ortamında bu işlemlerin yapılması başarı ve sağlık nedenlerinden dolayı daha doğru bir karar olacaktır.

LAZER İLE DÖVME NASIL SİLİNİR?

Lazer uygulaması sayesinde lazerden çıkan ışınlar deri altına yerleşen dövme boyalarını istenilen şekilde parçalayıp bu boyaların dışarı çıkmasını sağlar. Çöpçü hücreler sayesinde parçalanan dövme boyaları vücuttan dışarıya atılabilir. Bu uygulama tek seansta yapılmaz. Genellikle farklı seans aralıklarıyla yapılmaktadır.

Lazerle dövme silme işleminde süreler genellikle kişinin dövme türüne göre değişmektedir. Dövme oldukça renkli ve büyükse seanslar uzayabilir. Seanslar genel olarak 7 ile 8 seans arasında sürmektedir. Dövmenin tamamen silinmesi ise kişiye yapılan dövmenin şekli, boyutu ve süresi ile ilgilidir. Bu açıdan silinme süresi ile ilgili net bir bilgi vermek mümkün değildir.

Lazer ile dövme sildirme işleminde en önemli konu uzmandan yardım almaktır. Çünkü yanlış müdahaleler nedeniyle kişilerde deri problemleri oldukça sık yaşanmaktadır. Bu problemler arasında ise bilinçsiz şekilde yapılan lazer uygulamaları gelmektedir. Genellikle dövme silme fonksiyonu olmayan lazerler ile yapılan uygulamalar oldukça yanlış sonuçlar verecektir.

LAZER İLE DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİR Mİ?LAZER İLE DÖVMELER TAMAMEN SİLİNİR Mİ?

Lazer uygulaması sayesinde dövme sildirme işlemi kişiden kişiye değişmekle beraber ortalama 7 ile 8 seans aralığında sürmektedir. Bu seansların son aşamasında ise dövme yaklaşık olarak %95 oranında silinmiş olur. Bu durumdan farklı olarak dövmenin kaç seans sonunda tamamen silineceği ise farklı etkenlere bağlı olarak değişebilir. Bu etkenler oldukça çeşitlidir.

Dövmenin tamamen deriden atılması bazı durumlara göre değişir. Özellikle bu uygulama sırasında dövmenin rengi büyüklüğü ve dövmenin kullanım süresi çok önemlidir. Çünkü uzun süredir kullanılan dövmeler ile renk yoğunluğu fazla olan dövmeler çok zor çıkabilmektedir. Bu nedenle dövme sildirme işlemi profesyonel şekilde yapılması gereken bir işlemdir.

Dövme sildirme işleminde her konu üzerinde doğru ve etkili şekilde durularak dövmelerden tamamen kurtulabilirsiniz. Bu konular arasında dövmenin doğru anlaşılması, doğru hizmetin alınması ve doğru ekipmanlar ile müdahale edilmesi yer alır. Bu süreci doğru şekilde tamamlayarak dövmelerden oldukça kısa bir sürede kurtulmak mümkündür.

LAZER İLE DÖVME SİLDİRME İŞLEMİNDE RENK FAKTÖRÜ

Dövme rengi sildirme probleminde ortaya çıkan en önemli sorunlardan birisidir. Özellikle fazla renge sahip olan dövmelerde sildirme işlemi daha uzun sürmektedir. Bu duruma yapılan dövmenin boyasındaki kalite de etki göstermektedir. Kalitesi yüksek boyalı dövmelerde başarı oranı düşebilmektedir. Bu durumda da seans süreleri uzamaktadır.

Dövmenin tamamen deriden atılması ise dövmede kullanılan rengin durumuna bağlıdır. Kırmızı ile siyah renkli dövmeler deriden kolaylıkla atılabilir. Fakat mavi ya da yeşil dövmeler deriden daha zor atılmaktadır. Bu renkli bir dövmeye sahipseniz de dövme sildirme işleminde seanslar uzayacaktır. Bu açıdan dövme sildirme işlemi yapılacaksa seansların uzamasını göz önünde bulundurmak gerekir.

Dövmelerde renk faktörü ancak işin uzmanları tarafından ayırt edilebilen bir durumdur. Özellikle dövme silme konusunda uzman doktorlar kişi için de en doğru işlemi yapacaktır. Aksi durumda hem dövme silme işlemi başarılı olmaz hem de süreç olduğundan daha fazla uzar.

LAZERLE DÖVME SİLME UYGULAMASINDA İYİLEŞME SÜRECİ

Dövme sildirme işlemi yaptırmak isteyen kişilerin en merak ettiği konulardan birisi de iyileşme sürecidir. Sürecin uzaması kişilerin günlük hayattaki faaliyetlerini kaybetmesi anlamına gelir. Fakat lazer uygulaması ile dövme sildirme işleminde iyileşme süreci oldukça rahat geçmektedir. Seans sonunda kişiler istedikleri gibi günlük yaşamlarına anında dönebilmektedir.

Dövme sildirme işlemi kişinin günlük rutinini etkileyen bir uygulamaya dayanmaz. Oldukça konforlu ve rahat bir sürece dayanır. İşlem sonunda kişinin derisi üzerinde yer yer kızarıklık oluşabilir. Bu durum oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Bu nedenle endişe edilmesi gerekmez.

Lazer uygulaması ile dövme silme işleminde deri dışına boya atıldığı için kızarıklık durumları gözlemlenir. Bu durum işlem yapıldıktan 4 ile 7 gün içerisinde geçmektedir. Uzman tavsiyesine göre merhem ya da kızarıklık giderici kremler de sürülebilir. Ama bu kremlerin kullanımı kesinlikle bir uzman tarafından tavsiye edilmesi gerekmektedir.

LAZERLE DÖVME SİLME İŞLEMİNDE RENK AYARLAMASILAZERLE DÖVME SİLME İŞLEMİNDE RENK AYARLAMASI

Lazer uygulamasında özellikle dövme silme işleminde en zorlanılan konu renklerdir. Çünkü deriye enjekte edilen renge göre lazer ayarlaması yapılması gerekir. Aksi halde dövme silme işlemi tam anlamıyla yapılamaz. Tüm bu sürecin doğru şekilde ilerlemesi için mutlaka dövme silme işleminde profesyonel olan hekimler ile çalışılmalıdır.

Lazerle dövme silme işleminde renk ayarlaması oldukça önemlidir. Dövmeyi silmeden önce lazer ışınları üzerinde bir renk ayarlaması yapılır. Böylece deri üzerinden daha kolay şekilde boya atılabilir. Aksi halde yapılan uygulamanın hiç bir yararı olmayacak ve dövme istenilen şekilde deriden atılmayacaktır.

Dövmenin renklerine göre lazer uygulamasında renk ayarlanır ve silme işlemine böyle başlanmaktadır. Her renk genel olarak ayrı bir dalga boyu gerektirmektedir. Bu dalga boyları ise şu şekilde sıralanır; siyah renk 1064 nm, yeşil renk 650 nm, kırmızı renk 532 nm ve sarı ve mavi renk 585 nm ‘dir. Bu ayarlamayı doğru şekilde yaparak dövmenin deriden atılması sağlanır.

LAZERLE DÖVME SİLME İŞLEMİNDE İZ DURUMU

Lazer dövme silme konusunda ne kadar başarıya sahip olursa olsun kişiler bazı sorulara takılmaktadır. Özellikle lazer uygulaması ile dövme sildirme işlemi sonrasında herhangi bir iz kalır mı sorusu en sık sorulan soruların başında yer almaktadır. Bu sorunun cevabı çoğu zaman net bir şekilde cevaplanamaz.

Doğru lazer ile doğru uygulama yapıldığında deri üzerinde genellikle bir iz kalmaz. Fakat bunu net bir şekilde ifade etmek de çok doğru değildir. Çünkü bazı durumlarda deri üzerinde dövme izi kalabilir. Özellikle dövmenin şekline ve türüne göre silinme aşaması oldukça zor geçen dövmelerde hafif de olsa iz söz konusudur.

Genel olarak deriye bakıldığında uygulama sonrasında kötü bir görüntü yer almaz. Özellikle lazer uygulaması sayesinde ve gelişen sağlık teknolojileri yardımıyla deri üzerinden dövme izleri anında yok edilebilmektedir. Cilt üzerinde herhangi bir hassasiyet yoksa dövme sildirme işlemi sonrasında da kötü bir iz ya da leke durumu da görülmez.

LAZER UYGULAMASI İLE DÖVME İZİ SİLİNİR Mİ?LAZER UYGULAMASI İLE DÖVME İZİ SİLİNİR Mİ?

Lazer uygulamaları arasında en sık başvurulan uygulamalardan birisi de lazer ile dövme izi sildirme işlemidir. Geçmiş yıllarda bu kadar gelişmiş bir lazer teknolojisi olmadığı için dövme sildirme işlemi daha problemli bir hal almaktaydı. Özellikle dövme sildirme işleminden sonra dövme izi hemen hemen herkeste kalabiliyordu.

Gelişen lazer teknoloji ile beraber dövme izi sildirme konusunda da kişiler uygulamaya başvurmaktadır. Geçmiş yıllarda dövme izi sildirme işlemi deri soymaya kadar gidebiliyordu. Fakat bu işlem hem oldukça acılı hem de görüntü olarak rahatsız ediciydi. Bu işlemden sonra lazer uygulamaları dövme izi silme konusunda ön plana çıkmıştır.

Dövme sildirme işleminden sonra dövme izi kaldığı durumlarda da lazer uygulamasından faydalanmaktayız. Lazer uygulaması sayesinde kalan dövme izleri oldukça rahat bir şekilde yok edilebilmektedir. Bu uygulamada önemli olan uygun dalga boyunun belirlenmesidir. Bu belirlemeden sonra normal dövme silme işleminden daha kolay şekilde iz silme işlemi yapılabilir.

LAZER DIŞINDA DÖVME SİLDİRME UYGULAMALARI

Dövme sildirme işleminde eski dönmelerden itibaren farklı uygulamalar denenmiştir. Bu uygulamaların bazısı başarılı olurken bazısı da deri üzerinde çeşitli problemlere yol açmıştır. Zamanla lazer gibi farklı teknikler de uygulanmaya başlanmış dövme silme işleminde başarı giderek arttırılmıştır.

Dövme silme işleminde lazer tedavisinden hariç cerrahi, dermabrazyon ya da kimyasal peeling işlemleri de kullanılmaktadır. Bu işlemler genel olarak günümüzde çok fazla tercih edilmez. Çünkü bu işlemlerin bir çoğu deri üzerinde çeşitli rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle işlemlerden sonra kişide yara izi, leke gibi durumlar oldukça sık görülmektedir.

Geliştirilen teknolojiyle beraber dövme sildirme işleminde lazer tedavileri daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Çünkü lazer uygulaması hem deriye zarar vermez hem de daha kısa sürede deriden zararlı boyanın atılmasını sağlar. Bu amaçla geliştirilen lazer ise Q-Switched lazer sistemleridir. Amaca en doğru hizmeti veren uygulama Q-Switched lazer sistemleridir.

DÖVME SİLDİRME İŞLEMİNDE YAPILAN HATALAR

Kalıcı dövme yaptıran kişiler zamanla dövmelerinden kurtulmak isteyebilir. Özellikle fikirlerin değişmesi, meslek seçimi ya da aile yaşantısı dövmelerin silinmesi için bir neden haline gelmektedir. Dövme sildirme işleminde yapılan bazı hatalar ise zamanla dövme yaptırmak kadar ağır bedellere neden olabilir. Bu nedenle sildirme işleminden önce doğru araştırma yapmak gerekir.

Dövme sildirme işleminde en çok yapılan hataların başında yanlış müdahaleler gelmektedir. Her lazer kullanıcısı dövme silme işlemi konusunda uzman değildir. Bu nedenle profesyonel kişilerden hizmet almak sağlık açısından çok önemlidir. Özellikle ilerleyen dönemlerde bir deri rahatsızlığı yaşamamak adına mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir.

Dövme sildirme işlemi her ihtimale karşı hastanelerde yapılmalıdır. Güzellik merkezleri bazı durumlarda yetersiz olabilir. Özellikle deri enfeksiyonları konusunda bir hekimin yanınızda bulunması çok önemlidir. Ayrıca bu süreçte uzman hekimden alınacak tavsiyeler de oldukça önemli hale gelmektedir.

Fiyatlar da bazen seçimlerde yanıltıcı olabilir. Özellikle uygun fiyata dövme sildirme işlemi yapılırsa bazen deri yanıkları ya da deri üzerinde lekelenmeler de sıklıkla görülür. Bu durumların önüne geçmek için fiyat faktöründen önce sağlık faktörünü dikkate almak daha doğru sonuçların oluşmasını sağlayacaktır.

Dövme Silme İşlemi  ve Lazer ile Dövme Silme CihazlarıDövme Silme İşlemi  ve Lazer ile Dövme Silme Cihazları

Dövmenin tamamını oluşturan renklerin pigmentleri dövme silme işleminde ilk aşamayı oluşturmaktadır. Çünkü bazı renkler deriden oldukça kolay atılırken bazıları da lazerlerde farklı dalga boylarının oluşturulması halinde atılmaktadır. Bu aşamada dövme silme işlemi için tercih edilen lazer çeşidi de önem kazanmaktadır.

Renklerin çeşidine ve dövme yapısının büyüklüğüne göre silme işlemleri de uzayabilmektedir. Burada önemli olan doğru lazer cihazının seçimidir. Çünkü doğru lazer cihazı seçimi sayesinde hem dövme silme işlemi kolaylaşır hem de istenildiği gibi dövme izlerinden kurtulunur.

Dövme silme işleminde kullanılan lazer çeşidi 3 türe ayrılır. Q-Switched teknolojisine sahip olan bu lazer cihazları kısa sürede vücutta bulunan tüm dövmelerin izlerini yok edebilmektedir. Bu dövme cihazları şu şekildedir;

Q-switched Ruby, Q-switched Alexandrite, Q-switched Nd: YAG. Bu cihazlar ile dövme silme işleminde elde edilen başarı oranı ise %95 kadardır.

LAZERLE DÖVME SİLME İŞLEMİNDE AĞRI DURUMU

Lazer uygulaması ile dövme sildirmede işleminde en merak edilen konulardan birisi de ağrı durumudur. Lazer uygulaması ile dövme sildirme işlemi yapılırken kişiler hafif de olsa acı ve ağrı durumunu hissedecektir. Fakat bu ağrı durumu lazer işlemi yapılana kadar sürmektedir. İşlem bittikten sonra herhangi bir ağrı ya da acı durumu hissedilmez. Zamanla ağrı ve acı durumu minimum seviyeye iner ve son seansa doğru tamamen ortadan kalkar.

Lazer ile dövme silme işleminde hissedilen ağrı kısa süreli ağrı olarak bilinir. Ağrı durumu genellikle kadınlarda kaş aldırma şeklinde bir ağrı ve acıya sahip olarak nitelendirilir. Yani dayanılması güç bir ağrıdan söz edilmez. Ayrıca bazı durumlarda lazer cihazının da etkisi oldukça önemlidir. Lazer cihazına göre de ağrı durumu artabilir ya da azalabilir. Kaliteyle alakalı bir durum söz konusudur.

Siyah bir dövmeye sahipseniz bu renk kolay çıkan renk olduğu için ağrı minimum seviyede yaşanır. Renk ne kadar zor yok edilirse hissedilen ağrı durumu da artacaktır. Özellikle siyah renklerde spektra yardımıyla farklı dalga boylarına kolaylıkla ulaşılabilir. Böylece siyah renk daha kolay yok edilir. Fakat mavi ya da diğer zor renkler söz konusuysa işlem uzadığı gibi ağrı durumu da uzamaktadır. Vücut estetiği açısından dövme silme işlemleri önemlidir.

LAZER İLE DÖVME SİLDİRME AVANTAJLARILAZER İLE DÖVME SİLDİRME AVANTAJLARI

Vücut estetiğinde ve Dövme silme Lazer uygulaması ile dövme sildirmenin pek çok avantajı vardır. Bu avantajlar arasında en önemli olanı ise sağlık durumudur. Eski yöntemler uygulanarak cilt yüzeyindeki dövmenin silinmesi deride farklı olumsuz etkilerin oluşmasına neden olacaktır. Bu açıdan lazer bu riskleri ortadan kaldırarak, kısa sürede dövme izlerini yok edebilmektedir. Diğer uygulamalarda az da olsa dövmenin silinme izleri kalmaktadır.

Lazer tedavisi ile silinen dövmelerde iz kalma durumu da söz konusu değildir. Özellikle yaraya benzer izler lazer tedavisinde yaşanmaz. Başarı oranı ise ortalama olarak %95 oranındadır. Her geçen gün ise gelişen teknoloji sayesinde başarı oranının arttığı bilinmektedir. Ayrıca sağlık açısından da lazer uygulaması dövme silme işleminde büyük başarı sağlamaktadır.

Lazer uygulaması ile dövme silme işlemi diğer işlemlere göre daha kısa sürmektedir. Elbette bu durum dövmenin kalıcılığına ve büyüklüğüne göre değişir. Ama genel olarak diğer işlemlerde süre ve acı durumu daha çok artabilir. Lazer tedavisinde ise hem süre kısalmakta hem de yapılan işlemde minimum ağrı durumu oluşmaktadır.

LAZERLE DÖVME SİLDİRME FİYATLARI

Lazer uygulaması ile dövme sildirme fiyatları ile, merkeze ve tercih edilen kliniğe göre değişir. Ayrıca kişide bulunan dövmenin türüne, büyüklüğüne ve rengine göre de değişmektedir. Fiyatlar konusunda en doğru cevap bir uzmandan alınan yanıtlara dayanacaktır. Bu açıdan dövme sildirme işlemi yapılacaksa bir klinikle iletişime geçmek doğru olacaktır.

Lazer ile dövme sildirme işleminde uygulanan fiyatlar genellikle her yıl artış gösterir. Fakat, lazer uygulaması giderek yaygınlaşan bir tedavi şeklidir. Bu açıdan uygun fiyatlarla dövme sildirme işlemi yaptırmak da mümkündür. Fiyatlar ile ve tercih edilen kliniğe göre 300 ile 1500 Türk Lirası arasında değişim göstermektedir. Bazı durumlarda bu fiyatları da aşan durumlar söz konusu olabilir.

Uygulamayı kesinlikle yaptıracaksanız mutlaka iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Özellikle sağlığınızı göz önüne alarak bu araştırmayı yapmalısınız. Yalnızca fiyatları baz alarak uygulama yaptırırsanız sağlık açısından büyük sorunların oluşmasına neden olabilirsiniz. Lazer uygulamasında fiyatlar sizin için ikinci seçenek olması gerekir.