Saç Ekiminde Süreç Nasıl İşler?

Saç Ekiminde Süreç; Saçlar dış güzelliği bütünleyici özelliği nedeniyle pek çok kişi için özel bir değere sahiptir. Özellikle çeşitli sebeplere bağlı olarak gelişen dökülmeler ise zaman zaman kişilerin psikolojisini olumsuz etkileyebiliyor. Bu gibi durumlarda saç ekim yöntemleri değerlendirilebilir. Türkiye ise saç ekim işlemlerindeki başarısı ile dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.

Sağlık turizmi alanında önde gelen ülkelerden olan Türkiye, dünyanın farklı ülkelerinden saç ekimi için gelen hastalara çözüm olmaya devam ediyor. Saç ekimine dair çalışmalar 1990’lı yıllar ile birlikte başarılı sonuçlar vermeye başlamıştır. Yapılan ekim işlemlerinden elde edilen başarılar saç dökülmesi konusundan muzdarip olan pek çok kişinin dikkatini çekti. Böylece saç ekimine karşı ilgi de gün geçtikçe artmaya devam etti.

Saç Ekiminde Başarı İçin Nelere İhtiyaç Var?

Saç ekim işlemleri genellikle beraberinde başarılı sonuçları getirmektedir. Fakat başarı elde etmek ise tesadüflere bağlı olarak gelmiyor. Bu neden ile başarılı ekim işlemleri için bazı unsurların mutlaka olması gerekiyor.

  • Deneyimli kadro
  • Saç ekim alanında alınan eğitimler
  • Teknik donanım ve hijyenik ortam
  • İş hassasiyeti

Tüm bunlar başarılı bir çalışmanın olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Peki tüm bu unsurlar hangi açıdan başarılı çalışmaları etkilemektedir?

Saç Ekim Çalışmalarında Deneyimli Kadro

Saç Ekiminde Süreç; Her alanda olduğu gibi saç ekiminde sonuç odaklı çalışmaların temelini işi yapan ekip oluşturuyor. Bu alanda dikkat edilmesi gereken konu sadece ekim işlemini yapan doktorun değil aynı zamanda da ekibin de deneyimli olmasıdır. Türkiye’de de dünya ile hemen hemen aynı zamanlarda saç ekim çalışmaları başladığı için işlemi yapan doktorlar genellikle deneyimlidir. Fakat yine de ekim yapacak olan geçmiş çalışmalarının incelenmesi hatta işlemlerdeki başarı oranına dikkat edilmesi doğru ekip ile çalışmak için belirleyici olacaktır.

Türkiye’de deneyim bu alanın kilit ifadelerinden biri olarak ifade edilmektedir. Yapılan çalışmaların başarısı ise dünya genelinde kabul görmektedir. Bu neden ile dünyanın çeşitli ülkelerinden saç ekimi için pek çok kişi ülkemizde ağırlanmaktadır. Gelen talepler ülkemizdeki çalışmaların her yıl artmasına vesile oluyor. Böylece ülkede saç ekimi yapan hekimlerin deneyimleri de perçinlenmiş oluyor. Ülkemizde her yıl yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 300 binden fazla hastaya saç ekim işlemi uygulanmaktadır. Ülkemizi ise sırası ile Hindistan ve Amerika Birleşik Devletleri takip etmektedir.

Saç Ekimi Çalışmalarında Eğitimin Önemi

Saç ekiminde süreç her zaman doğru uygulanmalıdır. Saç ekim operasyonları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de hekimler tarafından yapılmaktadır. Saç derisini daha iyi tanıdıkları ve ekim yapılacak bölgeyi daha doğru analiz edebilecekleri için özellikle dermatoloji alanında kendini geliştiren doktorlar ekim yapmaktadır. Ayrıca estetik cerrahların da konuya olan hakimiyetleri de onların saç ekim çalışmalarında başarı gösterdiğini kanıtlamaktadır. Ayrıca elbette ki saç ekim işlemlerinde gelişen teknolojiye bağlı olarak yöntem değişiklikleri de oluyor. Uzman hekimlerin sık sık kendilerini geliştirecek eğitimleri de dahil olması gerekiyor. Yani başarılı operasyonlar için tek başına bir uzmanlık alanını tamamlamak yeterli olmuyor.

Teknik Donanım ve Hijyenik Ortam

Saç ekim operasyonlarında dünya genelinde kabul gören bazı teknik detaylar bulunuyor. Ayrıca operasyonun yapılması esnasında bu işlem için özel olarak hazırlanan bir takım gereçler de bulunuyor. Özellikle işlem esnasında kullanılan iğneler oldukça özeldir. Ayrıca sektörde yapılan çalışmalar her yeni gün işlem için farklı yöntemleri ortaya koyuyor. Ülkemiz ise saç ekimi alanında ortaya çıkan gelişmeleri oldukça yakından takip ediyor. Böylece dünyada uygulanmaya başlanan ve geçerliliği kabul gören her yöntem hızlı bir biçimde ülkemizde de uygulanmaya başlıyor. Saç Ekiminde Süreç önemli olup kesinlikle bu süreçte dikkat edilmelidir. Saç ekiminde süreç ve tedaviler her zaman doğru ve dikkatli uygulanmalıdır..

Fue saç ekim tekniğinin yanı sıra son yıllarda ortaya çıkan safir uçlu iğne ile saç ekim yöntemi ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Tam donanıma sahip cerrahi saç ekim merkezleri sayesinde lokal anestezi eşliğinde ağrısız sonuçlar elde edilebiliyor. Tüm bunlar tamamen teknik donanımın getirileri arasında yer alıyor. Ayrıca özel solüsyonlar kullanılarak operasyon sırasında saçlar da saklanabiliyor. Elbette ki tüm bu işlemler hijyenik koşullarda gerçekleştirilmelidir. Aksi halde hastaların enfeksiyon kapma riski ortaya çıkabiliyor.

Saç Ekim Hizmetlerinde İş Hassasiyeti

Saç ekim hizmetleri veren merkezlerin tam anlamı ile iş hassasiyetine önem vermesi gerekiyor. Bu noktada işlem öncesinde hastanın tüm sorularına cevap verilmelidir. Ayrıca sadece işlemi yapan doktorun değil tüm ekibin aynı hassasiyete sahip olması gerekiyor. Tüm bu hassasiyet beraberinde başarıyı da getiriyor. Süreçte uygulanacak her aşamanın hastaya işlem öncesinde anlatılması hastanın da süreci yakından takip edebilmesi için büyü bir öneme sahiptir.

Türkiye’de Saç Ekim Hizmetlerinden Yararlanmak İçin Neler Gerekli?

Türkiye genelinde herhangi bir merkezde saç ekimi hizmetlerinden yararlanmak isteyenler öncelikle çalışmak istedikleri merkezi seçmek durumundadır. Böylece yapılacak işlemlerin netleşmesi daha kolay bir hal alacaktır. Araştırmalar online olarak yapılacağı gibi merkezlerin diğer iletişim kanalları da kullanılabilir. Seçilen merkez ile yapılan görüşmeler esnasında saç ekim işlemleri ve ön değerlendirme süreci hakkında gerekli bilgi paylaşımı da yapılacaktır.

Hastanın durumunun tam anlamı ile anlaşılabilmesi için kafa derisindeki açık olan bölgenin yani ekim yapılacak olan bölgenin fotoğrafları uzman hekimlerce incelenir. Bu görüşmeler esnasında hekimde bir ön kanaat ortaya çıkacaktır. Böylece hastaya uygulanacak olan yöntem hakkında net bilgiler verilebilecektir. Tüm bu çalışmalar ve değerlendirmeler sonrasında hasta, operasyon için merkeze davet edilecektir.

Online Görüşme Neden Önemli?

Dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan ve saç dökülme sorunu yaşayan hastalar için doğru değerlendirme yapmak hastanın bu süreci daha kısa sürede tamamlayabilmesi açısından önemlidir. Bu neden ile online değerlendirme olarak da bilinen ön değerlendirme esnasında mutlaka doğru açıdan çekilmiş olan iki fotoğrafın uzmanlar ile paylaşılması gerekiyor. İhtiyaca göre uzmanlar fotoğraf sayısını artırabilir.

Fotoğrafların mutlaka dökülme olan bölgeyi net olarak göstermesi gerekiyor. Bu doğrultuda dökülme bölgesinin üst kısmından da bir fotoğraf gönderilmesi değerlendirmenin doğru yapılabilmesi açısından önemlidir. Ayrıca kafanın önden ve arkadan çekilmiş fotoğraflar da etkili olacaktır. Özellikle arkadan çekilen fotoğraflar hekimlerin saç kökü hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olacaktır. Saç kökleri bulunmayan bir hasta için saç ekim işlemi uygulaması yapılamamaktadır. Saç kökü bulunan hastalar için süreç hızlıca başlatılmaktadır.

Fakat unutmamak gerekir ki, fotoğraflar ne kadar net ve doğru açıdan çekilir ise çekilsin gerçek bir konsülitasyon yapılmadan tam anlamı ile bir değerlendirme yapmak mümkün değildir. Fotoğrafların yanı sıra ön değerlendirme formunun da doldurulması gerekir.

Randevu ve Operasyona Dair Her Şey

Saç ekiminde süreç de Saç ekimi operasyonu için tercih ettiğiniz merkez ile tüm görüşmeleri yaptıkta sonra seyahat planını da belirlemeniz gerekiyor. Bu süreçte yine saç ekim merkezleri yardımcı olmaktadır. Uçak biletinden konaklama işlemlerine kadar her bir detay seyahat öncesinden planlanırsa süreç bir o kadar sorunsuz ve hızlı bir biçimde tamamlanmış olur. Süreçte hangi aşamaların tamamlanacağına dair doküman hastalar ile paylaşılır.

Operasyon öncesinde Türkiye’ye varış tarihi, Otel ve klinik transferi, operasyon öncesi yapılacak gerçek konsülitasyon ya da saç ekim işleminin yapılacağı tarih uçuş öncesinde mutlaka netleştirilmesi gereken konular içinde olmalıdır. Aksi halde farklı bir ülkede yaşanan sıkıntılar ile başa çıkmak hastaları zorlayabilir. Ayrıca işlem tamamlandıktan sonra geri dönüş de plana dahil edilmelidir.

Konaklama İşlemlerinde Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Konaklama işlemleri için klinikler genellikle acenteler ile çalışmalarını sürdürmektedir. Acenteler belirlenen gün ve saatte havalimanında bulunarak hastaları karşılamaktadır. Bu süreç tüm operasyon esnasında devam etmektedir. Ayrıca işlem tamamlanıp da hasta dönüş yaparken de yine havalimanı transferi acenteler tarafından sağlanmaktadır. Böylece işlemler esnasında hastalar herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmamaktadır.

Saç Ekimi Öncesinde Gerçek Muayene

Saç ekimi operasyonlarında öncelikle hastaya gerçek bir muayene yapılmaktadır. Bu muayenede öncelikle saç dökülmesinin sebeplerinin ortaya koyulması gerekiyor. Eğer bu dökülmenin sebebi herhangi bir hastalıktan kaynaklanıyorsa öncelikle bu sorunların çözülmesi gerekiyor. Aksi halde yapılan işlemler yeni bir dökülmeye neden olabilir. Bunun dışında saç kökleri ve saç köklerinin kalitesi belirlenecektir.

Yapılan müdahale sonrasında hastadan ne kadar saç kökü alınacak ve hangi yöntemin uygulanacak netlik kazanacaktır. Böylece en doğru yöntem ile kısa sürede sonuç almanız sağlanacaktır. Doktor muayenesi nihai saç ekim operasyonunda yol haritasını belirleyecektir. Yapılacak kan tahlilleri sonrasında hastanın operasyonu engelleyecek alerjik rahatsızlıklarının olup olmadığını da ortaya koyacaktır. Örneğin hastaya uygulanacak olan anestezi yöntemi de tahliller ile ortaya koyulacaktır. Tüm bu işlemler sonrasında operasyon öncesinde hastanın nelere dikkat etmesi gerektiği de belirtilecektir.

Saç Ekim Operasyonu Nasıl Gerçekleşiyor?

Saç ekim operasyonunda gün belirlemesi genellikle hastaya yapılan kan testleri ile belirleniyor. Fakat şehir dışından ya da yurt dışından gelecek olanlar için aynı gün işlem yapılabiliyor. Tercihe ya da yapılacak işlemlere bağlı olarak ertesi güne de kalma ihtimali söz konusudur. Bu konu tamamen hastanın genel durumu ile doğru orantılıdır.

Hazırlık aşaması saç ekimi yapılacak olan bölgenin dezenfekte edilmesi ile başlamaktadır. Hazırlık aşaması yaklaşık olarak 25 dk ile 30 dk arasında sürmektedir. Hazırlık aşamasından sonra hastaya anestezi uygulanacaktır. Anestezi işlemi de lokal ya da iğnesiz anestezi olmak üzere çeşitlilik gösterir. Uygulanacak olan yöntem ise hastanın kişisel durumuna bağlı olarak değişebiliyor. Bu konuda kesin kurallar bulunmuyor. Anestezinin etkisini göstermesi için de belli bir süre beklemek gerekiyor. Bu işlemden sonra artık uygulama başlayacaktır.

Saç Ekim Operasyonunda Köklerin Toplanması

Anestezinin kendini göstermesi ile birlikte saç ekim işlemine saç kökleri toplanarak başlanacaktır. Saç köklerinin toplanma işlemi yaklaşık olarak 1 saat ile 2 saat arasında değişebiliyor. Bu süreçteki değişiklik toplanacak kök sayısına bağlı olarak değişiyor. Toplanacak saç kökü sayısı ise ekim yapacak alanın genişliğine bağlı olarak belirlenmektedir. Yani işlemde süre hastadan hastaya göre çeşitlilik gösterebiliyor. Saç kökü toplama işleminin tamamlanması ile birlikte kök toplanan bölgeye hemen pansuman yapılmaktadır. Bu sayede anestezi sonrasında ağrı hissi de en aza indirgenmiş olur. Ayrıca enfeksiyon riski de minimize edilir.

Donör bölgesi saç kökü toplanan bölge dış etkenlerden gelecek zararların engellenmesi için sargıya alınacaktır. Tüm bu işlemler için de yaklaşık 15 dakika gereklidir. Bu işlemler esnasında hastaya 20 dakika kadar bir dinlenme molası tanınır.

Saç ekim Operasyonunun Aşamaları

Hazırlık, lokal anestezi ve köklerin toplanması aşamaları tamamlandıktan sonra sıra ikinci bir anestezi uygulanacaktır.

  1. İkinci anestezi Uygulaması ve Kanal açma İşlemi: Saç ekim operasyonu oldukça uzun bir süreç olduğu için köklerin toplanmasından sonra kanalların açılma işlemi yapılmadan önce yeniden bir anestezi yapılmaktadır. Çünkü bu aşamaya kadar harcanan süreç içerisinde yapılan ilk anestezinin de etkisi yavaş yavaş geçecektir. Ayrıca ikinci anestezi ise köklerin transfer edileceği bölgeye uygulanacaktır. Böylece kök transferi için kanal açma aşaması için de hasta hazırlanmış olacaktır. Kanal açma işlemi bölgenin alanına göre yaklaşık olarak bir saat kadar sürmektedir.
  2. Saç Köklerinin Transferi: Saç ekim operasyonunda en önemli işlemlerden biri olarak ifade edilebilir. Çünkü artık işlemin nihayete ereceği nokta burasıdır. Toplanmış olan kökler mikro iğneler yardımı ile açılan kanallara yerleştirilmektedir. Her kök tek tek yerleştirilir. Ayrıca bu aşama ekim işleminin en uzun aşaması olarak da ifade ediliyor. Saç kökleri transfer işleminde tüm ekip birlikte çalışmaktadır.
  3. Saç ekim İşleminin Tamamlanması: Transfer için alınan köklerin hepsi kanallara yerleştirildikten sonra işlem tamamlanmış olacaktır. Bu aşamada hastaya son bir kez pansuman yapılarak hastanın istirahate çekilmesi sağlanır. Anestezinin etkisi olacağı için operasyon sonrasında hastanın ağır bir iş yapmamasında yarar bulunuyor.

Operasyon Sonrası ve Kontrol Günleri

Operasyon sonrasında deriye enjekte edilen saçının eşit bir biçimde dağılabilmesi için hastanın kafasına bandana takılmaktadır. Bu bandana sadece ilk gün kalmalıdır. İlk gün hastalar için uyku da bir sorun olabilir. Hastanın özellikle sırt üstü yatarak dinlenmesi gerekir. İşlem sonrasında uçak seyahati yapacak olan hastalar için ise klinik tarafından özel yastıklar hastaya verilmektedir.

Operasyon sonrası ilk kontrol ise herhangi bir konsülitasyon gerçekleşmemiş ise genellikle işlemin uygulandığı ikinci gün gerçekleşir.

Kontrol süreci işlem sonrasında doktor tarafından hastaya bildirilmektedir. Kontrol esnasında uzman hekim tarafından transfer edilen saç köklerinin tutunma gücü takip edilir. Ayrıca ekim yapılan bölgedeki estetik duruş da kontroller esnasında incelenir. Çok nadiren de olsa bazı hastalarda çeşitli reaksiyonların görünme olasılığı bulunuyor. Özel duruma sahip olan hastalar için ise genellikle hiperbarik oksijen tedavisi uygulanmaktadır. Böylece en iyi ve sağlıklı saç köküne sahip olacaktır.

Saç Ekimi sonrasında Hastanın Dikkat Etmesi Gerekenler

Saç ekim işlemi; hazırlık aşaması, uygulama aşaması ve uygulama sonrası ile bir bütün olarak kabul edilmelidir. Böylece süreç olumlu sonuçlar ile tamamlanmış olur. Bu neden ile işlem sonrasında hastanın da dikkat etmesi gereken bir takım konular bulunuyor. Dikkat edilmesi gereken konular ise işlem sonrasında saç ekim merkezi tarafından hastaya bildirilecektir. Bu konuların başında ise saç bakımı ve temizliği bulunuyor. Özellikle ilk 15 gün boyunca saçları yıkarken özel ürünler kullanılması gerekir. Kullanılması gereken temizleyici ürünler de yine uzman doktor tarafından reçete halinde hastaya veriliyor.

İşlem sonrasında zaman zaman ağrı söz konusu olabiliyor. Ağrının giderilmesi için ise ağrı kesici ilaçlar verilebilir. Fakat bu durum hastanın genel durumuna bağlı olarak doktor tarafından belirleniyor. Süreç öncesinde olduğu gibi süreç sonrasında da bir süre sigara ve alkol kullanımına ara vermek gerekebilir. 15 gün içerisinde saç ekimi yapılan alandaki saç kökleri kabuklanarak kısa süre içerisinde de dökülme yaşanacaktır. Bu durum olağan bir süreçtir.

Saç Ekiminden Sonra Saçta Dökülme Olur Mu?

Yurt dışından ya da şehir dışından gelen hastalar ise tekrar kontrol için gelmelerine gerek bulunmuyor. Bu hastaların kontrolleri ise online olarak yapılıyor. Belli aralıklar ile hastadan istenen fotoğraflar ile sürecin takibi ekip tarafından düzenli olarak takip ediliyor. Dökülen saç kökleri ise yaklaşık bir aylık süre içerisinde daha güçlü bir biçimde çıkmaya başlayacaktır. Tüm bunlar sürecin bir parçasıdır. Fakat kök transfer işleminden tam bir sonuç elde edebilmek için en az 6 aylık bir süreç gerekiyor. Bu neden ile saç ekim işlemine başlarken sürecin uzun olduğunu bilmenizde yarar bulunuyor.